Аналіз міжнародних тенденцій та безпекової ситуації (червень 2021)

Пропонуємо огляд актуальних подій у світі, що його підготував керівник дослідницьких програм аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”, кандидат політ. наук Юрій Олійник. Російські провокації в басейні Чорного моря, турецько-азербайджанський альянс та вибори в Вірменії, наступ Талібану та наростання напруги між США та Китаєм – в місячному огляді.

Російська агресія

16 червня відбулась зустріч Джозефа Байдена та Владіміра Путіна з незрозумілими результатами. Хоча до цього на саміті НАТО були надані обіцянки про План дій щодо членства в альянсі для України, але вони надто розпливчасті. Проте очевидно, що на цьому етапі чітких домовленостей із Москвою ще немає, що продемонструвала ескалація в басейні Чорного моря.

Відбулись небезпечні маневри і залякування проти кораблів НАТО, що рухались біля берегів Криму в міжнародно визнаних українських водах (зокрема британського есмінця HMS Defender). 29 червня почались навчання Sea Breeze 2021, що теж можуть супроводжуватись агресивною поведінкою росіян, що виводять більшість складу Чорноморського флоту в море.

 

 

Південний Кавказ

Продовжується зближення позицій Азербайджану та Туреччини. 15 червня Президент Азербайджану Ільхам Алієв та Президент Туреччини Реджеп Ердоган у рамках дводенного візиту підписали декларацію про союзні відносини та формування дорожньої карти співпраці. Символічно, що це відбулось у місті Шуша – історичному центрі Карабаху та азербайджанської культури, що був визволений восени минулого року. Це викликало обурення у вірменському медіапросторі. Також згадували зіткнення 12 травня, коли на півдні (в районі Сюніку), азербайджанські війська порушували лінію зіткнення, просунувшись на кілька кілометрів. Тоді офіційний Єреван був змушений використати механізм, до якого не вдавався під час минулорічної війни – офіційно звернутися по допомогу до ОДКБ (Організації договору про колективну безпеку, російського аналога НАТО).

 

Однак попри спроби грати на реваншистських ідеях, старі еліти не змогли виграти на парламентських виборах, що відбулись 20 червня. Партія Нікола Пашиняна “Громадянський договір” отримує підтримку  53,9% виборців, що дозволяє формувати одноосібну коаліцію. Це свідчить, що більшість вірменського населення втомилась від корупції та проросійської орієнтації “карабаського клану”,  збільшується шанс на налагодження відносин із сусідами. Важливу роль у цьому процесі могли б грати християнські Грузія та Україна.

 

 

Афганістан – вихід США і наступ Талібану

 

В Афганістані закінчується евакуація військ НАТО, що має закінчитись до 11 вересня – 20-ї річниці трагедії 2001 року. На цьому фоні посилюється наступ Талібану, що зміг майже повністю опанувати провінції Бадахшан та Кундуз, урядові війська масово здають озброєння та дезертують. Немає сумніву, що перспективи проамериканського режиму Ашрафа Гані утримати владу до кінця року мінімальні. Очільники ісламістського руху висловлюють готовність до подальших переговорів. Обіцяють збереження дипломатичних представництв та гуманітарних організацій.

Відновлення емірату Афганістан стане передусім загрозою для сусідів – шиїтського Ірану та прокитайськи орієнтованого Пакистану, де проживає більшість пуштунського населення, що розділене пакистано-афганським кордоном.

Також зростає ймовірність руйнування стабільності в районі Центральної Азії, що торкається російських інтересів. Зокрема, таліби: вже місто Рустук на кордоні з Таджикистаном, на територію останнього переходять окремі відділення урядової армії Кабула. Таджицький президент Еммолі Рахмон мобілізує війська і зондує питання можливої допомоги з боку ОДКБ.

 

 

Зміни на Далекому Сході

Китай здобуває вагому перемогу – Японія офіційно приєднується до Регіонального всебічного економічного партнерства (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP) – зони вільної торгівлі, кули входять держави АСЕАН та Китай, що вбачає в ній альтернативу Тихоокеанському партнерству (проєкту США). На цьому фоні загострюється антикитайська політика Вашингтона. Сенат ухвалює “Акт про інновації та конкуренцію 2021” з 250 млрд. дол. фінансування, що спрямований на розвиток американських науково-технічних стартапів як альтернативи китайським виробництвам, а також підтримку Тайваню. А в пропозиціях Пентагону щодо оборонного бюджету на 2022 рік нараховано 753 млрд. дол. (рекордна сума з 1945 року), з яких значна частка піде на модернізацію флоту, ракетно-космічних озброєнь, та Тихоокеанську систему стримування (5, 1 млрд. дол.).

 

На цьому фоні українські політики з провладного чомусь посилено почали загравати з КНР, аж до інсинуацій навколо нового договору про співпрацю і можливе відкликання підписів під резолюціями з засудженням порушень прав уйгурів у Синцзяні.

 

 

Європейська політика

Змінюється ситуація в Німеччині. Друге місце на місцевих виборах до земельного парламенту у федеральній землі Саксонія-Ангальт посіла партія «Альтернатива для Німеччини». Антиміграційна риторика та критика надмірних обмежень під приводом боротьби з коронавірусом стала одним із основних чинників її популярності. Це свідчить про зростання загального невдоволення владним курсом і досить радикальні можливі зміни після відходу Меркель.

 

 

 

 

 

Юрій Олійник, кандидат політ. наук,керівник дослідницьких програм НАЦ УССД

Leave a Reply

Your email address will not be published.