Моніторинг інформаційного поля РФ (3.03.2022 продовження)

Продовжуємо аналіз московських ЗМІ, за попередню добу (3.03.22).

На центральному рівні в топі дві схожі новини.

Перша – експерт заспокоює матерів призовників, яких нібито не пошлють в Україну.

Друга – про порядок планового призову і ймовірної мобілізації.

Очевидно, такий варіант розвитку подій бентежить московське суспільство. Пропагандивні новини про знищення опорних сил українських націоналістів, неадекватність Зеленського, прохання Кадирова до Путіна взяти Харків та Київ, “героїзм” вбитого рязанського офіцера – на помітно нижчому рівні охоплення.

В Калінінграді в топ попала новина про переговори між Києвом та Москвою та пропагандивні заяви про “денацифікацію” голови МВС часів Януковича, а тепер емігранта в РФ Захарченка.

В Пермі лише одна новина популярна про Україну – про переговори.

В Карелії в топі новини про економічні проблеми, а також “спростування” інформації про можливе введення воєнного стану в окремих регіонах.

В сибірській Тюмені в топ потрапили новини про пожежу на Запорізькій АЕС та дефіцитні відтепер в РФ товари.

А от в Красноярську на 2-му місці інтерв’ю з бізнесменом Олегом Дерипаскою, який обіцяє жорстку економічну кризу принаймні на два роки, і закликає до негайного миру з Україною. Також в десятці новин інтерв’ю з сестрою загиблого в Україні.

В сусідньому Іркутську на першому місці новина про місцевого контрактника, що попав у полон, та поширене в соцмережах відео з його допитом.

Санкт Петербург – в офіційних новинах пишуть про санкції, вихід іноземних брендів із ринку, кількість загиблих на війні за офіційними даними кремля. У соцмережах повторюються російські офіційні новини. Активна дискусія йде на тему антивоєнних мітингів – обидві сторони намагаються переконати противника у своїй правоті.

Калмикія – новин офіційних на тему війни нема. У соцмережах проте багато пишуть про війну у дусі путінської пропаганди. Коментарів, які би несли проукраїнський або антивоєнний характер майже нема.

Дагестан – серед новин за останню добу нема жодної, пов’язаної з Україною. Проте у соцмережах висвітлюється правдива інформація про війну в Україні і коментарі під ними адекватного змісту.

Чечня – у соцмережах подають проросійські новини, проте у коментарях багато людей намагаються висвітлити реальний стан справ, пишуть про необхідність повернути зброю проти Росії, є заклики до того, що їм не потрібна ця війна

Білгород – у зв’язку із близькістю до кордону тема війни досить активно піднімається у місцевих ЗМІ. Серед новин – про антивоєнні акції жителів Білгородщини, які написані у доволі нейтральному вигляді. Говориться також про українських біженців, які тікають у Росію, яких місцеве ЗМІ називає просто іноземцями. У іншій статті говориться про порятунок біженців з л/днр. Також згадується про проросійські акції, які відбулися у регіоні і про порятунок російськими лікарями дівчинки з Харківської області. Вказується, що вона була поранена вибухом снаряда, проте не говориться чиїм. У соцмережах доволі багато новин про війну, проте особливого коментування дописів нема. У іншому пабліку загалом закрили коментування дописів, пояснивши це  ситуацією в Україні. Також в соцмережах намагаються боротися із “антиросійською пропагандою” і “українськими фейками”. У коментарях можна зустріти інформацію про можливу провокацію Росії з обстрілу російських територій градами з території України. Також трапляються відео у коментарях із полоненими російськими військовими.

Якутія – серед топ новин, які би стосувалися війни в Україні близько половини тих, в яких згадуються офіційні російські числа загиблих та подають згадку про загиблого земляка. Також говориться про заборону проведення антивоєнних мітингів і є стаття напівфілософського змісту, у якій роздумується чому саме на губернаторів звісили відповідальність озвучити втрати росармії. Пабліки в соцмережах дають офіційні кремлівські новини, серед яких – пропозиція до держдуми про кримінальну відповідальність за “фейкові новини” на тему війни. Також іде розгон інформації, що “українці поширюють сайт із списком полонених або загиблих по пабліках РФ”. У такого роду дописах закликається не переходити за посиланням, бо там нібито “персональні дані переходять українським спецслужбам”. У коментарях під дописом ідуть дискусії, проте доволі стримані у висловлюваннях. Є коментарі, де люди намагаються донести реальний стан справ в Україні.

Комі, Сиктивкар – серед новин, які найбільше читали в регіоні за останню добу, стосуються ситуації з ковідом. Темі війни, як і політики загалом, немає жодної статті в топі переглядів. А от у соцмережі у крупних пабліках трапляється інформація про війну – офіційні дописи стосуються заборони проведення антивоєнних мітингів на території РФ. У коментарях під дописами ведуться дискусії між прихильниками і противниками війни.

Башкортостан – топ стаття, яку за останні години читали жителі Уфи, має заголовок “С жителем Башкирии, который оказался на спецоперации в Украине, случилась беда”, у статті пояснюється зі сторни путінської пропаганди чому Росія здійснила напад. Також одна із найбільш переглянутих статей про офіційні кремлівські числа жертв війни. У коментарях до статті є як схвальні відгуки, так і антипутінські антивоєнні. У пабліках соцмереж досить багато новин на тему війни, усі вони – кремлівська пропаганда. Багато новин про збір гуманітарки для мешканців Донбасу. Коментарі під такими дописами як пропутінські, так і антипутінські.

Вологда – топ переглядів серед офіційних новин за останню добу – про офіційні дані московської сторони щодо кількості жертв серед московських окупантів. Також серед топ новин – зводки про війну в Україні у стилі кремлівської пропаганди. Також жителів Вологди цікавило питання про Галкіна, який недавно висловився з антивоєнними лозунгами. У статті говориться про те, як росіяни відмовляються відвідувати тепер його концерти. У соцмережах на найкрупніших регіональних пабліках, як і по інших регіонах – офіційні кремлівські новини. У коментарях доходить до словесних перепалок між прихильниками і противниками війни. Серед антивоєнних коментарів – фото загиблих і полонених російських військових.

На сусідній з Україною Брянщині багато топ-новин про Україну (тут дані за останній тиждень). Кілька новин про загиблого виходця з міста Унеч офіцера Євгенія Бушуєва. Дві новини про можливу загрозу – в першій цитата Путіна (“чим Брянщині загрожує київський режим”), друга – що в регіоні стало тривожно після початку “спецоперації”. Ще одна цікава новина – про те що в прикордонних районах “розпочалася антиросійська пропаганда”. Вона нібито широко ведеться в місцевих пабліках, і причому адміністратори її підтримують.

Також в прикордонному Курську в топі дві новини – про закриття входів на горища та до підвалів у багатоквартирних будинках, а також попередження влади про “фальшиві” сайти, на яких можна дізнатись про осіб, що потрапили до українського полону. Вочевидь, агресор особливо побоюється розхитування як інформаційної ситуації, так і воєнних контрударів по прикордонних регіонах.

У Нижньому Новгороді в топ-3 економічні новини, зокрема про сільських жителів, які приїхали до міста і зайняли черги за картоплею. Що свідчення продовольчої залежності РФ від імпорту. Також в топ-10 попередження поліції про заборону несанкціонованих мітингів, які готують на 6 березня. Але що цікаво – попередження поліції по сусідньому регіоні, Чувашії.

Таким чином, бачимо, що навіть на центральному рівні режим змушений заспокоювати населення, що неготове до загальної мобілізації. В прикордонних регіонах помітний ефект української інформаційної діяльності. Загалом по регіонах бачимо тенденцію зростання згадок про загиблих і воєнні події. Також високий рівень критичних настроїв і опозиційності навіть у місцевих ЗМІ на Далекому Сході і частково у Сибіру. У кавказьких республіках на рівні ЗМІ ситуація жорстко контрольована, однак опозиційні настрої поширюються в пабліках і коментарях.

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук
Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.