Тижневий огляд тенденцій світової економіки (22-28 лютого 2019 року)

 

Ексклюзивний огляд тенденцій світової економіки для НАЦ УССД підготував Олександр Чупак, студент бізнес-адміністрування Селкірк коледжу (Канада), аудитор Grant Thornton

 

Найголовніші економічні події тижня – пенсійна реформа у Бразилії, глобальна боротьба з офшорами, переговори Трампа з ЄС.

У Бразилії нова консервативна влада починає економічні реформи: Жаїр Болсонару та його уряд представили проект пенсійної реформи, який тепер має схвалити парламент. Нині Бразилія щорічно витрачає на пенсійне забезпечення 12% ВВП; для порівняння, для розвинутих країн-членів ОЕСР середнім показником є 8% ВВП.

Запропоновано наступні зміни:

  1. встановити пенсійний вік на рівні 65 років для чоловіків і 62 роки для жінок (нині у Бразилії взагалі не встановлено пенсійного віку, отримувати пенсію громадяни можуть після 30 років роботи);
  2. підвищити розмір пенсійних внесків для громадян з вищим рівнем доходу, фактично встановити прогресивну систему пенсійних виплат;
  3. запровадити накопичувальну пенсійну систему, коли громадяни здійснюють внески на індивідуальні пенсійні рахунки.

Для впровадження змін запропоновано 12-річний перехідний період. Якщо проект не буде суттєво змінено у процесі парламентського розгляду, уряд зможе заощадити близько 295 мільярдів доларів США протягом 10 років (1% прогнозованого ВВП).

Україні з її досі нереформованою солідарною пенсійною системою варто пильно стежити за цією реформою, адже нам обов’язково доведеться пройти через подібні зміни у середньостроковій перспективі.

За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), держави світу щороку втрачають 100-240 мільярдів доларів США через уникнення корпораціями оподаткування шляхом використання офшорних зон. У МВФ припускають, що ця цифра насправді може сягати 600 мільярдів, що становить четверту частину загальної суми податку на прибуток підприємств у світі. Найбільше від виведення капіталів в офшори потерпають бідні країни, оскільки наповнення їхніх бюджетів значною мірою залежить від згаданого податку.

Зміни можуть бути ініційовані з боку давнього захисника чинної системи – США. Адміністрація Дональда Трампа занепокоєна станом, за якого корпорації ведуть операційну діяльність в одній країні, а оподатковують прибуток в іншій. Для реформування чинних правил держави світу мають визначити загальні правила трансфертного ціноутворення, що дозволить усунути розбіжності між національними законодавствами.

Сподіваємося, в Україні знайдеться політична воля за нагоди долучитися до цього процесу, адже заблокувати доступ до офшорів зсередини досі не вдавалося.

Держави-члени ЄС отримали запит від керівництва організації щодо ініціювання торговельних переговорів зі США. Нині ЄС потерпає від накладених Вашинґтоном минулого року тарифів, зокрема болючими є тарифи на імпорт автомобілів. Зі свого боку, США воліють отримати доступ до захищеного сільськогосподарського ринку ЄС. Найбільше зацікавлена у швидкому вирішенні проблеми Німеччина, що продає до США багато автомобілів. Значно менш охоче діє Франція, яка не бажає відкривати власний сільськогосподарський та інші ринки для дешевих товарів зі США.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.