Україна та її союзники. Огляд військово-технічної співпраці 21-27 серпня 2022

Станіслав Ткачук, військовослужбовець ЗСУ

Надання Україні винищувачів F-16, висока активність країн Скандинавії в частині військово-технічної співпраці. Про це все в щотижневому огляді за хронологією 20-27 серпня.

Кількість учасників «української Формули миру» зросла до 63 країн. 25 країн приєднались до декларації G7 про довгострокові гарантії безпеки для України.

Україна та Швеція 19 серпня підписали декларацію про намір спільного виробництва й обслуговування шведських бойових машин піхоти CV-90. На запит Данії США схвалили передачу Україні навчальних матеріалів для винищувачів F-16, що є одним із важливих кроків на шляху до початку безпосереднього навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Гендиректор Rheinmetall Армін Паппергер заявив, що оборонна компанія вже найближчими днями в Україні розпочне обслуговування танків для ЗСУ.

США збільшують виробництво 155-мм артилерійських боєприпасів, щоб забезпечити ЗСУ достатньою кількістю озброєння.

Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен заявила, що першу партію винищувачів із шести F-16 планують відправити в Україну ближче до Нового року – всього Данія планує надати 19 літаків. Група з восьми українських пілотів розпочала навчання на винищувачах F-16 на військово-повітряній базі Скрюдструп у Данії.

Норвегія передасть Україні ракети для систем ППО IRIS-T, а також винищувачі F-16.

Португалія підтвердила готовність приєднатися до підготовки українських пілотів на F-16.

«У нас є 42 літаки, але частина з них піде на навчання, а решта – в ЗСУ», – зазначила міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен щодо подальшої долі винищувачів F-16. Міністр вважає реалістичним терміном передачу Україні винищувачів F-16 за шість-вісім місяців.

Заступниця речника Пентагону Сабріни Сінгх повідомила, що США готові приєднатися до підготовки українських пілотів для винищувачів F-16, якщо «європейські союзники не матимуть можливості навчати стількох пілотів, скільки захоче відправити Україна».

Високий представник Євросоюзу із зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель припустив, що Брюссель може частково  компенсувати  витрати державам-членам ЄС, які вирішили передати Україні винищувачі F-16. Водночас Боррель повідомив, що нова зустріч з обговорення «формули миру» України може відбутися під час тижня високого рівня Генеральної Асамблеї ООН наприкінці вересня.

Греція підписала декларацію про підтримку членства України в НАТО. Водночас Греція  долучається до навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Болгарія планує розпочати передачу Україні близько 100 одиниць броньованих транспортних засобів радянського зразка наприкінці вересня – на початку жовтня.

Міністр  закордонних справ Німеччини Анналена Бербок  вважає, що рішення про надання Україні далекобійних ракет Taurus потрібно ухвалювати якнайшвидше,  оскільки кожен день має значення. Водночас Бербок вважає легітимними удари дронів по москві.

За останній тиждень Україна отримала від Німеччини ракети для ЗРК Patriot, а також вісім систем для виявлення безпілотників, 40 розвідувальних БпЛА RQ-35 HEIDRUN, 16 ваговозів Zetros і 510 тисяч патронів до вогнепальної зброї.

Президент Литви Гітанас Науседа повідомив, що придбані Литвою пускові установки ЗРК NASAMS у вересні прибудуть в Україну.

Латвія передасть Україні ще 38 авто, конфіскованих у п’яних водіїв.

Міністерство борони Литви  оголосило про надання  чергової партії військової допомоги на 41 млн євро. Україна отримає боєприпаси до гранатометів Carl Gustaf, гвинтівки, радіолокаційні комплекси морського спостереження, боєприпаси калібру 5,56 мм, генератори, антидронні системи тощо.

Компанія Baykar Makina до Дня Незалежності України безкоштовно передала українським розвідникам ударний БПЛА Bayraktar ТВ2.

Президент Фінляндії Саулі Нііністьо за пропозицією уряду ухвалив рішення про надання Україні 18-го пакета військової допомоги на суму приблизно 94 мільйони євро. Фінляндія також вивчає можливість виробництва бронетехніки в Україні, що означатиме ліцензійне виробництво бронетранспортерів Patria в Україні.

В Україну прибули перші тисячі 122-міліметрових  артилерійських снарядів із повним зарядом, що виробляються у партнерстві з одним із  холдингів Східної Європи.

Прогноз: Військово-технічна співпраця союзників України інтенсивно переходить на якісно новий рівень, тому в перспективі варто очікувтаи посилення української бойової спроможності. Ймовірно, до цього якісного переходу слід очікувати чергову фаза активних наступальних операцій України після момент отримання необхідної кількості штурмової авіації та відповідних фахівців. У кращому випадку можна говорити про завдання вийти на адміністративні кордони АР Крим вже цієї осені.

Leave a Reply

Your email address will not be published.