Які підсумки 2023 року в економіці і що нас чекає в наступному році? Своїм баченням поділився керівник економічних програм аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Олександр Чупак.
— 2023 рік українська економіка завершує набагато краще, ніж того очікували дванадцять місяців тому. Валовий внутрішній продукт (ВВП) за підсумком нинішнього року має зрости на близько 5%, а інфляція в листопаді сповільнилася до 5,1% у річному вимірі. Можна говорити, що у 2022 році ми відштовхнулися від дна, втративши 29% ВВП, і тепер починаємо обережне відновлення.
Експерт констатує, що новий 2024 рік настає в уже звичних для нас умовах невизначеності. З одного боку, широкомасштабна війна в Україні щодня створює загрозу дестабілізації для всієї країни в усіх без винятку сферах її існування. З іншого, зростає ризик зменшення зовнішньої допомоги, від якої життєздатність України, згідно із Законом про державний бюджет, залежить мінімум наполовину.
Якщо позитивні тенденції будуть збережені, у 2024 році можливе зростання на 4–6%, вважають у Міжнародному валютному фонді. Основними чинниками позитивного впливу на українську економіку є наступні:
— Успіхи на полі бою. Сили оборони України не дозволяють окупантам захоплювати нові території, дозволяючи українцям планувати своє економічне життя.
— Адаптивність бізнесу. Українські підприємці швидко пристосовуються до складних обставин, організовують свою діяльність там, куди змушені були переїхати.
— Безперебійне постачання електроенергії. Якщо порівнювати з минулим роком, бізнес не змушений щодня переривати роботу через відсутність електропостачання.
— Висока врожайність в аграрному секторі. Агропродукція є лідером у структурі українського експорту, а наповненість ринку власними продуктами стала основним чинником зниження споживчої інфляції.
— Стабільність валютного курсу. Завдяки високому рівню резервів Нацбанку вдається тримати курс гривні у прогнозованому діапазоні.
— Головна загроза 2024 року — зменшення зовнішнього фінансування, — вважає Олександр Чупак. — Дефіцит бюджету запланований на рівні понад 40 млрд доларів на рік, або понад 3 млрд на місяць. Нині українські урядовці висловлюють занепокоєння щодо подальшого надання допомоги, зокрема, через затримування обіцяних 50 млрд євро від Європейського Союзу і 60 млрд доларів від США. Однак ми сподіваємося, що до кінця зими ці кошти будуть виділені, і нам не доведеться економити на пенсіях і зарплатні працівників бюджетної сфери.
Надзвичайно неприємним негативним чинником, що може впливати на нас і у 2024 році, стали блокування вантажних перевезень на західному кордоні. Через них Україна втратила щонайменше 7%, або близько 1,3 млрд доларів експорту аграрної продукції. Блокування почалися в той час, коли ми нарешті почали розв’язувати проблему з морським коридором, прокладаючи маршрути через води Румунії і Болгарії, а також знищуючи російський флот. Усунення блокувань на початку 2024 року — це одне з пріоритетних завдань українського уряду.
Звісно, найбільше на нашу економіку тиснуть активні бойові дії, обстріли міст і економічних об’єктів. Нині держава складає макроекономічні прогнози з розрахунком на те, що війна триватиме протягом усього 2024 року з незмінною інтенсивністю. Значним викликом для економіки в разі інтенсифікації війни може стати і 2025 рік, на початку якого може змінитися влада у Сполучених Штатах. Якщо американці змінять політику щодо України в бік зменшення допомоги, їхній приклад можуть наслідувати країни ЄС.
Отже, економічні тенденції в Україні багато в чому збігаються з воєнними. Отримуючи недостатню збройну допомогу, ми успішно протидіємо агресору. Аналогічно в економіці: ми реалізовуємо оптимістичні прогнози, не маючи мінімально потрібного рівня фінансової підтримки. Тож, у 2024 році нашим партнерам потрібно як слід замислитися над тим, наскільки сильно вони не хочуть, щоб російський окупант у майбутньому посягнув і на їхні землі.
Leave a Reply