Огляд тенденцій економіки 25 травня-6 червня

Ексклюзивний огляд тенденцій світової економіки для НАЦ УССД підготував Олександр Чупак, випускник бізнес-адміністрування Селкірк коледжу (Канада), аудитор Grant Thornton. Найактуальніші питання –можливість нових санкцій проти Росії, тарифна війна США і Мексики, низькі відоткові ставки та наближення економічної кризи.

Нові санкції можуть загрожувати Росії з боку США. За словами генерала-лейтенанта Роберта Ешлі, Росія ймовірно не дотримується умов мораторію на випробування низькорівневої ядерної зброї, ратифікований нею у 2000 році. Офіційної відповіді від Москви не було, але депутат Держдуми Владімір Шаманов сказав у інтерв’ю агенції Інтерфакс, що Штати “не могли зробити більш безвідповідальної заяви”.

 

Це неприємні новини, враховуючи нещодавній вихід США з Угоди про ліквідацію ракет середньої та малої дальності. Подальше невиконання Росією умов міжнародних військових договорів може призвести до її економічної ізоляції, нової гонки озброєнь та посилення її агресивних дій у гарячих точках, зокрема в Україні.

 

Саудівська Аравія має намір підвищити ціну на нафтопродукти, які вона продає своїм азійським клієнтам: наразі планується підвищення на 1 долар США. Таким чином ціна досягне максимуму із січня 2014 року, та ймовірно продовжить зростати.

 

Санкції США проти Венесуели, криза в Ірані та економічні негаразди Росії сприяють зниженню пропозиції нафти, штовхаючи ціни вгору. Також скороченню пропозиції сприяють невисокі норми прибутку регіональних нафтовиробників, чим радо користуються країни ОПЕК. На ринку також відбувається переорієнтація споживачів, що відмовляються від іранської нафти, остерігаючись санкцій США.

 

4-го червня в Чикаго відбулися збори посадовців Федеральної резервної системи США та науковців для обговорення підходів до грошово-кредитної політики в умовах низьких відсоткових ставок. Нині базова ставка ФРС перебуває в межах 2,25-2,5%, що дає небагато простору для її зниження. У випадку настання економічної кризи, центральний банк США опиниться у незручному становищі, адже не матиме змоги достатньо простимулювати економіку, не опускаючи базову ставку нижче нуля. Ця проблема навіть більшою мірою нависає над іншими розвинутими економіками, передусім ЄС та Японією.

 

Як і Японія, Сполучені Штати потерпають від низьких темпів інфляції. З 2012 року рівень зростання цін у 85% випадків не досягав цільового значення, встановленого ФРС. За визначенням, реальна відсоткова ставка дорівнює різниці між номінальною ставкою та рівнем інфляції. Низька інфляція завищує реальну відсоткову ставку. Якби вдалося простимулювати зростання цін, стало б можливо підвищувати базову ставку, залишаючи реальні відсотки незмінними. Відповідно, у найближчому майбутньому не варто очікувати різких змін грошово-кредитної політики як від США, так і від інших розвинутих економік.

 

Нове загострення в торговельних відносинах США та Мексики – цього разу через проблему нелегальної міграції. Президент Дональд Трамп заявив про намір запровадити каральні тарифи на товари з Мексики, якщо та не посилить контроль за потоком мігрантів зі свого боку кордону. 5% тариф на мексиканські товари може бути впроваджений 10 червня. У разі невиконання цих вимог він поступово зросте до 25%. За реалізації цього сценарію Мексиці буде завданий руйнівного удару, оскільки вона постачає до США 80% свого експорту.

 

Президент Мексики Мануель Лопес Обрадор уже натякнув, що уряд країни посилить контроль на кордоні, адже їм надважливо зберегти хороші стосунки зі США. З іншого боку, непорозуміння з Мексикою може дорого коштувати Трампу, тому що розроблена його урядом нова торговельна угода з Мексикою і Канадою (USMCA) досі не була ратифікована Палатою представників Конгресу. Очевидно, що використання тарифів для досягнення неекономічних цілей нівелює вартість попередніх домовленостей.

Leave a Reply

Your email address will not be published.