Моніторинг інформаційного поля російської федерації (23-31 травня 2022 р.)

Продовжуємо аналіз інформаційного поля РФ, порівнюючи загальномосковські тренди та популярність тематичних новин щодо московсько-української війни по окремих регіонах за останній тиждень.

За тиждень на загальномосковському рівні й далі розкручується тема Маріуполя, з дискредитацією захисників Азовсталі. В той же час оцінюється постачання західної зброї для України як “провокаційний крок”. У топ-п’ять увійшов матеріал про Гіркіна-Стрєлкова, де критикуються його дії у 2014 році, зокрема вихід зі Слов’янську. Це може бути сигналом розгортання боротьби між елітними групами кремля.

За останню добу по росії у топ-10 попало кілька новин про війну – щодо ще двох загиблих з Калузької області та двох у Татарстані (Дрожанівський район, один з татарським прізвищем). Популярна історія про родину з Самарської області, що могла поховати солдата лише через 40 днів після загибелі. Менш популярні пропагандистські матеріали про західних найманців в Україні.

В Бурятії більшіть топ новин про загибель місцевих військовослужбовців (зокрема з Улан Уде та Кяхтінского району).

У Владивостоці відбувся демарш двох депутатів кпрф у законодавчому зібранні Приморського краю, що виступили проти війни з Україною. Також за добу найбільш популярна новина про плани набору резервістів, поставлені в Срєтєнскому районі. За тиждень є повідомлення про загибель десятка різних військовослужбовців місцевого походження.

Цікава новина в Тюмені. Відбувся конфлікт в місцевому ресторані Macdonald’s за участю молоді, що викликувала “неонацистські гасла” (в статті конкретизують, що йшлося про гасла УНА-УНСО). “Очевидці” розповідають, що вони приїхали з Києва. Попри все, поліція не знайшла цих осіб.

Чувашія взяла на себе “шефство” над двома електротехнічними заводами у так званій “днр” в Донецьку та Торезі, республіканські чиновники обіцяють платити зарплатню.

В сусідній республікі Марій-Ел на перше місце потрапила новина про наміри балотуватись на пост президента рф

В Ульяновську найбільш популярна новина про кампанію з набору військовослужбовців за контрактом.

У Волгограді у топ потрапили новини про гучний вибух зранку 26 травня, який чули жителі Волгограда та Волжского. Населення заспокоюють, мовляв то літаки пересікали звуковий бар’єр. Але на відео попав вибух у небі.

В Сочі в десятку новин потрапила інформація про спрощену процедуру в’їзду до Німеччини для російських правозахисників та осіб що піддаються ризику через критику війни.

Ростов- на другому місці за тиждень попередження Стрєлкова-Гіркіна про можливість нападу України на Ростов-на-Дону та Краснодарський край. Також поширення набула новина про масове мінування об’єктів у місті Волгодонск.

У Мурманську також чули сильний вибух, який обговорюють в новинах. Популярні статті з оцінкою приєднання сусідніх Швеції та Фінляндії до НАТО, що характеризується як “стратегічний кошмар”. Також цікавить новина про збільшення путіном верхньої межі для можливого підписання контракту щодо військової служби.

Питання вступу Фінляндії до НАТО популярне і у сусідній  Карелії, де події розцінюють як “біг назад” до часів Фінської війни. Також популярні новини щодо розсилок повісток з воєнкоматів на підприємствах, які нібито мають характер уточнення інформації.

Дагестан – серед новин – ліквідація в Україні Салмана Сулейманова, племінника заступника командира Південного військового округу Рустама Мурадова. Сам заступник командира також був в Україні і отримав поранення. Також в новинних ресурсах пишуть про інших загиблих в Україні вихідців з регіону. Також новини заявляють про зрив планів з розширення дагестанських підприємств через західні санкції.

Калмикія – останнім часом у цьому регіоні нічого не згадувалося про події в Україні. Воронеж – серед новин за останній тиждень, які цікавили жителів регіону, пов’язаних з подіями в Україні – про прильоти в сусідню Білгородську область. Також, виходячи із новин, на росії все ж трапляються активні противники війни в Україні.

У Воронежі жінка розбила скло в автівці, на якому було зображено символіку підтримки окупації. Жінка осталася наразі невідомою, тож що стало мотивом до таких дій не ясно – чи економічні санкції, накладені на росію, чи дійсно вона противник збройної окупації України. Також у новинних ресурсах є погрози Вашингтону і Лондону, якщо, як заявляють джерела інформації, ракети, передані Україні, полетять на міста росії.

Білгород – в топі новин за останній тиждень, яка за кількістю переглядів стала найтоповішою і за останній місяць, опублікована 26 травня, – російські дані кількості загиблих в Україні. Як зазначають у статті, визначення загиблих проводилося на основі дописів у соцмережі «вконтакті», відстежуючи по ключових словах дописи. За такими даними, кількість загиблих вихідців із регіону становить 33 особи. Ще 12 осіб – вихідці з інших регіонів, але які проходили службу на території Білгородської області. Також у топ новин потрапила інформація про «хлопки» в населеному пункті Журавка. Статей про події там одразу декілька. В одній із них згадується про загиблих мешканіців регіону. Загалом, новин на тему війни значно більше, ніж по інших регіонів.

Брянськ – так само, як і у випадку з новинами Білгорода, кількість інформації про Україну дуже велика. В топі новин за тиждень і за увесь місяць – російські «журналісти» запевняють, що стало відомо про підготовку українською стороною. Новина опублікована 26 травня. Ця ж інформація із різних сайтів новин проскакує неодноразово в топі. Серед інших найбільш топових новин регіону – про загиблих в Україні вихідців із регіону і про «обстріли» прикордонних з Україною районів. Загалом, із топ-10 новин за останній тиждень, України стосується сім.

Петербург – за останній тиждень в топ-20 потрапило чотири новин про Україну. Три із них про ліквідованих в Україні російських окупантів. У одній із новин розповідається про ліквідацію у Харківській області військового із Петербурга. Думка його матері з цього приводу: «Я втратила сина, мені дуже погано, але якщо це було на користь нашої країни і людей, то ця жертва виправдана». Ще одна новина – інтерв’ю з полоненим в Україні окупантом, який повернувся із полону. Інтерв’ю поставлене у стилі кремлівської пропаганди.

Калінінград – з топ-10 новин друге і третє місця за останній тиждень посіли новини про загиблих вихідців із регіону. Один із них був сержантом. Новини за 26 і 28 травня. Ще однією із топ-10 новин – про відкриття мережі Макдональдс у росії під іншим брендом, яке заплановане на середину літа.

Підсумовуючи, воєнні дії для медіасфери рф вже виглядають рутиною, зокрема збільшується кількість публічно висвітлених смертей. Пропаганда (особливо на центральному рівні) продовжує домінувати, однак зменшилась кількість запевнень у швидкій перемозі. Більш опозиційні нотки потрапляють до ЗМІ в сибірських та далекосхідних регіонах. Натомість для прикордонних з Україною регіонів більш домінує загроза поширення бойових дій на їхню територію.

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук

Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.