Україна та її союзники. Огляд військово-технічної співпраці за початок серпня 2023

Станіслав Ткачук, військовослужбовець ЗСУ

Військово-дипломатична активність союзників України очевидно спрямована не так на перемогу України на полі бою, як на стримування російської агресії та вперте намагання замінити військове протистояння на дипломатичні комбінації де кожен із союзників має ширше поле для маневрів, переслідуючи власні інтереси у протистоянні «Захід – Схід»

Проте український контрнаступ триває й українські сили оборони продовжують активно звільняти метр за метром та оборонятись вздовж всієї лінії фронту.

Очевидно, що без військової підтримки союзників українським силам оборони було б значно важче стримувати потужну військову машину російської федерації.

Окрім того союзники розуміють важливість тактичних перемог на фронті, саме тому і послідовно надають військову допомогу Україні та налагоджують і поглиблюють співпрацю з нашим силовим сектором із власної ініціативи.

Зокрема на цьому тижні США розпочали процес відправки до України першої партії танків Abrams. Поруч з цим в Сполучених Штатах Америки ухвалили новий пакет військової допомоги Україні від США на 200 млн доларів, до якого увійдуть, зокрема, обладнання для розмінування, протитанкова зброя TOW і AT4, боєприпаси для зенітних ракетних комплексів Patriot, ракети керованої системи залпового вогню (GMLRS), ракети Javelin та інше обладнання. Усі кроки, які системно пропрацьовує адміністрація Байдена в частині військового співробітництва з Україною вказують на те, що США зацікавленs швидше у тактичних перемогах України, послабленні російської федерації, але не у повному розвалі рф як суб’єкта міжнародної політики. Швидше за все fмериканські еліти зацікавлені у збереженні росії як держави для просування там власних фінансових чи інших глобальних проектів.

Також варто відзначити поглиблення військового співробітництва з іншим країнами НАТО.

Зокрема в офіційних джерелах розвідувальних органів України з’явилась новина про те, що 7 серпня в Україну вирушили найперші «бельгійські» танки Leopard 1. Вони перебували на складі компанії OIP Land Systems, яка їх відновила та продала іншій країні без участі бельгійського уряду. Неназвана країна викупила партію танків Leopard 1 із сучасними системами озброєння, щоб передати їх Україні вже найближчим часом. Це говорить про те, що уряди союзників для того аби зберегти свої інтереси, які пов’язані з російськими елітами та корпораціями намагаються нестандартними та прихованими методами допомагати Україні при цьому зберегти свої власні впливи.

 Також на цьому тижні завершились навчання близько 900 українських морпіхів у Сполученому Королівстві, де відпрацьовували операції на воді на малих човнах. Припускаю, що українські сили оборони готуються до масштабної та інтенсивної наступальної операції на півдні України, метою якої стане контроль над окупованими росією територіальними водами та Кримським півостровом.

Окрім цього варто відзначити активність Німеччини в частині військово-політичного співробітництва.

Зокрема Україна за останній тиждень отримала від Німеччини два танки для розмінування WISENT 1, 11 протимінних плугів для танків Т-72,  п’ять мобільних розвідувальних комплексів SurveilSPIRE,  три розвідувальні безпілотники Vector, п’ять мобільних антено-баштових комплексів та дев’ять машин для охорони кордону. Також Берлін планує надати Україні 40 бойових машин піхоти Marder,  шість броньованих ремонтно-евакуаційних машин Bergepanzer 2, сім мобільних комплексів розмінування, п’ять мобільних розвідувальних комплексів SurveilSPIRE та ще 18 тисяч переносних протитанкових ракетних комплексів. Додатково Німеччина надала черговий транш військової допомоги Україні: 2 пускові установки PATRIOT, 6525 155-мм димових боєприпасів, 10 гусеничних всюдиходів BV206, п’ять автомобілів охорони кордону, чотири розвідувальні безпілотники VECTOR, матеріали для знешкодження вибухонебезпечних предметів, понад тисячу біноклів, 20 тисяч захисних окулярів, шість сідельних тягачів 8×8 HX81 та п’ять напівпричепів, два ваговози 8х6 з контейнерами, 40 тисяч аптечок.

Така активність Німеччини говорить про успіхи українських сил оборони та про ефективне використання техніки нашими військовими безпосередньо на полі бою, бо як показує практика Німецький уряд протягом своєї діяльності незалежно від особи яка його очолює ніколи не квапиться з підтримкою сторін у будь яких конфліктах, тому очевидним стає те, що політичні еліти Німеччини з часом все більше і більше усвідомлюють важливість перемоги України саме на полі бою.

На цьому тижні варто відзначити військову активність Литви, Латвії та Польщі.

Зокрема Польща на 95 % завершила зміцнення кордону з калінінградською областю рф: побудовано паркан із колючого дроту, який має спеціальні електронні датчики контролю, на дорогах із рф та білорусі встановлені металеві протитанкові їжаки та бетонні загородження. Окрім того Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак вирішив перекинути на кордон із Білоруссю ще тисячу військовослужбовців. Загальна кількість контингенту польських силовиків на кордоні зросте до 8,5 тис. осіб. Додатково Польща відправить ще дві тисячі військовослужбовців на кордон з Білоруссю для припинення спроб незаконного перетину кордону. Також заступник міністра внутрішніх справ Польщі Мацей Вонсік повідомив, що польська влада розглядає можливість закрити залізничні перевезення з Білоруссю в разі посилення провокацій з боку мінська.

Системно і послідовно в частині протидії російській агресії діють наші партнери Литва і Латвія.

Зокрема на цьому тижні Литва повідомила про виділення Україні чергового пакета військової допомоги, до якого увійдуть пускові установки до зенітно-ракетних комплексів NASAMS, антидронові системи та інше обладнання. Цьогоріч Україна вже отримала від Литви гелікоптери Мі-8, зенітні установки L-70 з боєприпасами, бронетранспортери M113, мільйони набоїв та боєприпаси до гранатометів. Також литовська влада планує закрити два з шістьох контрольно-пропускних пунктів (КПП) на кордоні з Білоруссю з 15 серпня та збільшити контингент на кордоні з Білоруссю, незважаючи на те, що поки що ситуація оцінюється як стабільна про що заявив командувач Держприкордонслужби країни – Рустам Любаєв,  а Латвія з 11 серпня запроваджує посилений режим охорони держкордону, який  діятиме шість місяців на територіях районів, що межують із Білоруссю. Таке рішення було ухвалено Кабінетом міністрів країни.

Прогноз:

Військово – дипломатичне співробітництво країн НАТО зокрема США з Україною буде поглиблюватись. Інтенсивність надання військової підтримки Україні залежатиме від ситуації безпосередньо на полі бою. Країни-партнери вдаватимуться й надалі до нестандартних механізмів для надання допомоги Україні, використовуючи для цього приватні військово-промислові компанії. Країни Балтії послідовно продовжать процес ізоляції та очищення від російських впливів.

Leave a Reply

Your email address will not be published.