Іран – пішак росії в стратегії глобальної дестабілізації – Юрій Сиротюк

Загнана в кут санкціями і міжнародною ізоляцією, Росія намагається максимально дестабілізувати безпекову ситуацію в світі, зруйнувати торгівельні ланцюги постачання, погрузивши світову економіку в рецесію напередодні виборів у США та Європарламент. Завдання союзників Росії, КНДР радикалізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні, а Ірану максимально дестабілізувати Близький Схід, вічно вибуховий район в релігійно етнічному плані, а також великий гравець на глобальному ринку постачання енергоносіїв та транспортному коридорі через Червоне море.

Іран спочатку діяв силами своїх проксі в Газі «Хамас» завдав нападу на Ізраїль, очікуючи відплатної акції з боку останнього та втягування США в чергову хвилю арабо-ізраїльського протистояння.

З боку Ліванського кордону активізувався інший союзник Ірану «Хізбалла». Усе це вкладається в тактику асиметричної війни, яку веде Іран проти своїх суперників. Вона полягає в тому, що обложений санкціями Іран не може на рівних протистояти технологічному та економічному потенціалу  США та Ізраїлю. Тому Іран не витрачає значних ресурсів на створення великих кораблів чи авіації, він сконцентрувався на розвитку «москітного флоту» (швидких маневрених катерів, ракетної програми та безпілотників). Та проголосив боротьбу з противником на дальніх підступах, щоб відсунути лінію бойового зіткнення подалі від своїх кордонів та якомога ближче до противника. Іран наситив Ізраїльські кордони проіранськими проксі в Сирії, Лівії та Палестині, водночас постійно погрожуючи американським базам в Сирії та Іраку. В Іраці союзником Ірану виступає шиїтське ополчення «Хашд аш-Шаабі («Сили народної мобілізації»), в Ємені  рух хуситів (які наразі дестабілізують ситуацію в Червоному морі, загрожуючи перервати один з найважливіших світових торгових шляхів) та шиїтські бригади та угрупування  в Сирії.

При чому тактика Ірану дуже проста, бити там де можна зараз, максимально розтягуючи сили противника та дестабілізуючи ситуацію. Загальна чисельність іранських проксі (яких називають «Вісь спротиву») сягає декількох сот тисяч бойовиків не враховуючи Збройні Сили самого Ірану.

На першому етапі загострення ситуації на Близькому Сході Іран воював виключно власними проксі. Триггером стала несподівана масована атака Хамасу на Ізраїль. Щоб не дати Ізраїлю повністю фокусуватися на Палестині, обмежену активність для відтягування сил демонструє «Хізбалла». Проіранські сили в Іраці (які нараховують понад сто тисяч бойовиків) та Сирії вдалися до регулярних нападів та ударів по американських об’єктах. З жовтня 2023 року таких ударів  було понад 115. Далі в бій було введено хуситів, які завдали символічних ракетних обстрілів по Ізраїлю та перейшли до захоплення кораблів в Червоному морі. У відповідь Ізраїль на кожну атаку проти себе регулярно наносить удари по іранських проксі в Лівані та Сирії, а британсько-американська коаліція завдала удару по хуситах в Ємені. Також США почала наносити удари по позиціях іракського «Хашд аш-Шаабі».

Минулого тижня, щоб ще підняти градус напруги, Іран безпосередньо не ховаючись за своїми найманцями наніс серію ракетних ударів по цілях в Сирії, Іраці та Пакистані, демонструючи передусім США та Ізраїлю свій ракетний потенціал. Бо одна з балістичних ракет запущена по позиціях ІДІЛ в Сирії подолала відстань майже 1500 км  здатна долетіти до Ізраїлю є надзвичайно високоточною і здатною долати системи протиповітряної оборони. Наявність же нового типу ракет, який може бути передано проксі для завдання ударів по Ізраїлю чи американських воєнних ціллях ще більше демонструє готовність піднімати ставки у грі. Завдання ракетних ударів по Пакистану ще більше підняло градус напруги в регіоні. Однією з цілей такої не спровокованої атаки була ймовірно передача боєприпасів Пакистаном Україні.

Стратегія Ірану очевидна, витиснути військову присутність США з Близького Сходу та завдати поразки Ізраїлю, який на їхню думку не зможе довго чинити спротив по всіх напрямках.

Водночас, не виключені ракетні удари скажімо по нафтовій структурі Саудівської Аравії щоб ще більше спровокувати енергетичну кризу в світі.

Примусити США діяти активно на багатьох світових театрах бойових дій, входить у стратегію росії максимально унеможливлювати допомогу Україні. Іран, натомість, який почав діяти неприховано, може нарешті понести відповідальність за свої дестабілізуючі дії на Близькому Сході та поставку зброї росії в її агресивній війні в Європі. Американські ракети летять точно далі і точніше.  Потрібне лише політичне рішення.

Юрій Сиротюк «Мамай», директор недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», молодший сержант 5 окремої Київської штурмової бригади ЗСУ

Leave a Reply

Your email address will not be published.