Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» продовжує довготерміновий проєкт «Моніторинг регіональних процесів у рф».
Мета дослідження – фіксація та визначення динаміки конфліктогенних та дезінтеграційних факторів, які сприятимуть деконструкції російської федерації та її зникненню як геополітичної реальності.
Об’єктом моніторингу є інформаційне поле російської федерації. Аналізуються найбільш популярні новини з різних регіонів росії за місяць, що дає більш-менш чітке уявлення про внутрішні процеси, що протікають на території держави-агресора та дозволяє провести моніторинг конфліктогенних регіональних процесів.
Моніторинг регіональних процесів у рф
Період: червень-серпень 2024 року
Ситуація в росії продовжує поступово ускладнюватись, а центр продовжує втрачати контроль за подіями, зберігаючи при цьому інформаційну цензуру.
Особливістю періоду стали масштабні екологічні лиха у Республіці Карелія, а, також, бойові дії на Курщині, які помітно похитнули контроль рф над регіоном. Разом з тим, активно продовжує працювати пропаганда, яка намагається створити позитивну картинку стосовно ситуації в регіоні.
Офіційна влада не може впоратись з впливом радикальних релігійно-протестних рухів. Напередодні та після збройних акцій дагестанських повстанців відбулися наради під головуванням повпреда президента, але їхні обіцянки щодо покращення ситуації залишаються лише формальностями. Реальні методи протидії рухам спротиву не демонструються, оскільки їхній розвиток є відповіддю на проблеми регіону, які Москва не вирішує, а іноді навіть поглиблює. Клановість, корупція, економічна відсталість та відсутність перспектив для молоді спонукають представників поневолених народів шукати розраду в радикальному ісламі та шляхах, що ведуть від російської імперії. Російсько-українська війна лише прискорює ці процеси.
Карачаєво-Черкеська Республіка
«СВО» поповнює «пантеон героїв» карачаєво-балкарського народу, які загинули за інтереси москви. Головним «обличчям» цього процесу є карачаївець Канамат Боташев: найманець «ЧВК Вагнер», 63-річний генерал-майор ВКС Росії у відставці. Його літак збили 22 травня 2022 року над Луганщиною, після чого путін нагородив льотчика званням «герой росії» посмертно. Влада Карачаєво-Черкесії та Кабардино-Балкарії активно використовує «історію успіху» мертвого найманця для нематеріального заохочення мешканців республік до участі в «СВО».
Карачаївці активно використовують етнофестивалі для закріплення свого панівного статусу в Карачаєво-Черкесії. Етнофестивалі Карачаєво-Черкесії підкреслюють зміщення етнічного, а, відповідно, й політичного та економічного балансу в республіці на користь карачаївців, тоді як інші етнічні групи не виявляють особливого інтересу до участі в них.
Помер найвпливовіший релігійний діяч Північного Кавказу – карачаївець Ісмаїл-хаджі Бердієв. Офіційна версія – ускладнення після коронавірусу («SPUTNIK» не врятував?). Бердієв входив до двадцятки найвпливовіших мусульман росії і був чи не найвпливовішим карачаївцем ерефії. Бердієв був важливим агентом колоніальної адміністрації на Північному Кавказі – регіоні, де релігійні суперечки між офіційним прокремлівським ісламом та «низовим» вченням ваххабітського толку дедалі загострюються. Вочевидь причина полягає не у богословських розбіжностях, а саме в опозиційній до москви орієнтації останнього, що ризикує вилитися масове у збройне повстання кавказців проти кремлівської влади.
Дагестан
17 липня у кількох районах Республіки Дагестан тимчасово вимкнули електроенергію через збій на атомній електростанції в Ростовській області.
14 серпня у Махачкалі через вибух на АЗС загинуло 35 людей.
13 серпня в Цумандинському районі республіки через сильні зливи були перекриті три автомобільні дороги місцевого значення, зокрема, на одній з них зруйновано тимчасовий міст. Внаслідок цього мешканці дев’яти високогірних сіл залишилися без транспортного сполучення, хоча уряд республіки повідомляє лише про п’ять відрізаних населених пунктів.
Південні та північнокавказькі регіони опинилися у списку суб’єктів, які пропонують найбільші суми одноразових виплат за вербування на війну проти України. Регіональну виплату збільшили й у Дагестані. Вона стала більшою вп’ятеро – зі 100 до 500 тисяч рублів. Влада республік Північного Кавказу звітує про гуманітарні вантажі для жителів Курської області, де продовжується наступ армії України. У Дагестані та Карачаєво-Черкесії гроші на допомогу збирають безпосередньо з місцевих мешканців.
3 червня в Дагестані, зокрема в містах Дербент і Махачкала, сталися військові напади на православні храми, внаслідок яких загинув настоятель церкви в Дербенті. Напад на синагогу призвів до великої пожежі, яку вдалося загасити лише вночі, а також до загибелі поліцейських і охоронців. У синагозі в Махачкалі постраждалих не було. Інша стрілянина була й поряд зі Свято-Успенським кафедральним собором. Сторож церкви загинув. Також зафіксована стрілянина в селі Сергокала, яке розташоване за 65 км на південь від Махачкали. Там обстріляли поліцейську машину.
Застрелено п’ятеро нападників, серед них сини керівника Сергокалинського району Дагестану Магомеда Омарова, які разом з батьком були членами партія «Справедливая россия».
25 липня в Каспії троє осіб забарикадувалися в квартирі, погрожуючи вибухом, і були затримані під час спецоперації. Вони заявили, що планували діяти подібно до нападників з червня, і слідство вважає їх пов’язаними з релігійним рухом «Ахлю-Сунна валь-Джамаа». 12 серпня затримали ще трьох осіб, пов’язаних з інцидентом, серед яких Гусейн Абдулаєв, Магомед Рамазанов і Рашид Карибов, які працювали в одній транспортній компанії.
В кінці серпня директор ФСБ Алєксандр Бортніков заявив, що теракти в Махачкалі та Дербенті були здійснені радикальними салафітами. Повноважний представник президента в Північно-Кавказькому федеральному окрузі Юрій Чайка також звинуватив салафітів у підготовці теракту в Карабулаку. Поліція Дагестану проводить арешти, підслідні вказують на вплив емігрантів-проповідників, але не можуть назвати їх імена. Це може бути спробою дагестанських колаборантів зберегти свій статус, щоб уникнути відправлення на війну з Україною.
Чувашія
Великих змін у регіоні за цей період не відбулося. Продовжується створення ілюзії про «активну боротьбу з корупцією».
В офіційних новинах дуже багато уваги приділяється екології та туризму. Розробляються проєкти з покращення і створення нових зон для дозвілля, при цьому, багато уваги приділяється саме компаніям, що допомагають у цьому і їх власникам.
З першого погляду у Чувашії все досить непогано – є розвиток різних сфер, є боротьба з корупцією і недоброчесністю. Та, поглянувши на неофіційні новини у різних телеграм-каналах, можна простежити настрої населення і підвищення негативу і паніки стосовно, так званої СВО та її учасників. Багато новин про те як учасники так званої СВО скоюють злочини, повернувшись додому.
Також опозиційна меншість виступає проти мобілізації, є великий осуд агітації вступати до армії, а у телеграм-каналах так і пишуть «Никакие деньги не стоят того, чтобы быть убитым. Не подписывайте контракт». Такі негативні настрої в суспільстві поки що не призводять до більш рішучих дій, проте розхитують суспільство.
Якщо попередні декілька місяців (травень-липень) в Чувашії створювалась ілюзія активної боротьби з корупцією, то наразі все більше новин з приводу боротьби саме з кіберзлочинністю. Багато уваги в новинах приділяється схемам з виманювання коштів з довірливих громадян.
У офіційних і неофіційних новинах багато інформації про бойові дії в Курській області, зокрема, про гуманітарну допомогу від жителів Чувашії для біженців з курщини. Прослідковуються негативні настрої населення щодо мобілізації та ситуації в країні.
Московська область
Впродовж літа московська, Ярославська, Іванівська і сусідні області почали страждати від наслідків антимігрантських погромів. В магазинах та популярних мережах супермаркетів стали зникати деякі види товарів, що пов’язано з відтоком дешевої робочої сили.
Ще одна проблема для рф постала з авантюри кремля – ідеї заблокувати та загальмувати сервіси Google та YouTube. Наслідками цього були масштабні збої сайтів московських судів, банків та російських соціальних мереж та відеохостингів, які мали стати аналогами заблокованих сервісів. Прогнозовано це почало обурювати навіть лояльних до москви людей і стало конфліктогенним процесом.
Ситуація з переслідуванням за інакомислення у росії не змінюється – прикриваючись боротьбою з іноземним впливом, кремль не тільки арештовує, а й дискредитує в очах росіян опозиційні елементи.
Великою подією був серпневий обмін політв’язнями. Серед помилуваних: Ілля Яшин, Володимир Кара-Мурза, Олег Орлов, Ксенія Фадєєва, Демурі Воронін. Для кремля можна відзначити три виграші з найбільшого обміну в’язнями з часів Холодної війни:
- Західними країнами звільнені реальні шпигуни та вбивці вірні москві.
- Демонстрація глобальному Півдню «добру волю» і нібито готовність до мирного врегулювання відносин із Заходом.
- Деякі звільнені та помилувані політв’язні є противниками санкцій, лояльні цілісності росії, а також є глашатаями ненасильницької боротьби проти кремля.
Остання теза добре відображає суть все більш активного полювання на відьом. кремль прирівнює інакомислення до тероризму та екстремізму, таким чином, що навіть самі жертви в це повірили, відчуваючи провину перед народом і своєю країною.
кремль визнає проблеми в освіті та науці, зокрема ідеологізацію освітньої системи, що призводить до маргіналізації молоді. Основні елементи нової російської освіти включають пропаганду війни, поїздки до КНДР та акцент на традиційних сімейних цінностях. У науці спостерігається кадровий голод і залежність від Заходу, що змусило Путіна доручити вербування вчених за кордоном. Це вже призвело до зниження рейтингів московських університетів на міжнародній арені.
Відбулося наймасштабніше підвищення податків в історії росії, спричинене проблемами рф з експортом, кадровим голодом та впливом санкцій – це може мати дуже серйозні і деструктивні наслідки. Популістичною складовою цієї реформи є встановлення збільшеного податку нібито тільки для представників бізнесу або росіян з дуже великими доходами.
Відключення Мосбіржі від долара та євро призвело до серйозного колапсу в китайсько-російській фінансовій співпраці. Китайський юань не зміг впоратися з попитом, що змусило державні банки КНР дистанціюватися від москви, а за ними пішли банки та біржі Казахстану. Центральний банк рф, щоб захистити транскордонні операції, почав лобіювати законодавчі зміни для можливості міжнародних платежів у криптовалюті, що свідчить про критичний стан російської фінансової системи.
Слідчі органи та спецслужби рф продовжують чистки серед військових, що свідчить про ерозію силових структур, на які спирається кремль. Відставка керівника п’ятого відділу ФСБ та корупційний скандал навколо керівника першого відділу, а також арешти високопосадовців вказують на можливі спроби москви покарати військових, пов’язаних з Шойгу, за невдачі російської армії в Україні.
Загальна картина демонструє глибокі деструктивні процеси, що руйнують рф зсередини, проте масштаби цих процесів поки є досить малими. Враховуючи вплив санкцій та поразок на фронті вищезазначені процеси можуть перетворитися на більш всеохоплюючими та руйнівними для російської державності.
Карелія
Найважливішою подією червня безсумнівно є позов до суду Санкт-Петербурга щодо компенсації Фінляндії за «геноцид» проти радянського народу в роки Другої світової війни. Цей позов є ланкою у черговому складному ланцюжку геополітичних ігор, які веде російська федерація.
В той же час заступник голови Ради безпеки росії генерал Рашид Нургалієв висунув більш ширші звинувачення проти Фінляндії вже у сьогоденні. Якщо коротко, то він звинувачує чинну фінську владу у намірі повторити події Другої світової війни. У російській інтерпретації йдеться про «агресію» та «геноцид». Карелія, як місце, де начебто під час війни були розташовані табори, в яких загинули кілька тисяч громадян срср опинилася в центрі цього чергового псевдоісторичного спектаклю від московської влади. Псевдосудовий процес, пов’язаний із намаганням російської судової системи засудити Фінляндію як державу за воєнні злочини часів Другої світової війни набирав обертів упродовж усього літа. Карелія була епіцентром фінської окупації у вказаний період.
Погіршується економічна ситуація на росії. Зокрема переживає спад й Карелія. На фоні зростання дефіциту бюджету республіки наростає незадоволення «шефствуванням» регіону над окупованими територіями України.
В республіці відбуваються суди «за дискредитацію російської армії», проте це не заважає зростанню невдоволення агресивною війною московії проти України. В республіці все частіше лунають заклики повернення мобілізованих на війну – додому, щоправда, під соусом «захисту кордонів від потенційної агресії НАТО».
В республіці наявні переслідування за релгійним принципом, зокрема таким піддаються прихожани церкви Свідків Єгови.
Основними факторами суспільного хвилювання продовжують залишатися екологічні проблеми. Зокрема, 29 липня у Республіці Карелія між 10-м та 11-м шлюзами Біломорсько-Балтійського каналу розмило тимчасову перемичку. Станом на ранок 30 липня у зоні події запроваджено режим надзвичайної ситуації. Внаслідок аварії на шлюзі Біломорсько-Балтійського каналу постраждали 9 людей. Також для постраждалих відкрили пункт тимчасового розміщення у школі селища Надвоїнці.
Наявною залишається проблема якості питної води, зокрема у Карелії виявлено тривожну тенденцію в системі питного водопостачання. Згідно з останньою доповіддю Росспоживнагляду, 78,9% джерел централізованого водопостачання не відповідають встановленим санітарно-епідеміологічним нормам. Однак місцева влада на дану проблему ніяк не реагує.
В регіоні знаходиться урочище Сандармох – місце страти та поховання жертв політичних репресій. Кілька років тому туди вирушила експедиція військово-історичного товариства, довести, що в урочищі насправді лежать страчені фінами червоноармійці.
Місцевий суд намагається наново засудити фінів за ці події (окремих осіб було засуджено за воєнні злочини ще одразу після завершення війни), а також навіть перйменовано свято в честь «звільненя Карелії від окупації», додавши у його назву згадку про фінів.
Слобожанщина
Бойові дії та нещодавно розпочатий наступ ЗСУ в Курській області помітно похитнули контроль рф над регіоном. Кремль перекладає провину на погану підготовку цивільного населення до евакуації та все гіршу гуманітарну ситуацію на місцеву владу.
Тиражуються новини про нібито приєднання прикордонних районів до складу України – офіційна влада Сумського району заперечує цю новину.
Місцеве населення не підтримує ЗСУ, однак акцій громадського спротиву не простежується. Зростає обурення стосовно бездіяльності центральної влади в москві, а саме про малу кількість військ, некомпетентне командування та погіршення гуманітарної ситуації в прикордонних районах.
Пропаганда намагається створити позитивну картинку стосовно ситуації в регіоні, часто «перевзуваючись у повітрі», спершу заявляючи про сотню українських диверсантів, далі про «300 бойовиків», а зараз піднявши цифру до тисячі.
Армія рф використовує цивільний автотранспорт, що ставить під загрозу цивільних.
Важко поранено пропагандиста з ВГТРК Євгена Піддубного, наразі проходить лікування в москві. Через втечу його операторської групи його було помилково визнано загиблим.
Межі просування та успіхи ЗСУ наразі до кінця невідомі. Суджа та щонайменше 11 населених пунктів наразі під контролем ЗСУ. Росте кількість полонених – за даними деяких джерел в полон було взято до 300 російських військовослужбовців.
Сибір і Далекий Схід
Воєнний стан в росії, навіть у віддалених районах, таких як Сибір, проявляється через активні дії місцевих організацій. У липні в Іркутську «Народний фронт» збирає мисливські рушниці для Міноборони, хоча їхня ефективність у боротьбі з українськими безпілотниками викликає сумніви. Також зафіксовані диверсійні акти, зокрема підпали релейних шаф та спроби отруєння води для мобілізованих. Двоє підлітків були засуджені за спроби диверсій, одна з яких включала підпал релейних шаф. Інший випадок підпалу на залізничних коліях пов’язаний з наказом легіону «Свобода росії», який також займався розклеюванням листівок у Красноярську.
У цьому місяці з’явилися новини про опозиційну спільноту «Омское гражданское объединение», засновану Костянтином Боровим та Михайлом Козирєвим. Виявилося, що їхні внутрішні паспорти були анульовані ще рік тому. У червні 2024 року суд визнав організацію екстремістською та заборонив її діяльність.
У липні в росії зафіксовано численні випадки утиску свободи слова. У Омську депутата міської думи засудили до 7 років колонії за публікації у Telegram про руйнування Маріуполя російською армією. Також порушено кримінальну справу проти 17-річного Михайла Петрова за коментар, що містив заклики до тероризму. Іншому мешканцю Омська призначили 5,5 років колонії за коментарі, які закликали до насильства щодо представників влади. Денис Труфанов з Красноярська отримав 5 років за поширення неправдивої інформації, а Романа Тюрина звинуватили у повторній дискредитації.
Відсутність свободи слова негативно впливає на творчу спільноту. Драматургиню Світлану Петрійчук та режисерку Женю Беркович засудили до шести років колонії за «виправдання тероризму» через спектакль про жінок з росії, які вийшли заміж за ісламістів. Концерт Slimus у Новосибірську скасували після скарги Мізуліної через негативні висловлювання групи про війну з Україною. Також невідомі зірвали виступ репера Кішлака в Омську, але причини цього інциденту поки що неясні.
росіянам, котрим загрожує позбавлення волі за злочини, й досі пропонується поїхати на війну: у Пріангар’ї звільнили для цього 30.07 обвинуваченого у хабарі Сергія Чонського; та 2 рази пропонували олімпійському чемпіону Андрію Перлову, якому наразі 62 роки.
Протягом місяця, окрім воєнних подій, було зафіксовано ряд кримінальних злочинів, включаючи побиття дівчат, викрадення людей, вбивства, зґвалтування, а також серйозні правопорушення з боку посадовців. Зокрема, відзначено випадки вбивства шестирічної дівчинки, замаху на вбивство немовляти, серійної педофілії та зґвалтування серед неповнолітніх. Також відбувся пікет у Новосибірську з вимогою розслідувати викрадення чеченки. Додатково, засуджено осіб за вбивство, хабарництво та зловживання повноваженнями, зокрема, заступника голови служби безпеки поліції та екс-ректора політехнічного університету.
У сибірських регіонах зростає екологічна активність населення, що проявляється у мітингах та петиціях проти шкідливих проєктів. Жителі Іскітіма зібрали понад 6 тисяч підписів проти будівництва металопрокатного заводу через загрозу збільшення викидів. У липні Держдума розглянула законопроект, що дозволяє суцільні рубки лісу в екологічній зоні Байкалу, на що відреагували понад 120 вчених та екологів, закликавши не ухвалювати його. Жителі селища Шерегеш також виступили проти вирубки лісу, зібравши понад 600 підписів.
У липні 2023 року стало відомо, що 52% вугільних підприємств у росії стали збитковими, а видобуток вугілля в Кемеровській області знизився на 5%. Глава Мінприроди Олександр Козлов повідомив, що 85% пожеж у росії цього року сталися в чотирьох сибірських регіонах. Також співробітників компанії “Норнікель” звинуватили у забрудненні ґрунту на суму 320 млн рублів.
Однією з головних світових подій серпня став обмін ув’язненими 1 серпня 2024 року, в якому брали участь одразу 7 країн. В результаті обміну на волю вийшли 26 осіб, зокрема колишня координаторка штабу Олексія Навального Ксенія Фадєєва та політик Володимир Кара-Мурза.
У січні з’явилися новини, пов’язані з військовим становищем в росії. Ольга Романова повідомила, що понад 40% ув’язнених з омських колоній пішли на війну з Україною, що призвело до нестачі ув’язнених для відправки на фронт. Міністр регіональної політики Новосибірської області запропонував залучати дітей мігрантів до Юнармії для патріотичного виховання. У Сибіру значно підвищили виплати за участь у війні, а солдатів термінової служби з Іркутської області готують до відправлення в Курську область.
У Красноярському краї відкрили пам’ятник Сталіну, тоді як у Новосибірську з’явився меморіал засновникам ПВК «Вагнер».
Як й до того, свобода слова зазнає утиск. Бажання висловитись серед жителів регіонів Сибіру проявляється різними способами.
Зокрема, у Залізногірську затримали чоловіка за знищення плакатів з рекламою військової служби, а в Томську засудили помічника депутата та його знайому за псування банерів. В Омську суд виніс вирок у 6 років колонії за «фейки» про війну, а також засудили пенсіонерку до 1,5 років умовно за антивоєнні коментарі. У Хакасії соцпрацівницю звинуватили за публікації в соціальних мережах. Ці випадки свідчать про репресії проти тих, хто висловлює незгоду з офіційною позицією.
Окрім вираження свободи слова, серед жителів були помічені вже дії або наміри проти режиму рф. Жителя Іркутська посадили на 6 років за план витратити їх «для обмундирування ЗСУ». Також Верховний суд Криму засудив жителя Томської області до 13 років та 2 місяців колонії за нібито збирання та передачу інформації для іноземних спецслужб.
ФСБ затримала ще одного чоловіка, який збирав фото та відео про роботу одного з оборонних підприємств Омської області для передачі українським спецслужбам. У Новосибірську тепер вже військового посадили на 7 років у справі про конфіденційну співпрацю з іноземною державою – без надання подробиць.
На початку серпня в 11 районах Забайкалля було введено надзвичайний стан через посуху та загибель урожаю, що спостерігалася в умовах високих температур. Після цього в регіоні сталася повінь, внаслідок якої евакуювали понад 100 мешканців. Наприкінці місяця в Сибіру відбулися масові лісні пожежі, які торкнулися близько 200 тисяч гектарів лісів, зокрема в Забайкаллі площа пожеж склала приблизно 118 тисяч гектарів.
У серпні було зафіксовано численні випадки корупції серед посадовців. Співробітника ФСБ засудили на 11 років за хабар у Томську, а суддю з того ж міста – до умовного терміну. У Красноярську затримали заступника начальника «Красноярської залізниці» та засудили екс-депутата міськради на 11 років за збитки понад 600 млн рублів. Голову відділу безпеки МВС на транспорті заарештували за шахрайство, а дільничну уповноважену з Уяра визнали винною у службовому підробленні. Також заарештували заступника гендиректора «Россети Сибір» за отримання хабаря в 1,5 млн рублів.
Бурятія
У звітному періоді Бурятія залишається однією з найвідсталіших суб’єктів російської федерації за соціально-економічним розвитком, з боргом регіонального бюджету, що зріс до 30 млрд рублів та зниженням доходів. Глава республіки Алєксей Циденов контролює ситуацію, проте основною проблемою стали масові лісові пожежі, які охопили сотні тисяч гектарів, супроводжуючи заборону на відвідування лісів та нестачу ресурсів для їх ліквідації.
У липні в Бурятії відбулися кілька значних подій. 16 липня на Гусіноозерській ГРЕС стався вибух, внаслідок якого 115 тисяч споживачів залишилися без електрики. Також у липні зруйнувався міст через Селенгу, що призвело до погіршення стану об’їзної дороги. Мешканці сіл Єнхор, Боцій та Цаган-Усун звернулися до Слідчого комітету РФ через бездіяльність влади, і була призначена перевірка.
Через весняно-літні паводки в регіоні знищено 18 мостів, а їх відновлення може зайняти півтора року.
З 7 серпня виплати котрактникам в Бурятії складуть мільйон рублів. Місцева одноразова виплата зросла у 2,5 рази. З Бурятії вже воює кожен 13-тий чоловік, верифіковано 1493 загиблих. Зафіксовані випадки загибелі одночасно і батька сина.
Республіка Тива
Тива є регіоном росії з низьким соціально-економічним розвитком, високим рівнем злочинності та значною участю чоловіків у війні з Україною. За даними РІА «Рейтинг», 17% населення перебуває на межі бідності. Після відставки екс-міністра оборони Сергія Шойгу в республіці загострилася боротьба за владу між кланами Владислава Ховалига та Шолбана Кара-оола, в результаті якої Ховалиг зміцнив свої позиції.
У липні в Туві сталося кілька інцидентів: отруєння 19 дітей у дитячому таборі, блокування жителями села Сайлиг мосту через проблеми з водою, а також введення надзвичайного стану через 32 лісові пожежі в 11 районах.
Калмикія
Калмикія, буддистський регіон Поволжя, стикається з серйозними соціально-економічними проблемами. Інфляція зросла до 9,38% у серпні, а державний борг досяг 8,38 млрд рублів. Тарифи на комунальні послуги та вартість земельних ділянок також зросли. Влада стикається з масовими вимкненнями електрики, а 90% водопроводів потребують ремонту, що призводить до нестачі питної води. У липні відбулося 103 пожежі, а регіон є одним з лідерів за кількістю дорожніх аварій. Очільник республіки Бату Хасіков намагається знову бути висунутим на цю посаду.
Приморська Республіка
У Хабаровську тривають репресії проти осіб, яких звинувачують у тероризмі та державній зраді. 17 червня військовий суд засудив 58-річного чоловіка до 8 років колонії за заклики до насильства проти державних органів. 28 червня в Благовєщєнску засудили робітника за наміри поїхати в Україну та вступити до РДК. 30 липня порушили справу проти 48-річного інваліда за виправдання тероризму через коментарі про вибух на Кримському мосту. Особливо тривожним є випадок 15-річного школяра, якого засудили до 4,5 років виховної колонії за участь у «терористичній організації» через відео з підпалами. Ці події свідчать про зростання інтенсивності репресій у регіоні.
У Приморському краї влітку виникла серйозна проблема з повенями, які затопили 160 приватних будинків та 918 прибудинкових територій у семи округах. 24 липня було оголошено режим надзвичайної ситуації через сильні дощі. 6 серпня прорвало дамбу в Дальнереченську, що призвело до тижневої відсутності транспортного зв’язку з п’ятьма поселеннями після 12 серпня.
Проблеми з ветеранами «сво»
1 вересня 21-річний колишній військовослужбовець Микита Носов, який втратив руку на війні з Україною, намагався вчинити суїцид через переслідування здирників і відсутність допомоги від поліції. Після його відеозвернення голова слідчого комітету Олександр Бистрикін ініціював розслідування. У відповідь на ситуацію в Приморському краї місцева влада почала формувати охоронні загони з ветеранів, зокрема загін «Тигр-правопорядок» у Владивостоці, який має забезпечувати порядок спільно з поліцією та Росгвардією. Це ініціатива спрямована на соціалізацію ветеранів та регулювання поведінки трудових мігрантів.
Попри невелику інтенсивність політичної боротьби в літній сезон, систем репресій нарощує оберти, часті звинувачення у співпраці з Україною. Водночас важливим фактором недовіри населення виступає екологічна ситуація та нездатність влади оперативно реагувати на паводки.
Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» у 2024 році проведе низку дослідницьких проектів щодо розвалу росії та національних інтересів України у світі — детальніше дивіться на наших ресурсах https://linktr.ee/nac.ussd/
Запрошуємо зацікавлених експертів та організації долучатися до партнерства.
Авторський колектив:
Юрій Сиротюк
Юрій Олійник
Михайло Кублій
Іван Янюк
Олександр Чупак
Микола Волгов
Олена Маковецька
Марта Колеснік
Андрій Михайліченко
Юлія Гришина
Анна Недашківська
Дарія Шаповал
Михайло Цирульник
Leave a Reply