Аналіз міжнародних тенденцій та безпекової ситуації 1-11 січня 2019 року

 Підсумок геополітичного тижня, який підготував експерт аналітичного центру Українські студії стратегічних досліджень Юрій Олійник.

 

Продовжується напружена ситуація довкола Білорусі, виникають різні версії щодо реальності поступок Лукашенка та швидкості інтеграції Білорусі. Мінськ в черговий раз видає амбівалетні заяви (мовляв Росія може втратити ще одного союзника), але наскільки вони відповідатимуть реальним діям? В 2019 році, попри виборчий цикл, Білорусь повинна стати головним напрямком діяльності української дипломатії серед найближчих сусідів.

Трамп фактично погодився з роллю Туреччини що замінить американців на більшості їхніх позицій у Сирії. Однак головною вимогою США залишається збереження статус-кво, що запобігає бажанням Росії та Ірану опанувати нафтоносні райони басейну Євфрату. Аналогічно й Ердоган переходить до більш м’яких заяв, гарантуючи безпеку курдським територіям.

Активізується напруженість в Латинській Америці з епіцентром у Венесуелі, де продовжується галопуюча гіперінфляція (за долар дають сто млн боліварів – місцевої валюти), влада вже майже не підтримує порядок на частині території, зокрема в бідних кварталах столиці. Режим навіть не може налагодити збереження рівня добування нафти, що різко падає навіть у абсолютних об’ємах. Наростає загроза повномасштабної хвилі міграції європейських обсягів, що спрятиме напруженню в сусідніх державах, насамперед Колумбії.

У Габоні, ключовому союзнику Парижа в Субсахарській Африці відбулась невдала спроба перевороту проти багаторічного президента з квазімонархічної династії. Найімовірніше, за путчистами стояли китайські впливи – Габон експортує уран, і ці ринки цікавлять компанії Піднебесної. Поки що навіть ключовий вибір моменту (нестабільність у самій Франції) не приніс результату, але спроби розхитати французьку неоколоніальну систему продовжаться.

А в Росії знову техногенні катастрофи, зокрема вибухи в багатоповерхівці Магнітогорську. Чіткий почерк ФСБ говорить про пошук нових приводів для мобілізації населення – або проти ісламістів у Сирії, або “фашистів” України.

Юрій Олійник, експерт УССД

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.