Огляд тенденцій світової економіки 29 березня-18 квітня 2019 року

Ексклюзивний огляд тенденцій світової економіки для НАЦ УССД підготував Олександр Чупак, студент бізнес-адміністрування Селкірк коледжу (Канада), аудитор Grant Thornton. Найголовніші події першої половини квітня – уповільнення динаміки глобальної торгівлі, помста Трампа урядам Центральної Америки, торгівельні війни між США та Європою і проблеми Brexit.

 

Світова організація торгівлі прозвітувала щодо глобальної динаміки товарообігу за 2018 рік. Зростання досягло 3%, що значно нижче за прогнозовані ще минулого вересня 3,9%. Цього року очікується падіння динаміки до 2,6%. Невтішні показники Організація пов’язує не лише з торговельними тарифами і взаємними економічними обмеженнями, але також із низьким рівнем економічного зростання, нестабільністю ринків та стримувальними грошово-кредитними заходами у розвинених країнах (наприклад, підняття базових відсоткових ставок у США та ЄС).

 

Звісно, це уповільнення в першу чергу пов’язують із діями президента Дональда Трампа щодо політики жорстких відносин із торговельними партнерами, насамперед із Китаєм та ЄС, які відповідають рівнозначними заходами. Однак США випередили ЄС на 2 відсоткових пункти за темпами зростання минулого року, що свідчить про необов’язкову шкідливість обмежувальних заходів для окремо взятої держави. Це хороший урок для України: торгувати потрібно розумно, а не якнайбільше.

 

Тим часом у США починається пдіготовк адо президентської кампанії 2019. Несподівана заява пролунала від засновника соціальної мережі Facebook Марка Цукерберга. Він закликав національні уряди приділяти більше уваги регулюванню Інтернету та матеріалів, що розміщуються в мережі. На його думку, держави мають захищати приватність користувачів, а також убезпечувати себе від втручання у вибори.

 

Заява Цукерберга, на перший погляд несподівана, є повністю в дусі останніх зрушень у курсі Демократичної партії США, до кола прихильників якої зараховують Марка. Демократи впевнено рухаються в бік соціалістичних ідей, маючи на меті збільшення державного контролю за економічною та соціальною сферами суспільного життя. Так, Берні Сандерс – один із головних проповідників соціалістичних ідей у США – наразі є серед основних претендентів на участь у виборах президента від Демократичної партії у 2020 році.

Дональд Трамп підписав указ про відтермінування передачі 500 мільйонів доларів допомоги країнам Центральної Америки: Сальвадору, Гватемалі та Гондурасу. За його словами, ці країни не робили абсолютно нічого для перешкоджання потоку мігрантів зі своїх територій до Сполучених Штатів. Саме з метою протидії нелегальній міграції з цих та інших країн Трамп запровадив досі чинний надзвичайний стан, метою якого є переорієнтація коштів з інших державних програм на будівництво стіни на кордоні з Мексикою.

 

Сполучені Штати посилюють напругу торговельного протистояння з Європейським союзом: на тижні пролунала заява про готовність Вашингтона накласти тарифи на товари ЄС загальною вартістю 11 мільярдів доларів у відповідь на субсидіювання виробника літаків Airbus. Ці субсидії вже були визнані неправомірними Світовою організацією торгівлі. СОТ ще не визначила, який саме розмір тарифів мають право накласти США, однак у Брюсселі наразі заявили, що сума 11 мільярдів є необгрунтованою. Тепер уже європейці почали складати список можливих підтарифних товарів, щоб рівнозначно відповісти на дії США.

 

Як відомо, останнім часом компанія Boeing переживає складні часи: дві катастрофи літаків виду 737 МАХ 8 змусили виробника скоротити виробництво серії на 20% і вкласти значні кошти у виявлення та усунення проблеми. До всього додається вкрай негативна реакція ринку, що спричинила значне падіння акцій фірми. Завдяки цьому європейський Airbus, як головний глобальний конкурент американського Boeing, має перевагу на ринку і може нарощувати виробництво. Очевидно, США дуже не сподобалося, що Airbus отримує активну допомогу від європейських урядів.

 

Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей змогла домовитися з керівництвом Європейського Союзу про відтермінування Brexit до 31 жовтня. Це означає, що травневі вибори до Європарламенту пройдуть за планом, хоча обрані британські депутати змушені будуть скласти повноваження, коли Brexit таки відбудеться.

 

Тепер британці мають додаткові 6 місяців для узгодження того, що не вдавалося погодити протягом двох років. Дедалі гучнішими стають заклики до проведення ще одного референдуму щодо членства в ЄС, однак очевидність його результату викликає спротив прихильників Brexit. Відповідно, досі невідомо, яким саме чином Тереза Мей досягатиме згоди депутатів.

 

Європейський центральний банк, слідом за Федеральною резервною системою США, оголосив про намір не підвищувати базову відсоткову ставку в 2019 році. Одним із факторів, що вплинули на рішення регулятора, була зазначена “загроза протекціонізму”, що, на думку аналітиків ЄЦБ, може виникнути при переході до більш стримувальної грошово-кредитної політики. Проте головною причиною все ж є незадовільний прогноз щодо економічного зростання на 2019 рік: за оцінкою Міжнародного валютного фонду він має скласти 1,3%.

 

У тому ж прогнозі МВФ знизив оцінку світового економічного зростання з 3,7% до 3,3%. Головним чинником погіршення названо ризик невдалого Brexit: це відітне 1,4% від ВВП Великої Британії та 0,2% ВВП Європейського союзу.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.