Огляд тенденцій економіки 11 жовтня – 3 листопада

Ексклюзивний огляд тенденцій світової економіки для НАЦ УССД підготував Олександр Чупак, випускник Селкірк коледжу (Канада), аудитор Grant Thornton. Представлені огляд ситуації навколо Brexit, проблеми Росії з «Турецьким потоком», зниження НБУ облікової ставки і зміцнення позицій України в Doing Business.

Exclusive review of the global economy tendencies for NGC USSD is prepared by Oleksandr Chupak, Selkirk College (Canada) graduate and Grant Thornton auditor. The review shows the Brexit continuing uncertainty, Russia’s issues with the TurkStream, National Bank of Ukraine’s decreased base interest rate and improved Ukraine’s position in the new Doing Business ranking.

Європейський союз учергове переніс дату офіційного виходу Великої Британії з об’єднання – цього разу на три місяці, до 31 січня 2020 року. За цей час сторони мають доопрацювати умови виходу, після чого Європейська рада і британський Парламент повинні їх ратифікувати. За кілька днів до заяви про нове відтермінування Борису Джонсону вдалося домовитися з європейськими чиновниками про умови виходу, але парламентарі в Лондоні відмовилися їх підтримувати.

Дата остаточного Brexit, що початково мав відбутися ще 29 березня, переноситься вже втретє. Борис Джонсон, який відпочатку був прихильником розірвання стосунків з ЄС без договору взагалі, тепер вимагає проведення у грудні дострокових виборів, щоб Консервативна партія повернула однопартійну більшість і гарантувала підтримку його ініціатив. За оцінками експертів, передвиборче становище Джонсона є сприятливим, адже він створив собі образ рішучого прем’єра, що намагається нарешті розв’язати нескінченну парламентську невизначеність.

Непевність щодо Brexit поглиблює негативні очікування щодо економічного зростання. Коли минулого тижня стало відомо, що Джонсон і ЄС досягли згоди, бізнес відреагував позитивно (наприклад, це проявилося у зростанні британського фунта на 1%, до п’ятимісячного максимуму). Також в угоді були прописані сприятливі умови перетину кордону між Ірландією і Північною Ірландією. Подальше відтермінування загрожує тим, що зближує непростий період Brexit із можливою світовою економічною кризою, яку прогнозують на осінь 2020 року. Зважаючи на те, що зростання ВВП цього року має сягнути лише 0,5%, а процес виходу з ЄС однозначно призведе до втрати частини ВВП, Британії варто готуватися до економічно складного 2020 року.

Окружний суд міста Амстердам заарештував акції компанії South Stream Transport BV, що будує газопровід «Турецький потік». «Газпром», що контролює South Stream, намагався передати частку власності іншій компанії – «Трансгаз Краснодар». У цих діях суд побачив ознаки шахрайства, відповідно наклавши арешт на корпоративні права.

«Турецький потік» – один із двох газопроводів (поряд із «Північним потоком – 2»), які Росія будує в обхід України. Завершений «Турецький потік» матиме дві гілки: одна постачатиме газ до Туреччини, а інша – до південної Європи. Росія вже почала закачувати газ до першої, але тепер повноцінне введення в експлуатацію буде відкладене через судовий процес. До слова, «Турецький потік» мав бути завершений ще у квітні 2019.

Leave a Reply

Your email address will not be published.