Чи існує альтернатива Нормандському формату? – коментар Юрія Олійника

 

Нещодавно Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що Нормандський формат має альтернативу. Крім того, міністр закордонних справ Вадим Пристайко в інтерв’ю для одного із телеканалів України розповів, що є розробка «операції, яка підтримуватиме мир і відповідну ініціативу реалізують, якщо чинні угоди не дадуть результату». Пристайко також наголосив, що така операція не передбачена Мінським процесом. Якщо і це рішення в ООН заблокує Росія, тоді запроваджуватимуть третій варіант, який теж мають у запасі.

Чи зможе Україна покинути Нормандський формат, що для цього необхідно і якою може бути дієва альтернатива? Про це журналісту ІА «Вголос» розповіли керівник політичних програм Інституту майбутнього Юрій Романенко, міжнародний експерт НАЦ УССД Юрій Олійник та військовий експерт Олег Жданов. 

Повна версія за адресою https://vgolos.com.ua/articles/chy-isnuye-alternatyva-normandskomu-formatu_1110980.html

Чому Нормандський формат не працює?

Юрій Олійник:

По-перше, він не працює тому, що був орієнтований на інтереси Росії і посилення її впливу на Україну. Ще коли не було ніяких переговорів, ми мали війну на Донбасі та окупацію Криму, вже тоді велись розмови про створення Мінських домовленостей і їх реалізацію. Відповідно, були запрошені представники Франції та Німеччини, які могли тільки стати посередниками між Україною, Росією і російськими силами на окупованих територіях. Це все робилось для того, щоб останніх ввести у міжнародні переговори.

Зараз ми маємо ситуацію, де формат то збирається, то не збирається і нічого ніхто не вирішує. Вони оцінюють умови розведення військ, це ні до чого не призводить і навіть шкодить національним інтересам України.

 

Наскільки можливо, що Україна вийде із Формату і що для цього потрібно?

Юрій Олійник:

Для такого рішення потрібна політична воля. Мінські угоди, як і Нормандський формат, не є ніяким зобов’язанням, оскільки ні український парламент, ні президент нічого не ратифікував і не приймав. У нас є документ, який підписав експрезидент і на тому все.

З іншого боку, документ про регуляцію ситуації на Донбасі  був прийнятий із порушенням регламенту і фактично без голосування. Це теж проблема 2014 року. Тому 1 січня 2020 року ми можемо просто не укладати нових домовленостей, заявити, що мінські угоди не працюють і піднімати питання про перегляд Нормандського формату як складової Мінських угод. Тоді ми повинні вимагати переформатування таких зустрічей та участі у них США. Але для цього потрібна політична воля.

 

Чи  погодяться Британія і США брати участь у переговорах?

 

Юрій Олійник:

Я думаю, що погодяться. Для Дональда Трампа ця тема є цікавою в аспекті передвиборчої боротьби з демократами. Якщо він виступить тут миротворцем, це може позитивно позначитись на його рейтингу на виборах. Також у США вже давно піднімають це питання, але це буде не відразу, вони будуть придивлятись і думати. Росії цей діалог теж цікавий, бо вони мають свої «точки дотику» у геополітиці зі Штатами.

 

Які є реальні альтернативи Нормандському формату?

Юрій Олійник:

Ми вже говорили про весь негатив, який несуть у собі всі ці «формати» і «домовленості», тому єдиним правильним шляхом для України є початок прямих перемовин із США і Британією, щоб робити формат із їхньою участю. Ми тоді зможемо не реагувати на представників «недореспублік» і на рівних вести діалог із Росією.

Це нагальна потреба і ми це мали робити вже давно. Зараз є змога це здійснити, треба починати із дипломатичних відносин, залучення Штатів та Британії, але починати перші переговори слід вже сьогодні.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.