Міжнародна експертна дискусія «Гібридна війна РФ проти Білорусі»

 

7 лютого 2020 року в приміщенні Київської міської ради відбулась міжнародна експертна дискусія «ГІБРИДНА ВІЙНА РФ ПРОТИ БІЛОРУСІ»
Під час дискусії представники України та Білорусі обговорили сутність гібридної війни Російської Федерації проти Білорусі, загрозу для наших держав та регіону загалом.

Захід організували Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» та Рух Салідарнасці «Разам».

З білоруського боку зокрема виступили представники опозиції:

Григор Кастусєв , голова партії БНФ / Рыгор Кастусёў, старшыня Партыі БНФ,
В’ячеслав Сівчик , лідер Руху Салідарності «Разом» / Вячаслаў Сіўчык, сябра Сойму Руху Салідарнасці «Разам», сябра Рады БНК,
Алєна Талстая, співголова Руху Солідарності «Разом» / Алена Талстая, сустаршыня Руха Салідарнасці «Разам»,
Денис Івашин , Рух Солідарності «Разом», керівник білоруської служби InformNapalm) / Дзяніс Івашын, сябра Сойму Руху Салідарнасці «Разам», кіраўнік беларускай службы InformNapalm,
Ігор Ляльков, Рух Салідарності “Разом”, партія БНФ / Ігар Лялькоў, сябра Соймаў Руха Салідарнасці “Разам” і партыі БНФ,

Сергій Бульба, «Білий Легіон» / Сяргєй Бульба, «Белы легіён»

З українського боку мали слово:
Юрій Сиротюк, народний депутат VII скликання, директор НАЦ «УССД»,
Олег Тягнибок, голова Всеукраїнського об’єднання “Свобода”
Роман Безсмертний, віце-прем’єр-міністр (2005), посол у Республіці Білорусь (2010-2011),
Ігор Ліховий, посол у Республіці Білорусь (2007-2010),
Віктор Гвоздь, голова Служби зовнішньої розвідки (2014-2016), президент незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел»,

Юрій Міндюк, Фонд підтримки демократичних ініціатив, Інформаційний центр «Міжмор’я»,
Віктор Ягун, генерал-майор запасу, екс-заступник голови Служби безпеки України (2014-2015) директор Агентства з реформування сектору безпеки.

Лідер всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок закликає політичних і громадських активістів Білорусі та України ініціювати питання про повернення Білоруської православної церкви в Київську митрополію.

«Росія використовує весь арсенал засобів – від економічної війни і гуманітарного впливу, особливо в медіа-просторі, до спеціальних операцій. На прикладі Білорусі ми можемо ще раз вивчити алгоритми російської агресії і спинити Москву на північному фланзі. Маємо діяти на випередження. Так, на релігійному відрізку ми повинні порушити питання про повернення автокефалії Білоруської православної церкви, яка історично входила до складу Київської митрополії», – заявив Олег Тягнибок.

У свою чергу колишній посол України в Білорусі Роман Безсмертний звернув увагу на те, що цього року в рамках економічного форуму в Давосі відбулася дискусія «від моря до моря», на яку навіть не запросили представників України, країн Балтії й Білорусі.

«Конференція в Давосі про країни Середземномор’я, ініційована польськими політиками, була закритою. Це свідчить про те, що Європа своїм ваганням десь на 3-5 років спізнюється в реакції на агресивну політику Росії. На жаль, і сьогоднішнє політичне керівництво України не усвідомлює цієї проблеми. А це означає, що весь тягар у протистоянні російської агресії, яка буде наростати, покладається на суспільство», – зазначив Роман Безсмертний.

Роман Безсмертний також запропонував створити спільний польсько-литовсько-білорусько-український інформаційний портал: «Якщо зараз подивитися, що пишуть ЗМІ України або Білорусі, таке враження, що між Мінськом і Києвом не 600 кілометрів, а 10 тисяч. Бракує навіть оперативної інформації про ситуацію в країнах».

На думку Віктора Гвоздя,  Білорусь і Україна повинні об’єднати зусилля в боротьбі з російською експансією:

«Основними напрямами такої роботи можуть бути й обмін інформацією про форми і методи гібридної війни Росії, і координація заходів протидії їй. Може бути створена спільна робоча група високого рівня, але оскільки ми бачимо, що наша влада ставиться до цього недостатньо ініціативно, то таку роботу потрібно почати на рівні громадських організацій, політиків і окремих політичних сил».

 

Білорусь – наш стратегічний партнер і віковічний сусід. Білоруська нація ментально та історично найближча українцям ще з часів середньовічної Руси, а згодом і Великого князівства Литовського. Ми разом століттями протистояли зовнішнім вторгненням, насамперед зі сходу. У 20 столітті українські політики та мислителі постійно розмірковували про важливість незалежної Білорусі для стримання московських та польських претензій, надавали дієву підтримку борцям за визволення. Саме тому посилення впливу Москви, загрози державності Білорусі так хвилюють Україну.

Слід усвідомити, що після реальної побудови так званої “Союзної держави” російські війська опиняться за 100 км від Києва. З усіма наслідками – від диверсійних до воєнно-стратегічних.

Повернення Мінська до кола народів Центрально-Східної Європи – ключовий момент загальної безпеки, побудови дієвого Балто-Чорноморського союзу за вертикальним принципом “північ-південь”.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.