Defender Europe 2020 – навчання НАТО під загрозою

                                      Defender Europe 2020 – навчання НАТО під загрозою

Олександр Малютін, практикант НАЦ УССД

 

З 28 лютого у Польщі був даний старт «Defender Europe 2020», які стали наймасштабнішими військовими навчаннями НАТО за останні більш ніж 25 років. У цих навчвннях беруть участь понад 37 тисяч військових із 18 держав (17 країн-членів + Грузія). Найбільший контингент традиційно виділяють Сполучені Штати – 29 тисяч (20 тисяч прибуло зі США, ще 9 тисяч розквартировані у Європі), Німеччина – 4 тисячі, Польща – 3. Утім, головні операції будуть проводити переважно три бронетанкові бригади Армії та Національної гвардії США. Військовослужбовці Німеччини і Польщі забезпечують логістику і тил. Роль більшості інших країн є, вочевидь, більш демонстраційною.

Метою цих вчень є відпрацювання захисних дій і маневрів у відповідь на потенційну загрозу від неназваної «…великої країни на Сході, військовий потенціал якої співставний із воєнною міццю НАТО». Здогадатися не дуже важко, і Росія вже неодноразово виказувала стурбованість щодо цих маневрів, хоча збільшення концентрації військової сили російське командування поки вирішило не здійснювати.

Незважаючи на те, що головною метою «Defender Europe», як можна судити з самої назви, є захист європейських держав від потенційної(?) воєнної загрози з боку Росії, ці навчвння всередині самих держав, на території яких проходять військові маневри, сприймаються досить по-різному. Очікувано позитивними є офіційні коментарі з боку прибалтійських держав та Польщі, які вже тривалий час вважаються союзниками США серед країн ЄС, та крім того, більше за інших держав Євросоюзу розуміють ризики відносно можливої російської агресії. Так, військовий оглядач Вайдас Сальджюнас підкреслив, що для Литви це перші військові навчання такого масштабу і «взаємодія з союзниками по НАТО, і в першу чергу – з американськими військовослужбовцями, представляється дуже корисним. Тим більше, що в цих навчаннях буде задіяно і інтернаціональний батальйон, який перебуває в Литві з літа 2017 року». Аналітик Польського інституту міжнародних справ Анна Марія Динер також відмітила, що для Польщі такі великі навчання є необхідним викликом та можливістю проявити себе. Вона також зазначила, що пересічні поляки ставляться з розумінням до присутності військових з НАТО.

Водночас, у Німеччині, на території якої будуть проходити основні операції, настрої більш критичні. 22 лютого у Бремерхафені відбулась акція протесту, ініційована переважно лівими партіями, під гаслами «Ні НАТО – ні війні» та «Ні конфронтації з Росією». Учасники протесту порушували питання пошкодження інфраструктури, газопроводів та природних об’єктів у результаті проведення навчань. Зважаючи на досить тісні зв’язки «Die Linke» з Кремлем, можна стверджувати, що Росія почала боротися з «Defender Europe» зсередини. Наступна акція протесту планується 21 березня у Дуйсбурзі.

Але те, що не змогли зробити мітинги, зробив коронавірус. Зараз, через швидке поширення епідемії країнами Європи, подальше проведення військових навчань опинилось під загрозою. Поки що, за словами вищого керівництва, планується продовження операцій за графіком, проте, очевидно, зі значно меншою кількістю військових.

На даний момент планується зменшення американського контингенту, адже президенту Трампу, ймовірно, знадобляться військові для охорони стратегічно важливих об’єктів під час періоду активності пандемії. У ситуації, коли президент США своїм наказом заборонив американським громадянам перебувати у країнах Європи, вже сам факт знаходження двох десятків тисяч військових на європейському континенті, дійсно, виглядає трохи нелогічно. Вже також відомо, що бундесвер у повному складі відмовився надалі приймати участь у спільних маневрах. Норвегія скасувала спільні військові навчання з НАТО Cold Response 2020, у яких планувалось задіяти до 16 тисяч військових. Зважаючи на те, що наймасштабніші операції НАТО планувало проводити у квітні-травні, подальша доля «Defender Europe 2020» наразі невідома.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.