Відповідь Канади на пандемію: обмежувальні заходи, перекритий кордон і економічна допомога населенню

Як у Канаді борються з коронавірусом? Аналізує Олександр Чупак, випускник Селкірк коледжу (Канада), аудитор Grant Thornton.

Станом на кінець другої декади квітня в Канаді зареєстровано близько 35000 випадків зараження коронавірусом і понад 1500 смертей. Уряд був змушений ввести обмежувальні заходи в середині березня, коли темпи поширення хвороби значно зросли. Цьому передусім сприяв високий рівень міграції, зокрема з Південно-Східної Азії.

Запроваджені в Канаді обмеження загалом схожі на ті, що їх ввели інші західні країни. Рекомендовано не виходити з дому без нагальної потреби, дистанціюватися від інших в людних місцях, а тим, хто має будь-які симптоми застуди – ізолюватися на два тижні. По всій країні припинили роботу торгові центри, кінотеатри, перукарні, інші заклади сфери послуг, ресторани і магазини, окрім продовольчих і господарських товарів. Скасовано спортивні заходи, припинили роботу туристичні об’єкти, значно скоротився обсяг пасажирських авіаперевезень. Державні установи максимально перевели працівників на роботу з дому, те саме рекомендовано приватним підприємствам.

Жорсткі обмеження були введені у сфері міжнародних подорожей. Від 14 березня усім громаданам рекомендовано не вирушати за межі країни, а кожен, хто прибуває з-за кордону, має бути ізольований на 14 днів (окрім певних категорій, наприклад, екіпажів літаків); за порушення режиму 14-денної ізоляції передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу в максимальному розмірі до $750’000 або ув’язнення на 6 місяців. Урядові виконавці здійснюють вибіркову перевірку осіб, що зобов’язані перебувати на домашній ізоляції. Від 20 березня в’їзд у країну дозволений лише громадянам Канади і їхнім найближчим родичам. Від 30 березня вирішено не допускати осіб з симптомами коронавірусу до літаків на внутрішні авіарейси і пасажирських потягів.

Низку заходів вжито для вдосконалення роботи сфери охорони здоров’я. Так, 18 березня уряд спростив процедури отримання цими закладами медичних препаратів і обладнання для допомоги хворим, а також для того, щоб збільшити кількість доступних тестів на коронавірус; станом на середину квітня більше 500’000 громадян пройшли відповідний тест, що доволі багато при кількості населення 37,6 мільйона осіб. 19 березня оголошено про виділення $275 мільйонів на розробку і впровадження ефективних методів запобігання розповсюдженню коронавірусу.

20 березня уряд оголосив про переорієнтацію промислової політики на боротьбу з коронавірусом. Відповідно, промислові підприємства повинні надавати свої потужності для виробництва вентиляторів, масок та інших засобів захисту. Для цього компанії зможуть користуватися коштами Стратегічного інноваційного фонду.

Так само як і в інших країнах світу, зупинка внутрішньої ділової активності, переривання ланцюгів постачання і експортно-імпортних операцій завдають значної шкоди канадській економіці. За прогнозом МВФ, опублікованим минулого тижня, ВВП Канади у 2020 скоротиться на 6,2% (для порівняння, США – 5,9%, середній показник для розвинутих економік – 6,1%; Україна – 7,7%). Ця цифра є дуже приблизною, оскільки надзвичайно сильно залежить від тривалості обмежувальних заходів.

Для пом’якшення економічної кризи уряд Канади вжив ряд заходів фіскального (бюджетно-податкового) і монетарного характеру. Станом на 16 квітня уряд запланував виділити $3,175 мільярди для системи охорони здоров’я на забезпечення тестами, розробку вакцини і постачання препаратів і обладнання. Наймасштабнішим пунктом є $4,6 мільярди прямої грошової допомоги домогосподарствам і підприємствам, зокрема для компенсації втраченого заробітку, збільшення допомоги з безробіття і допомоги бізнесу. Особи, які втратили роботу внаслідок обмежувальних заходів, можуть отримувати $2000 допомоги протягом 16 тижнів. Держава компенсує 75% фонду заробітної платні для підприємств, що не зможуть оплачувати працю робітників.

Центральний банк Канади відреагував зниженням базової ставки до 0,25%. Збільшено розмір допомоги фінансовим інститутам, що матимуть проблеми із залишками коштів на рахунках. Центральний банк також збільшив обсяг викупу іпотечних кредитів на вторинному ринку, щоб зменшити втрати доходу банків від їхньої можливої несплати. Низка змін стосується спрощення процедур операцій банків на грошовому ринку для підвищення доступності оборотних коштів.

Незважаючи на значне прогнозоване падіння ВВП, економіка Канади має швидко відновитися після завершення карантину (особливо, якщо це станеться ще до середини літа). Очевидно, що значна частка підприємств збанкрутує, але за рахунок приватних заощаджень і державної допомоги має зберегтися високий рівень внутрішнього попиту. Нині вжиті заходи є адекватними і достатніми, якщо розраховувати на відновлення повноцінної активності в червні-липні; однак у разі продовження чинної ситуації до осені й далі, навіть Канада не уникне глибокої і тривалої економічної депресії.

Leave a Reply

Your email address will not be published.