Період криз і бунтів – коментар експерта

Тиждень поспілкувався з українськими політиками та громадськими активістами й поцікавився в них, що очікує країну в найближчій перспективі, яким вони бачать політичний сезон цієї осені, чи ймовірні перевибори, новий Майдан, загострення на фронті та наступ ворога.

Повну версію дивіться за адресою https://tyzhden.ua/Society/244335?fbclid=IwAR2jiaAIlYLisw74hAuX2cLowZAKGRsdAgh1A1mkBv6vXCrfwKt3tgt4KlE

Юрій Сиротюк, директор центру «Українські студії стратегічних досліджень»:

 

Політичний сезон цієї осені буде нестабільний і складний, бо нас чекають місцеві вибори в умовах жорсткої економічної кризи та стрімкого падіння довіри до інститутів влади. Звичайно, буде чергова урядова криза. Адже постане необхідність знайти винних і цей слабкий уряд буде дуже зручним хлопчиком для биття. Можна очікувати розпаду фракції «Слуга народу», яка вже не є монолітною і єдиною. Її розвалять місцеві вибори.

 

Ще один фактор про який не варто забувати – Росія, яка цілеспрямовано працює над дезінтеграцією української державності й хоче доказати, що Україна не життєздатна. Путіну сьогодні потрібні хоча б маленькі перемоги аби посилити свій рейтинг, який просів, тож звісно, можливі локальні воєнні загострення. Привід, він може виссати хоч з пальця – від подачі води у Крим до збройної провокації на фронті. Хоча, на мою думку, сьогодні для Росії виграшнішою є політична стратегія. Прихід ОПЗЖ в український парламент приносить їй більше користі ніж Іловайський котел. І місцеві вибори якраз можливість провести дезінтеграцію України без жодного пострілу. Якщо Росія побачить, що зможе опанувати десяток регіонів на сході та півдні України через заведення своїх мерів, то це буде її першочергова тактика. Одне з стратегічних завдань Путіна – так звана федералізація України. Він з 2014 року гне цю тему і цей фінт йому легше втілити сьогодні виборами ніж військовою агресією.

 

Ну а паралельно Росія намагатиметься ослабити центральну владу шляхом дискредитації її інститутів та підрив основ державності. Нинішній президент має ще достатньо високий рейтинг довіри й нажаль частина політикуму свідомо штовхає його в антиукраїнське русло. Можна не сумніватися, що Росія спробує цим скористатися, залучивши Зеленського до проросійського табору та ширки з ОПЗЖ, та простягнувши руку підтримки й фінансові ресурси для подолання кризи.

Ми, українці, нажаль досі не навчились користуватися інструментом виборів, тому восени доведеться користуватися інструментами прямої демократії. Тобто, безпека, захист держави в південних і східних регіонах знову ляже на плечі простих громадян. Але основне завдання, насправді, дуже просте – не розсваритися й не дати себе обдурити.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.