Діалог між Сербією та Косово – коментар експерта

Катерина Шимкевич, кандидатка історичних наук, експерт Аналітичного центру балканських досліджень

Поновлення замороженого діалогу між Сербією та Косовим на початку 2020 року залишалося під великим питанням. Ані Хашим Тачі, ані Александар Вучич не робили спроби зустрітися на поновити переговори щодо статусу Косова та налагодження двостороннього співробітництва. Представники Європейського Союзу, закликаючи сторони до переговорів, чекали конкретних заяв та кроків від керівництва Сербії та Косова. Невизначеною залишалася і позиція Сполучених Штатів Америки, які зменшили свою присутність у регіоні Західних Балкан та у переговорному процесі.

Утім, навесні 2020 року у ЄС заговорили про можливі зустрічі за участю Тачі, Вучича, представників Євросоюзу та США. Великі сподівання пов’язували із новообраним прем’єр-міністром Косова Алкіном Курті, якого парламент затвердив на посаду на початку лютого. Тоді ж депутати проголосували за новий уряд, куди увійшли представники партій «Самовизначення» (Vetevendosje) та «Демократична ліга Косова». Уряд у Косові до лютого не могли сформувати чотири місяці, відколи відбулися позачергові парламентські вибори. На них перемогу отримала партія Албіна Курті «Самовизначення» та партія Іси Мустафи ««Демократична ліга Косова».

Албін Курті, обійнявши посаду прем’єра Косова та сформувавши новий уряд, у своїх заявах неодноразово стверджував, що прагне нормалізувати відносини із Сербією, зокрема зняти 100% мито на сербські товари. Податок був запроваджений попереднім урядом, який очолював Рамуш Харадінай.

Урядова політика Курті постійно натикалася на критику з боку президента Хашима Тачі та союзників по коаліції. Наприкінці березня Албін Курті був звільнений з посади прем’єра, а уряд розпущений.

Упродовж наступних місяців Курті продовжував виконувати обов’язки прем’єра, постійно зустрічався із Тачі, який просив його висунути нову кандидатуру на посаду прем’єр-міністра. Кандидатів з власної партії Курті на розгляд президенту не подавав. Аналогічна ситуація була і з іншою політичною силою, яка перемогла на жовтневих виборах до парламенту у 2019 році – «Демократичною лігою Косова».

Наприкінці травня Хашим Тачі самостійно висунув кандидатуру Авдулли Хоті від «Демократичної ліги Косова». Проти такого рішення виступив Албін Хорті та члени його партії. Вони подали до Конституційного Суду Косова позов, покликаний визнати дії президента незаконними, оскільки він діяв поза Конституцією і не призначив проведення дострокових виборів, як це передбачає косівське законодавство.

Судді Конституційного Суду визнали рішення Хашима Тачі законним, що спровокувало вихід прихильників партії «Самовизначення» (Vetevendosje) та колишнього прем’єра Курті на вулиці Приштини наприкінці травня та на початку червня.

3 червня відбулося голосування в Асамблеї (парламенті) Косова за нову кандидатуру та уряд країни. За Авдуллу Хоті проголосувало 61 народний депутат, це мінімальна меншість, необхідна для затвердження його кандидатури на посаді прем’єра.

За Хоті свої голоси віддали коаліційний уряд «Демократичної ліги Косова», «Альянс за майбутнє Косова» (лідер Рамуш Харадінай), партії NISMA, «Сербський список» та представники не чисельних політичних об’єднань, представлені у парламенті.

Під час голосування прихильники партії «Самовизначення» (Vetevendosje) влаштували демонстрації під будівлею Асамблеї. Деякі намагалися увірватися до парламенту, але їх зупинила поліція. Албін Курті та інші члени «Самовизначення» заявили, що вони не закликали людей виходити на вулиці, але і не будуть умовляти їх не висловлювати протест проти дій президента Тачі та рішення Конституційного Суду.

Пріоритетним напрямком роботи уряду Авдулли Хоті стане виконання обов’язків щодо ведення діалогу із Сербією за посередництва ЄС та НАТО. Хоті у своїх заявах підкреслив, що діалог вестиметься без обговорення будь-яких територіальних змін та обміну територіями.

В суботу 6 червня Авдулла Хоті провів засідання уряду, метою зустрічі стало анонсоване його попередником Албіном Курті скасування 100% мита на сербські товари.

Колишній прем’єр із членами своєї партії виступають проти сформованого Хоті урядом та називають його незаконним. Вони вважають, що і Тачі, і депутати порушили Конституцію та діяли всупереч результатам дострокових виборів у жовтні 2019 році. Курті неодноразово звинувачував Хашима Тачі у тому, що він не дотримується законів та Конституції Косово, а також інкримінував йому таємні домовленості із Александаром Вучичем у Вашингтоні.

ЄС та США встигли привітати Авдуллу Хоті із обранням на посаду прем’єра, висловивши сподівання на активізацію політичного діалогу, нормалізацію відносин із Сербією. Майже одночасно із цим з’явилися заяви від президента Косова та президента Сербії про створення умов для розвитку двосторонніх відносин та проведення переговорів у майбутньому.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.