18 травня 2021 року  у приміщенні Українського кризового медіа-центру (Український дім, Київ, вул. Хрещатик, 2 ) відбувся брифінг Білоруського інформаційного центру на тему “Політичні в’язні режиму Лукашенка”. У заході взяли участь:

Юрій Сиротюк, директор центру “Українські студії стратегічних досліджень”
Олена Талстая, співголова Руху солідарності “Разам”
В’ячеслав Сівчик, лідер лідер Руху солідарності “Разам” (онлайн)

Білоруські активісти закликають міжнародну спільноту та Україну відреагувати на політичні ув’язнення режиму Лукашенка. Учасники прес-конференції, яка відбулася в прес-центрі Українського кризового медіа-центру, висловлюють занепокоєння новими законодавчими ініціативами в Білорусі. Зокрема, нещодавно прийнятими змінами до законодавства, які дозволяють використовувати зброю проти мирних протестувальників. При цьому силовики не будуть нести ніякої відповідальності за це. Також було зауважено, що судочинство відносно  політичних в’язнів відбувається у незаконний спосіб. Спікери закликали міжнародну спільноту та Україну належним чином відреагувати на дії влади в Білорусі.

«Білорусь в безпековому плані є важливою для України, адже у разі поглинання її Росією Україна буде оточена ворогом з усіх сторін. Сьогодні увага до ситуації в Білорусі сильно знизилася. Це загрозлива ситуація. Росія не покинула спроб захопити Білорусь», – пояснює Юрій Сиротюк, директор центру «Українські студії стратегічних досліджень». «У лютому 2020 року «Українські студії стратегічних досліджень» провели міжнародну експертну дискусію «Гібридна війна РФ проти Білорусі» Ми передбачили сценарій білоруських псевдовиборів та дії Росії. Нині всі учасники цієї дискусії, які після президентських виборів не покинули Білорусі, заарештовані та звинувачені в важких злочинах. Зокрема, Григор Кастусєв, голова Білоруського народного фронту, звинувачений в організації замаху на Лукашенка. Дзяніш Івашин, член міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm як OSINT-розслідувач та перекладач, головний редактором білоруської мовної версії міжнародного волонтерського ресурсу, понад три місяці без аргументованих звинувачень перебуває в тюрмі міста Гродно. Дзяніш активно готував власні розслідування, а також перекладав на білоруську мову дослідження InformNapalm про військову агресію Російської Федерації проти України. До речі, має статус закордонного українця».

«Сьогодні Білорусь намагаються перетворити на плацдарм російської агресії шляхом ув’язнення активістів, які виступають проти режиму Лукашенка. За допомогою Москви, Лукашенко готує Білорусь для того, щоб агресія Росії стала можливою. Він сьогодні приймає закони в неконституційний спосіб. Країни, які визнають універсальну юрисдикцію, можуть накласти санкції на Лукашенка і зробити можливим притягнення його до відповідальності на своїх територіях», – сказала Олена Талстая, співголова Руху солідарності «Разам».

В’ячеслав Сівчик, лідер лідер Руху солідарності «Разам», додав, що Україна повинна стати адвокатом вільної Білорусі

 

Спікери закликають до належної реакції української влади. Доки Білорусь вчиняє недружні кроки щодо України та українців, треба припинити торгівлю енергоносіями, нафтопродуктами, не допускати білоруські державні компанії до тендерів в Україні.

 

Також була оприлюднена заява Руху солідарності «Разам»

«Про необхідні заходи для припинення політики терору та репресій проти білорусів»

 

1. Рух солідарності «Разам» вважає обґрунтованим нещодавнє подання до Федеральної прокуратури Німеччини заяви 10 громадян Республіки Білорусь про порушення кримінальної справи універсальної юрисдикції щодо громадянина Республіки Білорусь Олександра Лукашенка та інших відповідальних осіб, які можуть бути причетні до злочинів проти людства (катування), порушень міжнародного кримінального права (запроваджених Конвенцією ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження або покарання від 10.12.1984 р., підписаною і ратифікованою Республікою Білорусь), які сталися на території Білорусі після 9 серпня 2020 р.

2. У той же час Рух солідарності «Разам» бачить усі підстави для притягнення до відповідальності громадянина Республіки Білорусь Олександра Лукашенка у зв’язку з його діями, що мали місце протягом 1996 – 2021 років, за які пунктом 2 статті 356 Кримінального кодексу Республіки Білорусь передбачена відповідальність («Державна зрада  посадової особи, що обіймає відповідальну посаду, або особи, на яку поширюється статус військовослужбовця»), та пунктом 3 статті 357 Кримінального кодексу («Змова або інші дії, спрямовані на захоплення чи збереження державної влади в неконституційний спосіб, що призвели до загибелі людей або пов’язані з вбивством»). Через неможливість в нинішніх умовах порушення цього кримінального провадження громадянина Олександра Лукашенка на території Республіки Білорусь, ми закликаємо відповідні органи країн, що визнають універсальну юрисдикцію, розглянути питання розслідування за цими статтями Кримінального кодексу Республіки Білорусь на їхній території.

3. Рух солідарності «Разам» звертає увагу світового співтовариства на те, що Договір про створення Союзної держави Російської Федерації та Республіки Білорусь від 8 грудня 1999 р. був підписаний від імені Республіки Білорусь Олександром Лукашенком у той час, коли він вже не був законним президентом Республіки Білорусь, а саме підписання цієї угоди, яка загрожує незалежності Білорусі, є акцією, що має ознаки порушення п. 2 ст. 356 Кримінального кодексу Республіки Білорусь. У зв’язку з сумнівним правовим статусом цього документа, Рух солідарності «Разам» звертається до країн Вільного світу з проханням не визнавати його юридичної сили до винесення судового вироку у справі Олександра Лукашенка, а до ООН -вилучити документ 36 929 зі списку міжнародних договорів, зареєстрованих у Секретаріаті ООН.

4. Рух солідарності «Разам» звертає увагу на небезпеку неконституційного указу № 2 від 9 травня 2021 року про передачу влади Раді безпеки та введення воєнного стану в Білорусі у разі смерті О. Лукашенка. Дії Лукашенка дуже нагадують фатальні помилки колишнього афганського промосковського диктатора Хафізулли Аміна, які призвели до вбивства самого Аміна спецслужбами Москви та введення так званого «обмеженого контингенту» радянських військ в Афганістан в 1979 році. Підтвердженням неадекватності і залежності громадянина О. Лукашенка від планів імперської Росії Рух солідарності «Разам» бачить і підписання ним закону про неконституційні зміни в законодавстві про національну безпеку, які дозволяють силовим структурам режиму застосовувати військову зброю проти громадян і поводитися з ними практично відповідно до законів воєнного стану.  Таким чином, політика терору та репресій останнього часу, яку проводить нинішній уряд, має всі передумови для перетворення на відкриту війну проти білоруського народу. Ми закликаємо міжнародне співтовариство зробити все можливе, щоб зупинити політичні репресії проти білорусів, які можливі лише за умови відставки громадянина О. Лукашенка з посади, яку він обіймає незаконно, та введення санкцій проти Росії за підтримку нелегітимного уряду в Білорусі та спроби використати неадекватність О. Лукашенка для експансії на Захід.

5. Рух солідарності «Разам» закликає білоруський народ не підкорятися незаконним законам діючої влади, не виконувати накази своїх каральних органів. Існування цієї лукашистсько-путінської банди сьогодні реально загрожує життю, здоров’ю та свободі кожного білоруса. Білоруси повинні розраховувати, насамперед, лише на власні сили. Сталінські репресії вже повернулися на білоруську землю. Як показує досвід ХХ століття, лише опір може зупинити катів, бо інакше, як і в минулому, мільйони білорусів стануть жертвами репресій. У XXI столітті білоруському народові потрібно не лише вижити, а й перемогти.

Живе Білорусь!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.