IX Бандерівські читання

5 лютого 2022 року в приміщенні Музею Майдану (м. Київ) відбулись вже IX «Бандерівські читання» на тему «Світ ідей Степана Бандери та виклики XXI століття». Захід приурочено до 80-ї річниці створення Української Повстанської Армії.

На зображенні може бути: 7 людей, люди стоять та у приміщенні

Перед початком заходу відбулась презентація матеріалів із нещодавно віднайденого архіву українського націоналістичного підпілля організаційної реферантури ОУН-УПА Подільського краю – 1948-1951 рр. Родзинкою виставки став альбом із роботами Ніла Хасевича. Також були показані особисті речі повстанців, підпільні видання, агітаційні матеріали ОУН та УПА. Презентував виставку Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини (директор Євген Філь та заступник директора з наукової роботи, к.і.н. Сергій Волянюк).

Немає опису світлини.

Захід відкрився вітальним словом директора Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрія Сиротюка: «Степан Бандера і досі не залишає нікого байдужим. Суперечки навколо постаті Степана Бандери і далі носять ідеологічний характер. Зрештою, свою позицію сформувала й українська нація. Раптівка «Батько наш Бандера» народжена не в офісах політичних партій, і не інфокампаніями піарників, а серед учнівської молоді, стала свідченням того, що Бандера безповоротно зайняв гідне місце в масовій свідомості українців, як частина героїчного епосу української нації. Нині Україна нагально потребує трьох речей: повернення суб’єктності націоналізму; припинення згубного розколу в орієнтації на імена, а не на ідею; повернення суб’єктності Україні та виконання нею свого історичного призначення – знищення московського імперіалізму. І, зрештою, головне завдання – збереження душі української нації. Сподіваюсь саме IX Бандерівські читання стануть амбітним майданчиком реалізації цих задумів…»

На зображенні може бути: 3 людини та люди стоять

Учасників IX Бандерівських читань з Австралії привітав голова ОУН (б) Стефан Романів.

На зображенні може бути: 12 людей та люди стоять

Також лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок у вітальному слові зазначив: «За ці роки Бандерівські читання стали вже традиційним форумом національно-патріотичних інтелектуалів та своєрідною лабораторією ідей. Однією з тем нинішніх Бандерівських читань є проблема освіти. Кажуть, що після тріумфу у франко-прусській війні канцлер Бісмарк вигукнув: «Цю війну виграв німецький вчитель!». Війни справді виграють вчителі. Але крім цього система шкільної освіти має і націєбудівну чи націєрозбудовчу функцію, виховуючи патріотичні покоління. Сьогодні воююча Україна потребує школи, яка виховує освічених громадян-патріотів. Така школа буде запорукою нашої перемоги у війні, нашого швидкого відновлення і нашого майбутнього».

На зображенні може бути: 11 людей, люди стоять та у приміщенні

Пленарна частина заходу «Чим є і чим не є український націоналізм у ХХІ столітті» з модератором Богданом Галайком розпочалась з виступу доктора політичних наук, голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича. «Європа і весь цивілізаційний Захід в сучасну пору переживають ренесанс націоналізму. Етноцентричним масивом продовжує залишатися Азія. Центрально-Східна Європа, позбувшись на переломі 90-х років ХХ ст. пут російсько-совєтського колоніалізму, демонструє високий рівень впливовості націоналістичних сил. В той же час Україна перебуває в числі постсовєтських держав, де цей рівень ще є достатньо низьким. Її приклад підтверджує закономірність, що впливовість націоналізму в постсовєтських країнах є тим нижчою, чим ближче цивілізаційно й ментально вони знаходяться до московського імперського центру. Однак таке становище не є догматичною константою і його зміна залежить від динаміки дистанціювання».

На зображенні може бути: 5 людей, люди стоять та у приміщенні

 На IX Бандерівські читання завітав голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко, який зазначив: «Націоналізм — це, насамперед, суверенітет нації над державою. Це не застиглі догми, це живий вогонь, проміння якого є дороговказом для нації! Керівництву України для того, щоб отримати вигоду з сучасної міжнародної ситуації, слід негайно дослухатися до націоналістів в усіх сферах функціонування держави й життя суспільства. Лише потужний загальнонаціональний рух та солідарність нації можуть нам дати бажаний результат і не тільки зберегти існуючі геополітичні можливості, але й перетворитися на один з локальних центрів сили».

На зображенні може бути: 8 людей, люди стоять та у приміщенні

Секретар Науково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова, доктор філологічних наук Петро Іванишин акцентував увагу на глобалізмі і глобалізації, які виступають як стратегія та практика лібералістичного економічного імперіалізму світового масштабу, як реалізація імперських інтересів політико-економічних еліт розвинених країн в країнах менш розвинених.

Головний редактор видання «Шлях перемоги» Віктор Рог узагальнив формулу української перемоги, виходячи з заклику Крайового Провідника ОУН Зеновія Красівського ще в 1990 році: «Сьогодні найпершим завданням українського народу є кристалізація ідей». Історик зауважив, що патріотичні гасла: “Визволення”, “пробудження”, “відродження” були домінуючими в патріотичному середовищі тридцять років тому, однак чи мобілізують і унапрямлюють вони сьогодні якісні і продуктивні творчі українські сили? «Нам не йдеться про революції та заколоти як мету, нам не йдеться про владу як про самоціль, йдеться про національний інтерес і національну перспективу, про долю нації та держави тепер і в майбутньому. Йдеться про узмістовлення державної форми», – підсумував націоналіст.

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та у приміщенні

Про український націоналізм на сучасному етапі – цінності та інструменти – говорив керівник дослідницьких програм НАЦ УССД, кандидат політичних наук Юрій Олійник. Він проаналізував нинішні проблеми пошуку інструментів сучасної політичної боротьби та небезпеки змішування їх з основоположними цінностями, які слід рефлексувати крізь бандерівські традиції.

На зображенні може бути: 3 людини, люди стоять та у приміщенні

Екперт НАЦ УССД, випускник Селкірк коледжу (Канада) Олександр Чупак міркував як націоналістам взяти владу в ХХІ столітті та про українські реалії, європейський досвід і настанови від Степана Бандери.

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та у приміщенні

Незалежний дослідник політичних партій Тарас Плахтій прочитав лекцію: «Конструювання політичних організацій нового покоління», в якій акцентував увагу на питаннях: яких якостей мають набути націоналістичні організації, аби збільшити свою ефективність та результативність для перемоги на виборах та втілення засадничого бачення розвитку країни. Що дозволить зупинити безкінечну фрагментацію проукраїнських політичних організацій на множину малочисельних мікрогруп із обмеженим горизонтом планування?

На зображенні може бути: 5 людей та люди стоять

У першій дискусії «Завдання і форми діяльності націоналістичного руху: виклики і відповіді» взяли участь представники різних націоналістичних рухів – голова політичної партії «Правий сектор» Андрій Тарасенко, лідер політичного руху «Суспільство майбутнього» Євген Карась, заступник голови Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Андрій Мохник. Модерував дискусію директор Українських студій стратегічних досліджень Юрій Сиротюк.

Учасники обговорили питання аналіз стану та перспектив націоналістичного руху в сучасних умовах; механізми і концепції функціонування націоналістичної організації; принципи і підходи до розбудови націоналістичної організації та посилення впливів на суспільство.

На зображенні може бути: 5 людей, люди сидять та люди стоять

Друга дискусія стосувалась теми «Ліволіберальний зашморг на шиї освіти: як здолати» з модератором Василем Деревінським. Запрошені гості: доктор філології, професор Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Фаріон, заступник голови Головного штабу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») Сергій Неділько, політичний аналітик Андрій Холявка, кандидат історичних наук, політичний аналітик Олександр Вовк. Жвава дискусія щодо питань нав’язуваних трансформацій освітнього процесу у середній та вищій школі та освіти і національно-патріотичного виховання переросла в обговорення з численними запитаннями від учасників заходу.

На завершення відбулась презентація книги «Євген Коновалець та його доба» за участі керівника Інституту наукових студій націоналізму Олександра Сича та історика Володимира Мороза. «Це практично хрестоматія з української політичної історії 20-30-х років минулого століття. У цій книзі не тільки про Євгена Коновальця, але й про спогади, атмосферу, добу в найменших деталях. Тут є і наукові матеріали про Західну Україну, Галичину та про Східну Україну. Тобто, загалом про Україну, про еміграцію, яка боролася за українську справу. Той, хто хоче знати українську політичну історію тих років, то йому варто прочитати цю книгу. Навіть якщо він не є сповідником ідеології націоналізму»,- підкреслює Олександр Сич.

На зображенні може бути: 3 людини, люди стоять та у приміщенні

На зображенні може бути: 9 людей, люди стоять та у приміщенні

 

Запис трансляції ІХ Бандерівських читань можна переглянути на каналі УССД та підписатись на нього https://youtu.be/CvdbC1SeB-8

Збірник матеріалів ІХ Бандерівських читань опубліковано за посиланням: https://ussd.org.ua/…/svit-idej-stepana-bandery-ta…/

Більше світлин заходу можна переглянути на сторінці Бандерівські читання https://www.facebook.com/bandera.chyt

Нагадуємо, що ви можете підтримати Бандерівські читання, придбавши книги серії «Бандерівські читання», розрахувавшись «ковідною тисячею» через сайт: https://books.kishka.biz/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.