Матеріал експерта НАЦ УССД Олександра Чупака, випускника Селкірк коледжу (Канада)
З кінця січня в Оттаві, столиці Канади, відбуваються багатотисячні протести. Головною вимогою мітингарів є скасування жорстких карантинних обмежень і примусової вакцинації. Рушійною силою протесту став «Конвой свободи» (Freedom Convoy) – велика група вантажівок, що перекрили вулиці навколо будівлі парламенту.
Основною причиною початку протестів став указ прем’єр-міністра Джастіна Трюдо, згідно з яким усі канадські водії вантажівок, які перетинають кордон з боку США, повинні бути вакциновані або ж відбувати 14-денний карантин. Указ набрав чинності 15 січня, після чого рух почав набувати організованого характеру. Варто зауважити, що рівень вакцинації серед водіїв становить приблизно 90%, що свідчить про високий рівень солідарності між щепленими і нещепленими.
Незважаючи на багатотисячні мітинги (тільки біля будівлі парламенту в Оттаві 29-30 січня зібралося від 10 до 18 тисяч осіб), Трюдо відмовився йти на переговори. 30 січня разом із родиною він виїхав у невідомому напрямку нібито через загрозу особистій безпеці. А наступного дня Трюдо заявив у соцмережах, що здав позитивний тест на коронавірус (при тому, що він уже тричі був вакцинований). До сьогодні прем’єр-міністр продовжує називати протестувальників «незначною меншістю», що не відображає думки всіх канадців. В одній із промов він також традиційно звинуватив мітингарів у расизмі та заявив, що не збирається піддаватися тиску.
Оскільки рух отримав значну підтримку населення, учасники вирішили зробити акцію безстроковою, доки їхні вимоги не будуть виконані. Перелік основних із них є таким:
- Скасування карантинів і примусових щеплень.
- Відмова від ідеї паспортів вакцинації.
- Повернення на роботу всіх працівників, звільнених через відмову вакцинуватися.
- Скасування штрафів, накладених за порушення карантинних обмежень.
Прогнозовано, зростання руху зумовлює збільшення кількості вимог, серед яких дедалі частіше можна почути бажання відправити уряд Трюдо у відставку. Майбутнє протестів залежить від того, чи зможе рух отримати політичну підтримку, зокрема, Консервативної партії, що має другу за розміром фракцію в парламенті. Останніми роками, особливо після відходу Стівена Гарпера з посади лідера партії в 2015 р., ідеологічна платформа консерваторів помітно змістилася ліворуч. Однак 2 лютого відбулася важлива подія: депутати-консерватори висловили недовіру лідеру партії Еріну О’Тулу і проголосували за його відставку. Відтак, протягом кількох місяців відбуватимуться вибори нового очільника, під час яких чинник протестів гратиме вагому роль. Звільнення О’Тула є гарною новиною для правого крила партії, оскільки він відомий прихильністю до абортів, ЛГБТ, так званих кліматичних ініціатив і загалом лівоцентристського економічного курсу.
Свою підтримку протестувальникам одразу висловили праві рухи, зокрема, лідер Народної партії – Максим Берн’є. Для його сили чинні події є шансом розвинути успіх, здобутий на виборах 2021 р., де партія отримала понад 5% голосів (порівняно з 1,6% двома роками раніше). Нині Народна партія та інші рухи займаються організацією акцій у різних частинах Канади. Великі протести відбуваються на кордоні між провінцією Альберта і штатом Монтана, в Торонто, Вінніпегу та в усіх інших провінціях. Розголос у соцмережах спричинив організацію подібних акцій вже у 34 країнах, наприклад, у США, Австрії, Новій Зеландії.
6 лютого міський голова Оттави оголосив режим надзвичайного стану в місті. За його словами, якщо найближчим часом ситуація не покращиться, місто звертатиметься до уряду по допомогу військових.
Недивно, що характер протестів зумовив негативну реакцію більшості медіа: від замовчування до засудження. Проаналізувавши матеріали у трьох джерелах – канадському CBC, американському Washington Post і на сторінці Freedom Convoy у Вікіпедії – бачимо такі спільні тези:
- Протести є загрозою для громадського здоров’я, оскільки поширюють ідеї антивакцинації, а протестувальники не дотримуються обмежень під час акцій.
- Дії мітингарів є незаконними і такими, що підривають суспільний порядок.
- Організатори руху пов’язані з ультраправими групами, що пропагують расизм, білий націоналізм, ісламофобію, конспірологічну теорію QAnon.
Подібні тези очікувано висвітлюються і на сторінках української преси, яка бере інформацію з популярних лівих джерел. Наприклад, читаємо у Дзеркалі тижня: «Канадців обурює участь у протестах білих націоналістів, присутність на мітингу свастик та прапорів Конфедерації, переслідування та залякування з боку окремих протестувальників».
Результатом негативного висвітлення в медіа стало закриття рахунку «Конвою свободи» на платформі GoFundMe, де станом на 7 лютого було зібрано 10 мільйонів доларів. Єдиною причиною цього стала незгода сайту з вимогами протестувальників. Для порівняння, рух Black Lives Matter досі збирає кошти на GoFundMe, незважаючи на руйнування американських міст його представниками влітку 2020 р. Натомість, «Конвой свободи» досі не був звинувачений в актах насильства чи вандалізму.
Найголовніший урок канадських подій полягає в тому, що суспільство здатне реагувати на неадекватні обмеження і примус навіть в умовах медійної безальтернативності. Сьогодні Канада є прикладом повної домінації лівого дискурсу в політиці та ЗМІ, поширюючи його в тому числі за кордон (зокрема, через роботу посольства в Україні). Сподіваємося, «Конвой свободи» посприяє оздоровленню канадської політики через появу сильних альтернативних лідерів.
Leave a Reply