Моніторинг інформаційного поля Російської Федерації (13-20 березня)
Продовжуємо з Михайло Кублій вже шосту серію аналізу інформаційного поля РФ, порівнюючи загальномосковські тренди та популярність тематичних новин щодо московсько-української війни по окремих регіонах за останній тиждень.
За останній тиждень на загальнодержавному рівні в РФ домінували пропагандистські новини про швидке взяття Маріуполя, вимоги Лукашенка до Зеленського, вбитих снайперів НАТО в Україні. Однак чомусь немає переможних реляцій про швидку капітуляцію України. Ну і на 2 місці новина про Лаврова, який вважає що санкції “посилять росію”.
В ЗМІ Костроми в топі чотири новини про загибель керівника Костромського полку Воєнно-десантних військ Сєргєя Сухарєва, та трьох контрактників парашютно-десантного полку.
В новинах Татарстану хвилюються внутрішніми проблемами – можливим покаранням за користування VPN, обмеженням соцмереж та ймовірності дефолту. Звісно, “експерти” заперечують сценарій 1998 року, але сам факт обговорення – ознака страху населення перед майбутнім. А от за останню добу в топі стаття про ставлення до полонених в Україні. Головний лейтмотив – “краще геройський загинути, ніж попасти в полон”. Описується, як полонених позбавляють їжі, катують, вбивають на очах товаришів, а СБУ забороняє дзвонити родичам. Щоправда, всі наведені факти з 2014-15 років на Донбасі. Очевидно, вже не виходить замовчувати втрати, і надто невелике небажання воювати до смерті, тому застосовуються залякування жахами полону.
У Башкортостані в топі похорони 25-річного снайпера Владіміра Лосєва та солдата Гіміра Гімалетдінова. Також важлива новина – в Уфі оголосили набір в армію чоловіків до 35 років, які раніше служили. Очевидний прояв прихованої мобілізації, яку змушений проводити Кремль.
Владімір – у топ ввійшли новини про похорони фактично всього керівництва місцевого управління Росгвардії (СОБР та ОМОН), які загинули в Україні. В коментарях багато шоку з цього приводу – подібних втрат не було за 30 років.
У Владивостоці в популярних статтях аналізують, які товари зникнуть через санкції. Також поширена інформація про загибель Солобона Тогоно – жителя села села Дульдурга Агінського Бурятського округу Забайкальського краю. Агінський округ до речі, до 2008 року був окремим регіоном у складі РФ як одне з трьох національно-територіальних утворень бурятського народу.
В Бурятії в топі домінують повідомлення про загибель різних військовослужбовців в Україні. Зокрема називаються конкретні точки – 23-річний десантник Владислав Самков загинув від обстрілу під Маріуполем .Офіційно вже визнається 16 загиблих з Бурятії. Серед економічних новин в топі лише одне – про те як жителі республіки переходять до натурального господарства і купують дачні ділянки, побоюючись економічної катастрофи.
Навіть у малонаселеній Мурманській області найпопулярніша новина про смерть трьох виходців з регіону в 80-й мотострілковій бригаді. Також популярна новина про загибель заступника командувача Чорноморського флоту Андрєя Палія, що колись служив на Північному флоті.
У Нижньому Новгороді популярна новина про загибель 6 місцевих військовослужбовців. Цікава назва новини – «Шесть нижегородских военных погибли во время «Операции Z» на Украине». Складається враження прихованої іронії над «Операцією Z», яку заборонено називати війною, а лише спеціальною операцією.
У далекосхідному Магадані свої проблеми – в топі новини про те що санкції не зашкодять авіаційному зв’язку, бо область немає іншого адекватно сполучення. Також популярні новини про можливе вирішення проблем з цукром.
Чечня – новини на чеченських ресурсах рясніють згадками про Кадирова і його заявами щодо України. Серед останніх – інтерв’ю Кадирова, що, буцімто, чечнський спецназ перевиховував в Україні українських націоналістів. За його даними, українські націоналісти начебто били своїх власних громадян, у порятунок яких наче і виступили кадирівці. Також багато статей присвячених відправці чергових кадирівців на війну в Україну. Серед інших новин – кадирівці начебто взяли офіцера СБУ в полон, і той розказав, що планував здійснити теракти в Львові. Також Кадиров пообіцяв заїхати у Київ на «бандерівській бронемашині». Проте, серед такого роду статей, затесалася і новина, що впродовж тижня із 14 по 20 березня не було жодних жертв військового конфлікту на Північному Кавказі.
Курськ – новин на тему війни дуже мало. Ті, які хоч якось стосуються цієї теми або теми України – про акцію у Курську в честь 8-річчя «приєднання Криму». Також ще одна стаття – заява адміністрації області із спростуванням інформації, поширеної раніше, про наче заборону студентам призивного віку покидати територію області. У спростуванні зазначається, що така заява поширювалася у зв’язку із війною в Україні.
Білгород – основні новини, які стосуються України – що на Білгородщині збирають гуманітарну допомогу для мешканців Донбасу і України загалом. Також зазначається, що область готується прийняти біженців із території України. Одна із новин стосувалася доправки у лікарню Білгорода громадянина України із пораненням, завданим йому наче українськими військовими. Є інформація, що на машини із українськими номерами невідомі порозкладали листівки із погрозами, а одній із машин навіть побили скло. Також, як стало відомо із новин, аеропорт Білгорода відправив у відпустку 259 своїх співробітників.
Воронеж – 18 березня у основні новини області потрапила інформація, що начебто бійці «днр» разом із російською армією уже ведуть бої із українськими націоналістами у центрі Маріуполя. Таку заяву зробили представники міноборони рф. Також, у тій же статті заявлено, що «лнр» захопили вже 90% території Луганської області. Там же зазначається про знищення величезної кількості української техніки. Серед інших новин пишуть про допомогу для «лднр» і евакуйованих українців. Є багато новин і про самі бойові дії. Так, наприклад, серед таких пропагандивних новин, опублікованих – про витіснення українських військових у приміській смузі Києва із захопленням української техніки, яку начебто покинули при відступі українці. У статті зазначається, що цю техніку окупанти планують передати на озброєння «лднр». Тут же зазначається про взяття українського командного пункту і добровільну здачу в полон 61 українського військового, більша частина із яких – старші офіцери. Також окупанти пишуть про удар по «центру підготовки розвідників» на Житомирщині. В українських новинах такої інформації не підтверджується, натомість українці зазначають про обстріл сіл із градів на Житомирщині, а також про авіаудари по житлових кварталах області. З новин економіки – влада Воронезької області заявляє, що цукру на складах достатньо, і скоро цей продукт з’явиться на полицях магазинів.
Ростов-на-Дону – у Ростовській області для фіксації ціни на хліб почали створювати резерв зерна. Інших новин, які би стосувалися війни або економічних санкцій чи ускладнень, викликаних ними, нема.
Свердловська область – у відповідь на санкції проти Росії, Москва закриває безвізові поїздки японців на Південні Курили. Серед новин війни – один із депутатів Свердловської області запропонував відправити зеків на війну з Україною.
Вологда – економічні новини регіону заявляють, що щотижнево у магазини області постачають 72,5 тон цукру. Також пишуть про зворотні санкції проти Великої Британії і про допомогу російському бізнесу в умовах санкцій. Краснодар – серед топ новин за сьогодні – за штраф на 30 тисяч рублів чоловіка, який плюнув на банер із буквою «Z». Також пишуть про акції, які пройшли в регіоні в честь «приєднання» Криму. Ну і вже популярні для всієї Росії новини – про доставку 15 тон цукру на ярмарки регіону.
Самара – серед новин – про акції в річницю «російської весни», пов’язані з датою окупації Криму. Також пишуть, що на місце закритих Макдональдсів у Самарській області прийде турецька мережа фастфудів «Chitir Chicken».
Таким чином, регулярно з’являються та стають популярними новини про втрати московської армії в Україні, а також економічні проблеми. Особливо критична ситуація в Поволжі (Татарстані та Башкортостані, сусідній Нижньоновгородській області), де посилено залякують жахами українського полону, а в ЗМІ між рядками просочується іронія та критика політики режиму. Також досить негативні щодо перспектив РФ настрої на Далекому Сході (Бурятія, Магадан). Натомість у прикордонних з Україною областях більш потужно працює пропагандивна машина на регіональному рівні. Однак навіть вона змушена “розвіювати” страхи щодо можливої мобілізації та товарного дефіциту.
Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук
Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.