Моніторинг інформаційного поля російської федерації (15-23 квітня 2022 р.)

Продовжуємо з Михайло Кублій наступну серію аналізу інформаційного поля РФ, порівнюючи загальномосковські тренди та популярність тематичних новин щодо московсько-української війни по окремих регіонах за останній тиждень.

По РФ за тиждень найбільш популярні статті про нібито американські рекомендації Києву здаватись, а також про початок набору добровольців у Рязанській області. Натомість за останню добу найбільш популярні повідомлення про пожежі у Т верському інституті військово-повітряної оборони (де розробляли конструкції ракет “Іскандер”) та на Дмітровскому хімічному заводі в Івановській області (один з найбільших РФ).

У Твері за останню добу вся увага сконцентрована навколо пожежі, також ця тема вийшла в топ тижневого охоплення. Йдеться про масштаби та жертви (семеро осіб), а також про ймовірну причину – загоряння електромережі. У коментарях, однак висувають версію зачищення слідів після розкрадання, згадують арешт у 2019 начальника інституту генерала Сєргєя Ягольнікова. Також в десятку потрапила новина про полон українського солдата родом з Твері Михайла Китайського, який збивав московську авіатехніку з ПЗРК.
В Іваново так само в топі пожежа на хімічному заводі в місті Кінешма. Офіційна версія – електростатичний розряд під час переливання ацетону в пластикову тару. Також населення заспокоюють, нібито немає ризику витоку хімічних речовин, хоча пожежа на площі близько 1500 кв.м.

У Хабаровську в топ лише одна воєнна новина – про загибель командира інженерної роти, уродженця міста Кяхта Алєксєя Громова.

Бурятія. В топі декілька новин про загибель в Україні їх місцевих жителів, зокрема Санжиєва Цирена, ветерана війни у Чечні у 2009-12, єфрейтора Понтелеймона Ногаєва, лейтенанта Росгвардії Максима Концова.
З опозиційних сайтів (що базуються поза межами РФ) відомо – бурятська активістка, засновниця Free Buratia Foundation (на базі антивоєнного руху «Буряти проти війни») Вікторія Маладаєва наголошує, що для Бурятії воєнні дії в Україні – це національна катастрофа через велику кількість загиблих (адже багато  бурятів стають контрактниками через бідність в регіоні).

Натомість в офіційних регіональних ЗМІ дивуються, що українці (переважно виселені з територій Донбасу) не бажають їхати до Бурятії. Влада республіки була готова розмістити до 480 переселенців у дитячих таборах та готелях.
Показова інша новина – відтепер міністр республіки з питань освіти буде призначатись на федеральному рівні, що свідчить про посилення контролю за національними утвореннями. Наразі вже понад рік ця посада вакантна (попереднього міністра Баїра Жилсанова звільнили через звинувачення у корупції, зараз тимчасово обов’язки виконує Валєрій Подняков. Це характерна ще з совєцьких часів схема, коли при публічному міністрі з титульного етносу був перший заступник – русскій).

В окремих популярних новинах помітні критичні настрої, однак їх намагаються спрямувати на місцевих чиновників. Зокрема обмеження соціальних виплат з республіканського бюджету для осіб, що паралельно одержали допомогу коштом нової федеральної програми, описують в дусі – путін увів хорошу програму, але для чого місцеві чиновники скорочують попередні?

Якутія. В топ 10 потрапила новина про штраф на 30 тис. рублів 34-річного активіста, який в інтернеті “дискредитував армію РФ”. Це вже не перший випадок на 250-тисячне місто — у березні відомо про штрафи принаймні трьох жителів Якутська за поширення антимосковської інформації в інтернеті.
Схожий випадок набув розголосу в КЕМЕРОВО, де суд відправив у слідчий ізолятор 32-річного Булата Шумекова за пости з “фейками” в соцмережах на тему війни з Україною.

Башкортостан. У республіці триває публічна дискусія навколо теми про бюст лідеру визвольної боротьби 1917-20 років Закі Валіді (фактично засновник башкирської модерної державності). Пам’ятник в місті Сібай демонтували восени 2021 року, нібито направивши на реставрацію. Натомість губернатор Хабіров ініціює підняття прапорів РФ у школах, що стримано сприймається в соцмережах як один з кроків до скорочення залишків національного суверенітету.

Татарстан. Популярна новина про похорони 22-річного єфрейтора Даміра Гілемханова, що загинув в Україні. Церемонія пройшла за участі беззмінного голови Татарстану Рустама Мінніханова.

ДагестанНовин про війну небагато, проте часом все ж трапляються. Одна із них — про те, що батько загиблого на війні матроса із Дагестану отримав нагороду сина. Також у новинах зазначається, що у війні вже загинуло не менше 88 уродженців Дагестану. Серед інших подібних новин — заява аналітиків, які кажуть про дефіцит інформації щодо загиблих на війні вихідців із південних регіонів росії.

Чечня. Як завжди, новини Чечні насичені статтями зі згадками про Кадирова. Основною новиною є його заява, що «Маріуполь взято остаточно і безповоротно». Разом з тим, серед новин є коментарі Кадирова щодо наказу    путіна не штурмувати «Азовсталь». Там пояснюється, що такий наказ виданий тому, що місто й так контролюється окупаційними військами й сенсу брати штурмом завод уже нема. Водночас рясніють заголовки про те, що бої у Маріуполі ще ведуться. Також у новинах ідеться про те, що в Чечні настільки велика кількість охочих поїхати на війну в Україну, що «доводиться стримувати людей».

Курськ. Серед помітних новин єдина, яка стосується України – про посилання «гуманітарки» для Маріуполя.

Ростов.  Серед новин — заява Шойгу про те, що українські Точки-У можуть долетіти до Ростова і Таганрога. Також зараз у Ростові збирають «козачий батальйон» для ведення війни в Україні. Також серед новин — інтерв’ю із власником магазину в Шадринську (хоча саме місто до Ростовської області й не має ніякого відношення, воно знаходиться в Курганській області), де до продажу виставлені паски із зображенням літери «z». В інтерв’ю власник заявляє, що це була його власна ініціатива і називає її «військовою традицією». Також у новинах обговорюють крейсер «Москва». Причиною його затоплення називають пожежу й те, що такі судна розраховані на 20 років експлуатації, а цей крейсер мав уже 40 років. Новинні ресурси також заявляють, що кількість втрат з української сторони перевищила 23 тисячі українських військових. Серед інших новин — пишуть про ліквідованих на війні російських окупантів, указ, підписаний путіним, про виплати родинам військовим, знищеним на війні та про заяву із скасуванням штурму «Азовсталі». Коментарі до цієї статті мають абсолютно протилежний зміст, один із них такого змісту — «а чи не думає він скасувати увесь той жах, який почався 24.02.2022 р.».

Бєлгород. 22 квітня в топ новин потрапило сповіщення, що українські танки вранці спробували в районі українського населеного пункту Дергачі прорватися на територію Бєлгородської області. У новині йдеться, що 6 танків було знищено. Проте пізніше голова Бєлгородського району спростував інформацію про українські танки, назвавши її фейком. Ще однією топовою статтею є огляд ситуації в Бєлгороді в період війни в Україні. Стаття має колоритний заголовок — «Тут у всьому Америка винна». У ній говориться про паніку серед жителів міста, жовтий рівень терористичної небезпеки й велику кількість охочих виїхати із міста. Регулярно в новинах пишуть про обстріли області українськими військовими й про копання окопів.

Волгоград. Серед основних новин — 22 квітня у Волгоград приїхали ОМОНівці із загону «Сталінград», які воювали в Україні. У коментарях до новини в основному схвальні відгуки. Проте серед новин регіону трапляються і ті, де пишуть про доставлення вантажу-200 із війни в Україні. І таких новин доволі багато. Серед коментарів новин — багато антивоєнних.

Тула. У топі новина про штраф у розмірі 48 тисяч рублів жінці, яка в Ясногірську зірвала плакат із літерою «z».

Самара. Новин на тему України досить мало. Серед тих, які все ж попали на сторінки видань — про повернення 4 полонених російських окупантів родом із Самарської області. Серед коментаторів новини багато таких, які висловлюють скептицизм діям Росії. Серед найцікавіших: «Четверо вернулися… а скільки не вернулися» і «А як вони потрапили в полон, якщо ми наступаємо і все йде по плану?».

Підсумовуючи, бачимо зменшення переможних настроїв, хоча на центральному рівні пропаганда намагається впевнити, що все йде по плану. Навіть в офіційних ЗМІ по регіонах більшає кількість інформації щодо загиблих, що викликає негативні коментарі. Найменший рівень цензури, як і раніше, на Далекому Сході, де водночас помітне бажання центральної влади довершити позбавлення республік залишків автономії.

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук

Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.