Американські вибори та їхні наслідки

10 листопада 2022 року за ініціативи НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” відбулась онлайн-конференція в рамках програми “Глобальний обсерватор” на тему  “Американські вибори та їхні наслідки”.

 У вівторок 8 листопада в США пройшли вибори до Конгресу та оновлення третини Сенату. Прогнозується посилення Республіканської партії, хоча інтрига залишається – чи зможуть республіканці взяти більшість в обох палатах? Ці вибори, як і обрання губернаторів та місцевих представництв, стають індикаторами – наскільки великі шанси партії “Слонів” повернутись до Білого дому в 2024 році? І найголовніше – як вибори вплинуть на підтримку України?

 Серед інших питань, які обговорювали:

 1. Яке місце посідала тематика України в передвиборчій боротьбі. Чому в українців часто є неправильне розуміння політичних реалій у США.
 2. Український націоналізм і США: які сили в Америці є нам ідейно близькими.
 3. Політики-переможці та політики-невдахи виборів 2022 р.
 4. Через два роки будуть вибори президента США – чого чекати?
 5. Як розуміти слова республіканців про бажання контролювати допомогу Україні?
 6. Де нам шукати потенціал для збільшення підтримки і від чого це залежить?
 7. Роль американців у союзі Україна-Польща-Британія.

Трансляція на ютуб-сторінці НАЦ УССД:

Юрій Сиротюк, директор НАЦ “ Українські студії стратегічних досліджень” , солдат-гранатометник 5 окремого штурмового полку розповів, що він ще в 2016 році написав до III Бандерівських читань статтю під назвою “Надійна бандерівщина чи наївне обамофільство”, де вказував на перебільшені надії українських лідерів думки на американських демократів, думки, що нам всі повинні. Українці мають з повагою ставитися до будь-якого вибору американської нації.

Ми маємо опиратися на власні сили, Україна веде ключову боротьбу Також хочемо подякувати американцям за допомогу.

Ми цінуємо ваш грошовий податок, податок добробуту, але ми сплачуємо набагато більший податок – податок кров’ю. Сьогодні українськими смертями зупиняється російський імперіалізм.

Помилка наших еліт в 2016 році – ставка була виключно на демократів, і базувалася на огульній критиці Трампа.

Сьогодні США зайняла лідируючу роль у світі. Але можна висловити певний докір американській владі за те, що Америка з росією відібрали ядерну зброю в Україні та знищили шахти, тоді б росія не пішла на третю ядерну потугу в світі. І зараз всі розплачуються за геополітичні гріхи та злочини.

Нам допомога Америки потрібно, щоб менше українських солдат гинуло. Нам потрібно давати зброю не менше, ніж Америка давала афганському уряду.. Вірю в двопалатну підтримку України. Але наша доля в наших руках. Після війни Україна буде впливовою державою у світі, вже більше нічиєю колонією.

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ “УССД”, кандидат політичних наук; наголосив на необхідності розуміння, що підтримка України зараз – частина національних інтересів США, і її значення зросло після подій весни цього року. Водночас внутрішній незалікований розкол в самій Америці стимулює до спекуляцій на питаннях допомоги Україні. Найбільш маргінальні сили з числа обох партій можуть говорити про ізоляціонізм чи мир за будь-яку ціну. Однак більшість політиків буде підтримувати Київ.

Експерт зауважив, що досвід десятиліть доводить більш сприятливу ситуацію при домінуванні Республіканців, тому очікується покращення після переходу контролю як мінімум над нижньою палатою до них. Також варто звернути увагу на непереконливі перемоги Слонів, що може скласти враження про внутрішні розколи, які не дадуть перемогти в 2024 році. Але це оманлива картина. В партії проходять внутрішні зміни, і часто успішні кейси.  Приклад чого – діяльність губернатора Флориди Рона Де Сантіса. Водночас офіційний Київ як і публічні діячі мають зберігати контакти з обома партіями, доносячи реальні інтереси та потреби України, розкриваючи їх взаємозв’язок з інтересами самого Вашингтона, підсумував Юрій Олійник.

 Микола Грицковян, голова Організації Оборони Чотирьох Свобід України, розказав як організовував зустріч громадськості з представниками think tanks в  2021 році. Люди були антитрампісти, антиреспубліканісти. Він вважає, що в Україні мають підтримувати в США націоналістів, а не глобалістів-демократів.

На жаль і зараз багато громадських діячів українських плачуть через перемогу республіканців. Так, серед останніх є маргінали антиукраїнські, але їх мізер. А демократи-прогресивісти потужні, ще минулого року заперечили надання озброєння для полку Азов нібито через неонацизм.

По виборах були очікування червоної хвилі (колір республіканців), але так не сталося. Але зараз голоси поділилися 50/50.

Експерт вважає, що правдоподібно контроль над Палатою представників буде в республіканців. Але теж не факт, ще багато рахують по округах. Найбільша кількість за історію виборів найдовше рахованих округів.

Микола Грицковян  сказав, що більшість республіканської партії підтримує Україну, за збройну підтримку України. Конгрес завжди був другом України. Але консерватори поділились, є маргінес малої групи – проросійський (це результат московської пропаганди, міфу про путіна як оборонця традиційних цінностей). Але більшість консерваторів підтримує Україну. А за часів Трампа пішла летальна зброя, джевеліни.

 Крім того він зауважив про політику Байдена навіть в 2021 році, коли росія вже готувалось прямо до вторгнення, а постачання почались в січні через політику Великої Британії, що потягнула Америку за собою. І останніми тижнями є інформація про примус Києва до переговорів, постійне затягування допомоги, зокрема приклад систем “Вампір”, ще не збудованих до наступного року.

Америка дуже консервативна країна, християнська. Чому й я підтримував Трампа, бо демократи наприклад підтримують аборти. Від часів Обами сила лівих сильно збільшилась. І правий популізм це вже реакція. Суспільство дуже поділене.

Щодо розпаду росії – вже концепції поневолених народів, деколонізацію внутрішньої імперії (за словами Ярослави Стецько), активно обговорюють в think tanks. Хоча на рівні політичних еліт поки значні побоювання розповзання ядерної зброї.

Олександр Чупак, керівник економічних програм НАЦ “УССД”, випускник Селкірк коледжу (Канада) підсумував, що очевидний невдаха цих виборів – Дональд Трамп.

Він зауважив, що проблема республіканців – це поганий вибір кандидатів. Соціологія занадто завищувала перевагу республіканців, на відміну від 2016-2020. Загалом тема “виборчого шахрайства” демократів виявилася провальною для республіканських кандидатів. Натомість ті, хто дистанціювався від риторики Трампа, здобули великі перемоги (Кемп, ДеСантіс).

Керівник економічних програм НАЦ “УССД”  класифікував проблеми, на яких наголошували республіканці: інфляція, економічна криза, нелегальна міграція, кримінал.

Проблеми, на яких наголошували демократи: аборти, захист демократії (шосте січня), Дональд Трамп.

Результат: за результатами екзит-полів, економіка є найбільшою проблемою. Але цього не вистачило, щоб принести перемогу республіканцям.

Головний конкурент Трампа у 2024 – Рон ДеСантіс. Він критикував Україну за невдоволення висловами Ілона Маска, а також притримується позиції невтручання в зовнішні конфлікти.

«Республіканці хочуть більше контролю за коштами, зокрема які виділяються на допомогу Україні – чому це актуально:

 • Протягом року сенатори республіканці багато критикували адміністрацію Байдена, що велика частина коштів, які мали йти на допомогу Україні, насправді йшли в Африку на компенсацію наслідків продовольчої кризи. Це називалося “ліквідація наслідків російсько-української війни”.
 • Адміністрація Байдена використовує пакетний підхід до законодавства. Наприклад, у 2021 майже $2 трильйони були виділені в рамках закону про відновлення економіки від наслідків коронавірусу. З них $46 мільярдів спрямовані на просування расових програм у державних школах», – зауважив Олександр Чупак.

Експерт навів ряд характерних цитат про те, що республіканські спікери чітко підтримують українців:

 1. Майк Помпео, жовтень 2022: «США мають дати Україні стільки зброї, скільки потрібно для перемоги» (Держсекретар в уряді Трампа).
 2. Майк Пенс, жовтень 2022: «США багато років є лідером вільного світу. Сьогодні ж бути лідером означає також бути арсеналом демократії».
 3. Ліндсі Грем, жовтень 2022, після коментарів Ілона Маска про мир: «Віддавати росії українські території – після стількох страждань – було б тупо. Я поважаю Ілона Маска, але він повинен розібратися в тому, що відбувається в Україні. Якщо комусь хочеться миру, хай вимагають від росії виконання Будапештського меморандуму. Нехай Конгрес подумає про податковий кредит на електромобілі, скасувавши який ми зберемо більше коштів на допомогу Україні».
 4. Тед Круз, травень 2022: «Ми витратимо набагато більше на боротьбу проти путіна пізніше, якщо він переможе, ніж якщо дамо достатньо зброї Україні зараз».
 5. Мітч МакКоннелл, жовтень 2022: «Адміністрація Байдена повинна робити більше, щоб допомогти Україні проти російської агресії. Республіканська більшість в Конгресі забезпечить належний нагляд за вчасною доставкою зброї українцям у більших кількостях.

В підсумку переможці: демократична партія, Джо Байден, Рон ДеСантіс, Мітч МакКоннелл, прогресивний рух. Невдахи: Дональд Трамп, Кевін МакКарті, консервативний рух.

Leave a Reply

Your email address will not be published.