Економічні санкції суттєво підривають воєнний потенціал росії – Олександр Чупак

Підбиваючи підсумки року повномасштабної російсько-української війни, згадаймо про економічні санкції: важливий фронт, про який нині згадують дедалі менше.

Як ми прогнозували протягом перших місяців після вторгнення, навіть найжорсткіші обмежувальні заходи проти росії не могли дати помітного миттєвого ефекту. Однак сьогодні ми вже можемо побачити, що московія серйозно страждає.

Наведімо приклади.

1. У 2022 р. росія втратила 3-4% ВВП – нібито небагато, якщо порівнювати з 30-40% падіння ВВП України. Але в абсолютних значеннях це еквівалент близько $108 млрд. Для порівняння, український ВВП за 2021 р. дорівнював $200 млрд. Тобто в абсолютних показниках росія втратила набагато більше, ніж ми.

2. Протягом першого півріччя 2022 р. росія нарощувала доходи від нафти і газу завдяки зростанню цін. Однак згодом ціни впали, а країни Заходу почали поступово відмовлятися від російських енергоносіїв. Якщо ще влітку минулого року енергетичний експорт приносив росіянам 1 трильйон рублів на місяць, то в січні 2023 р. доходи впали до 425 млрд рублів.

3. На тлі падіння нафтогазових доходів зростають витрати на війну. За минулий рік вони збільшилися на 23% ($66 млрд). Уже зараз москва повинна віддавати більшість енергетичної виручки на воєнні потреби, внаслідок чого страждають бюджетні галузі та дотаційні регіони.

4. Для покриття дефіциту державного бюджету росія змушена використовувати резерви. У січні московський уряд продав 3,6 тонн золота і 2,3 млрд китайських юанів з Фонду національного добробуту.

Насправді ми можемо припустити, що ситуація ще гірша, оскільки російський уряд має звичку прикрашати офіційну статистику. Але, зважаючи на вищенаведені приклади, дія економічних санкцій є достатньою для того, щоб підривати російський потенціал в тому числі до ведення війни.

Нині головними завданнями наших союзників у контексті економічного тиску на росію повинні бути як розширення санкцій, так і перерізання шляхів до їхнього уникнення. Адже ефективність будь-яких санкцій дорівнює контролю за їхнім виконанням.

Керівник економічних програм Недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень” Олександр Чупак

Leave a Reply

Your email address will not be published.