Моніторинг медіасфери росії – проблема мобілізації (травень – червень 2023 р.)

Наш аналіз складається з оцінки соціоекономічних процесів на основі даних з відкритих джерел та моніторингу популярних новин у російських ЗМІ як по всій російській федерації, так і в окремих регіонах. Слід розуміти, що ці джерела високо цензуровані, хоча з різною інтенсивністю (яка найсильніша на Кавказі, слабшає у сибірських та далекосхідних районах). Але рівень зацікавленості читачів окремими темами загально показує їхні настрої, що дасть більш-менш чітке уявлення про внутрішні процеси, що протікають на території держави-агресора та їхню регіональну специфіку.

Інші способи замірів менш адекватні – наприклад, у соціологічних опитуваннях відмовляється брати участь до 70% респондентів, інші часто бояться озвучувати свої погляди. Аналогічно критично слід ставитись до коментарів чи голосувань в інтернеті, які викривлені окремими “бульбашками”.

I.            Cоціо-економічні тенденції

Коли у вересні минулого року російський уряд оголосив так звану “часткову” мобілізацію, значна кількість оглядачів розцінила це як ще один крок до економічного краху агресора. На той час санкції вже починали приносити перші плоди у вигляді скорочення імпортно-експортних операцій рф із зовнішнім світом, і вилучення сотень тисяч московитів з ринку праці мало значно посилити дію обмежень.

Станом на початок весни офіційна російська статистика показувала приріст збройних сил агресора на 400 тисяч осіб. Очевидно, це число є суттєво заниженим, адже воно щонайменше не враховує поповнення багатотисячних армій найманців (наприклад, групи Вагнера). Крім того, кількасот тисяч працездатних росіян покинули країну від початку повномасштабної війни, і цей процес значно пришвидшився після оголошення мобілізації. Таким чином, кожний без винятку регіон росії зазнав багатотисячного скорочення робочої сили, що в поєднанні з санкціями є важким ударом по економічному потенціалу московії.

Відколи росія стала найбільш підсанкційною державою світу, її уряд радісно повідомляв про рекордно низький рівень безробіття. Справді, в лютому воно впало до рівня 3,5%, але це зовсім не є індикатором економічного процвітання. Навпаки: сьогодні в росії просто стає менше людей, які працюють або активно шукають роботу. У різних регіонах та галузях економіки загострюється дефіцит робочої сили. Як повідомляє російське видання РБК, найважчого удару зазнали легка промисловість і машинобудування. За даними одного з опитувань, 35% підприємств відчувають нестачу робочої сили – це найвищий показник з середини 1990-х.

Наприкінці травня у ділових колах навіть з’явилася ідея переходу на шестиденний робочий тиждень. Представники московського бізнес-клубу AVANTI звернулися з такою пропозицією до російського міністра праці. За їхніми словами, для підтримання економічної стабільності в умовах тиску західних санкцій потрібно переходити до екстремальних методів. Враховуючи скорочення робочої сили і неможливість підвищити її продуктивність, перехід на шестиденний робочий тиждень має стати одним з механізмів виживання.

Завдяки суттєвому збільшенню витрат на оборонну промисловість, російські великі міста (Москва, Санкт-Петербург) не зазнали помітного зниження рівня життя. Оскільки там сконцентровано багато підприємств і урядових установ, показники попиту на товари і послуги залишаються відносно стабільними, а зарплата працівників сплачується без затримок.

Задовільна економічна ситуація притаманна також північним регіонам, де сконцентровані значні поклади нафти. Північний Сибір, Ямало-Ненецький і Ханти-Мансійський автономний округи зазнали незначного скорочення реальних доходів за підсумками 2022 р. Це можна пояснити високими цінами на енергоносії, що трималися до жовтня. Однак після того поєднання падіння цін на нафту і мобілізації змушує уряд підтримувати мінімальний рівень добробуту за рахунок використання коштів резервних фондів. До слова, нафтовидобувний бізнес північних регіонів не лише зменшив виробництво черед падіння цін, а й був обкладений додатковими податками.

Інші регіони зазнали суттєвого зниження реальних доходів. Йдеться навіть про відносно розвинені області європейської частини росії: Калузьку, Ліпецьку, Ярославську тощо. За підсумками 2022 р. їхні мешканці стали біднішими на 5-8%, і зараз ситуація погіршується через мобілізаційні процеси. Подібна тенденція спостерігається в сільськогосподарських південних регіонах, південному Сибіру і на Далекому Сході.

Окремо слід досліджувати фактор компенсацій за вбитих на війні, що для більшості населення регіонів є способом суттєво покращувати матеріальний стан близьких. Наскільки він переважає рівень втрат у психологічному сприйнятті?

Одним із каналів підтримки родин загиблих мобілізованих мали стати урядові виплати. На початку 2023 р. розшукуваний міжнародний злочинець владімір путін підписав указ про компенсацію в розмірі 5 млн рублів ($68,800) за кожного померлого солдата. Однак вже в березні повідомлялося, що росія заборгувала родинам загиблих понад 1,5 трильйона рублів.

Десятки тисяч військовослужбовців отримують статус “зниклих безвісти”, що не є підставою для виплати допомоги. У багатьох регіонах рф фіксується невдоволення громадян через відсутність цих виплат, і вони мають потенціал перерости в серйозні заворушення.

Без сумніву, мобілізація стала одним із тих вагомих чинників, що нині штовхає російську економіку до стану вільного падіння. Окрім скорочення ділової активності по всій території країни-агресора, вона також поглиблює і без того значну різницю в економічному розвитку між регіонами рф.

Якщо страждають навіть розвинені області європейської частини московії, то території, населені переважно поневоленими народами, зазнають важкого удару, наслідком якого буде багаторічний економічний занепад.

Відповідно, єдиною надією цих народів є звільнення від московського рабства, що стане запорукою в тому числі економічного процвітання в майбутньому.

II.      Моніторинг засобів масової інформації рф

Загалом по рф

Протягом травня на першому місці за популярністю були статті про лідера терористичної організації “ПВК Вагнер”, насамперед про його критику на адресу керівництва Міністерства оборони рф та інших чиновників. Також у топі військових новин – російські повідомлення про нібито ураження ЗРК Patriot у Києві ракетами типу ‘Кинджал”. В останні дні багато зацікавленості атакою безпілотників на москву, але ця новина продовжує конкурувати з кейсом Прігожина.

По регіонах помітне зменшення новин на тему війни, що очевидно пов’язане з цензурою, але окремі повідомлення залишаються знаковими.

Єкатєрінбург

Жителів зачепила новина про смерть на війні одного із коміків групи «уральські пельмені», які були ледь не єдиною гордістю мешканців регіону, у яких доволі чітко виражена регіональна ідентичність. Також помітна новина про загиблого на війні жителя Каменска-Уральского, про місце поховання якого судяться матір та дружина, через що вони звернулися до суду з вимогою визначити, кому із них дістанеться труп чи може його варто розділити на частини. Інші, не політичні, новини доволі схожі на цю історію: дві звістки про колективне самогубство, в одному випадку повісилися молоді коханці, в іншому — подружжя, наступною йде новина про те, як дружина каструвала і вбила свого чоловіка, а наступними йдуть звістки про зґвалтування, в тому числі випадок із нападом педофіла на хлопчика прямо в літаку та численні згадки про знайдені тіла невідомих людей. Серед цього потоку можна знайти і деякі цікаві речі, наприклад, уральці були обурені санкціями Зеленського проти одного із місцевих заводів, а жителі кількох сіл страждають через задимлення, зумовлене пожежами на складах із порохом.

У топ-10 найпопулярніших новин за останні тижні потрапила інформація про новий указ путіна, яким вводиться кримінальна відповідальність за неявку на військові збори.

Челябінск

Демонструє мінімальний інтерес до політики, жителі більше цікавляться  проблемами житлово-комунального господарства, криміналом, аваріями, гороскопами та діяльністю правоохоронних органів, які показують високий рівень роботоздатності. Серед цікавих дописів є такі: повідомлення про те, що неформали-любителі «аніме» на смерть зарізали кавказця у парку та доволі показове інтерв’ю з ветераном «сво», який жаліється, що замість похвали та вдячності отримує у відповідь лише косі погляди, що виражають огиду і презирство до нього.

Дуже популярним стало інтерв’ю з мобілізованим Вадімом Качкайкіним, що прямо говорить про високий рівень вміння та технічної оснащеності, мотивації українських військ, які не можна недооцінювати. Також популярна стаття про нові правила мобілізації та можливі санкції за ухиляння від служби.

Владівосток

Популярний матеріал із поясненням юридичних наслідків рішення Верховного суду рф, що стосується окремих нюансів злочинів проти військової служби, і фактично закріплює незавершеність “тимчасової” мобілізації.

Новосібірск

Популярні новини про загибель від української артилерії п’ятьох вихідців з Алтайського краю, а також двох найманців ПВК “Вагнер” з Сузунського району. Також багато інформації про “добровольчий” батальйон з Новосібірської області “Вега”, перший командир якого підполковник ГРУ Андрєй Панфєров повернувся до Новосібірска.

Цікава теж новина про сенатора від Республіки Алтай  Владіміра Полєтаєва, якому нібито у мережі “Вконтакті” прийшов виклик на допит до Генеральної прокуратури України.

Красноярск

Низка повідомлень про атаки безпілотників на москву, і загибель вихідців з регіону на війні.

Забайкальський край — окрім криміналу, який є єдиною неполітичною темою для новин, жителі приділяють доволі велику увагу війні. Зокрема, є як мінімум 4 дописи, які повідомляють про скарги колишніх військовослужбовців та членів їхніх родин на адаптацію, вшанування пам’яті загиблих та виплату соціальних пільг. Певний інтерес виявляли жителі і до мобілізації: окрім перспектив нової хвилі, забайкальців непокоїть те, що рекрутувати можуть будь-кого, включно з людьми без досвіду строкової служби. Вірогідно, із цим пов’язана така популярність дописів з аналітикою про можливості закінчення війни та вірогідне підписання миру. Загалом же, жителі демонструють порівняно великий інтерес до національної політики та високий рівень підтримки наративів центральної влади.

Якутія стабільно мало зацікавлений у політиці регіон. Від інших російських територій його вирізняє доволі високий рівень побутового насилля та, що цікаво, серйозні проблема з інститутом сім’ї, оскільки кожна друга новина присвячена сімейним негараздам: позбавлення батьківських прав, насилля у сім’ї стосовно чоловіків, високий рівень молодіжної злочинності та алкоголізму серед чоловіків, постійні подружні зради. Здається, що ці проблеми є чи не найбільшою проблемою для місцевих. Серед незвичного: повідомлення про те, що вулицями Якутська гуляли озброєні невідомі люди, а у лікарні розгорівся скандал через дописи росіянки, яка сіяла міжнаціональну ворожнечу та публічно демонструвала свою расову зверхність над представниками монголоїдної раси, її доля виявилася доволі передбачуваною: жінка стала об’єктом тролінгу в інтернеті та полювання в реальному житті.

Татарстан — регіон з найбільш розвиненою національною ідентичністю: більшість новин присвячені темам суто регіонального характеру, місцеві цікавляться ісламом і переважно використовують медіа з татарською мовою. Серед новин, що стосуються політики, можна виділити хіба що некрологи за загиблими на війні земляками та прогнозами про можливе закінчення війни з Україною. Всі інші новини присвячені або побуту, або криміналу, за винятком однієї — надзвичайний фурор свого часу справила звістка про атаку невідомих БПЛА на Кремль.

Уфа

Помітна новина – місцеве ФСБ погрожує 20-річному жителю республіки Башкортостан нібито за плани вступити до лав ЗСУ. У цьому контексті згадуються нещодавні зміни до законів, що збільшують покарання за державну зраду.

Волгоград — надзвичайно непатріотичний регіон: більше третини усіх новин присвячені некрологам за загиблими на «СВО», іще частина новин-інтерв’ю із родичами загиблих. Цікаво, що в жодному з дописів такого роду ані героїзм, ані виправданість смерті не згадуються, навпаки, журналісти дозволяють собі надзвичайно похмурий стиль написання. Серед інших військових новин є веселіші, наприклад, жителі Волгограда всерйоз бояться повернення серійного вбивці, який воював у «Вагнері» і вже повернувся додому, в той час як його колегу, етнічного вірменина, вже кілька разів затримували за торгівлю зброєю, привезеної із зони бойових дій. Інші новини, як і в сусідніх регіонах, присвячені криміналу або неякісному наданню комунальних послуг.

Санкт-Петербург та Ленінградська область

У лідерах новини про атаки безпілотників, зокрема пошкодження будинку в сусідній Псковскій області (Невельский район). Як констатують повідомлення, в Ленінградській області ширяться в мережі  повідомлення про спостереження нібито безпілотників, очевидне зростання панічних настроїв. Також популярні новини про пожежу на складах у Пєтрозаводску, атаку дронів-камікадзе на нафтоперекачувальну станцію. Також багато уваги читачів до повідомлень про “чорний день” російської авіації – збиття Мі-8. Су-35 та Су-34 в Брянській області 13 травня.

За місяць один із найпопулярніших матеріалів стосується пошуку дезертирів, які втекти на території Ленінградської області, зокрема Міхаіла Пуховца. Як стає зрозуміло, він дезертирував на початку травня, і протягом місяця його не можуть знайти. Інша дуже популярна новина – про затримку ФСБ у місті Велікіє Лукі нібито українських диверсантів Олександра Майструка та Едуарда Усатенка, які планували підрив електропередач Ленінградської та Калінінської електростанцій.

Також цікаве зацікавлення статтею про закулісне протистояння «Башт Кремля», на що рідко можна натрапити в регіональних новинах. Інші дописи майже повністю присвячені криміналу: в ленінградській області напрочуд велика кількість вбивств та зґвалтувань.

Калініградська область — серед новин, присвячених регіональним подіям, є виключно згадки про зґвалтування, дорожньо-транспортні пригоди та знахідки мерців. Усі інші новини присвячені Дню перемоги, історичним датам та звичайно, «натівській агресії». Виявляється, два тижні тому російські льотчики відбили вірогідну атаку американських бомбардувальників на місто, а Європі давно вже час боятися ядерної катастрофи через використання снарядів з ураном найманцями «на украінє». Серед інших інтересів місцевих: новини про вбивства російськомовних в Одесі та успішні операції КДБ Лукашенка по ліквідації диверсантів.

Підмосков’я — регіон, який зазвичай був доволі аполітичним, в окреслений період виявляв значний інтерес до війни, що зокрема, відбилося в новинах про перспективи нової мобілізації, некрологах за загиблими, інтерв’ю з солдатами та згадках про меморіальні заходи на честь «Великої перемоги» та «СВО». Останніми тижнями значну роль відіграли повідомлення про атаку безпілотників на москву. Інші новини стабільно присвячені криміналу та побутовим лихам: за останній місяць у регіоні чомусь дуже зросла кількість пожеж на промислових об’єктах. Крім того, певний інтерес жителі демонструють і до комунальних проблем, адже, виявляється, деякі села області мають проблеми із водопостачанням, а комунальні служби погано виконують свої обов’язки.

Білгород — регіон, який давно вважається прифронтовою територією, у цей період майже став зоною бойових дій через акції Російського добровольчого корпусу та Легіону «Свобода Росії», новини про що стали одними з найпопулярніших за останні тижні серед мешканців. Однак важливими дописами досі залишаються ті, що присвячені темам регіональної політики та локальних олігархів, що не може оминати теми корупції та свавілля бюрократії в регіоні. Іншою популярною темою виявилося «СВО»: білгородці цікавилися новинами про загиблих земляків, перебіг бойових дій та «волонтерський рух», великий інтерес, звичайно, виявляють і до мобілізації. Що цікаво, з аналізу новинних уподобань стає очевидним доволі розвинена регіональна ідентичність та цікавість до культури своєї місцевості.

Ростовська область — жителі, як і завжди, майже не цікавляться навіть політикою та війною, жодних згадок ані про «сво», ані про рішення центральної влади немає, основний контент складають кримінальні хроніки та прогнози погоди, що подекуди розбавляються звістками про ДТП та випадки невиліковних захворювань. Єдина новина, яка хоч якось стосувалася війни, це інформація про атаку БПЛА на Воронезьку область.

Чечня — жодних особливостей у цей період регіон не демонструє, адже Кадиров досі залишається єдиною фігурою у місцевій новинній стрічці. Також популярною для чеченців стала новина про те, що саме у республіці будуть судити росіянина, що публічно спалив Коран у москві. На честь цієї події місцеві вирішили провести проісламський мітинг з портретами батька та сина Кадирових.

ІІІ. Підсумки

Загалом інформаційне поле російської федерації не зазнало значних змін з зими цього року. Важливо відмітити, що інтерес до політики у регіональних новинах залишається відносно низьким, а згадки про війну зазвичай мають латентно-негативний або нейтральний характер, натомість регіони демонструють доволі високий рівень внутрішньої напруги, спричиненої зазвичай такими факторами як низький рівень життя та політика чиновників на місцях. Але новини, що стосуються механізмів ухилення від мобілізації чи долі солдатів, набирають значного поширення. Дещо відмінна ситуація у прикордонних регіонах, де війна стає очевидною загрозою, зокрема в Білгородській області. Також суттєве зацікавлення інцидентами, які пов’язані з імовірними диверсантами чи атаками безпілотників

Можна припустити, що населення втомлюється від військових новин, які вибірково подаються пропагандою. Але зберігається обережність щодо мобілізації, яка зараз проходить у більш прихованій формі. Також помітна тривожна реакція на військові інциденти всередині самої рф. Загалом російське суспільство ще не повністю усвідомлює втягненість у війну, зберігає певну психологічну дистанцію.

Юрій Олійник, кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень»;

Олександр Чупак, керівник економічних програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», випускник Селкірк коледжу (Канада);

Олександр Слюсаренко, практикант НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень».

Leave a Reply

Your email address will not be published.