Перш ніж звинувачувати Україну в корупції, Джо Байдену варто подивитися у дзеркало

Вже багато років наші союзники називають корупцію основною причиною відмови приймати Україну в НАТО, хоча й самі мають безліч подібних проблем. Про корупційні скандали сім’ї Байденів – читайте в авторській колонці Олександра Чупака, керівник економічних програм аналітичного центру Українські студії стратегічних досліджень для The Page (pg).

Лицемірні звинувачення України в корупції від Байдена

Результати саміту НАТО у Вільнюсі були для України невтішними, але очікуваними. Тільки найбільші оптимісти могли сподіватися, що країни-представники альянсу одностайно погодяться окреслити часові рамки вступу для держави, що життями своїх воїнів захищає їхню безпеку.

Однак найбільш прикрим для нас було не саме рішення НАТО, а його обґрунтування. Замість того, щоб чесно заявити про неготовність приймати Україну через страх перед росією чи про наявність певних домовленостей, країни альянсу на чолі зі США розповідали про міфічні «стандарти», «корупцію» та інші речі, про які ми чуємо вже не перший десяток років.

У червні Джо Байден заявив, що не підтримуватиме швидкий вступ України до НАТО саме через ці причини: «Усе залежить від виконання ними вимог. Спершу їм потрібно подолати корупцію».

Подібні слова ми чули ще на початку його президентства у 2021 році: «Факт в тому, що вони повинні очиститися від корупції, а також відповідати ряду критеріїв».

Такі звинувачення завжди зручні, адже виміряти реальний рівень корупції фактично неможливо. Корупційні скандали регулярно трапляються чи не в кожній країні світу, особливо там, де встановлені демократичні режими. Однак ніхто в керівництві НАТО не збирався якось карати, наприклад, Канаду за скандал з компанією SNC-Lavalin (несанкціоноване втручання уряду в систему правосуддя) або Німеччину за корупційні зв’язки високопоставлених політиків з російським енергетичним бізнесом.

Корумпованість сім’ї Байденів

Останнім часом з’являється чимало інформації, що ставить під сумнів доброчесність самого Джо Байдена. Відколи республіканці здобули більшість у Палаті представників Конгресу наприкінці минулого року, вони отримали можливість проводити формальне розслідування можливих корупційних справ президента, його сина Гантера та інших представників родини Байденів.

У травні був опублікований проміжний звіт з переліком свідчень неправомірного збагачення сім’ї президента, зокрема в часи, коли Байден був віцепрезидентом в уряді Обами.

Серед них такі:

• Отримання багатомільйонних переказів з іноземних джерел в обмін на політичну вигоду.

• Намагання приховати фінансові операції через використання складної мережі підставних компаній.

На підставі опрацьованих даних (невеликої частини з доступної інформації) сума коштів, отриманих сім’єю Байдена в часи адміністрації Обами з іноземних джерел, оцінюється приблизно в 10 мільйонів доларів. Зокрема, платежі надходили з Китаю, Румунії, України, росії, тощо.

Джерелом інформації для розслідувачів став Гантер – молодший син Джо Байдена. У 2020 році, напередодні президентських виборів, у пресу потрапили дані, що зберігалися на його особистому комп’ютері (Гантер необачно віддав незахищений ноутбук в ремонтну майстерню). Тоді на підставі знайденої інформації видання New York Post надрукувало серію матеріалів, однак популярна преса і соцмережі розгорнули справжню кампанію, що мала на меті не допустити розголосу виявлених фактів корупції, адже вони могли негативно вплинути на рейтинг Джо Байдена. Вже в 2023 році один з колишніх директорів Twitter зізнався, що соцмережа навмисно приховувала цю інформацію.

У випадках з Китаєм та Україною була використана подібна схема з енергетичними компаніями. Знайомою нам є історія з газовидобувною компанією «Бурісма», власником якої був Микола Злочевський – нині розшукуваний колишній міністр уряду Азарова. Будучи звичайним співробітником юридичної компанії, Гантер був призначений членом ради директорів «Бурісми», перебуваючи на посаді в 2014-2017 роках, і отримуючи зарплатню в розмірі 1 мільйон доларів на рік. Це призначення саме по собі було підозрілим, адже Гантер не мав жодного досвіду в енергетичному бізнесі. Є свідчення, що гроші сплачувалися не за його експертність в газовій сфері (якої не було), а за доступ до батька.

Протягом 2017-2018 років Гантер Байден був юридичним консультантом ради директорів китайської фірми CEFC China Energy. Як свідчить The Washington Post, за цей час пов’язані з родиною Байденів компанії отримали від китайців 4,8 мільйона доларів. Виявлені на комп’ютері Байдена-молодшого дані свідчать, що він тримав китайців на зв’язку з батьком, який допомагав їм з просуванням бізнесу в Америці.

Звісно, ми не можемо напряму звинувачувати президента Байдена, позаяк він не був формально обвинувачений в корупційних злочинах. Однак Гантер уже перебуває під слідством за різними звинуваченнями: від незаконного володіння зброєю до ухилення від сплати податків. Ймовірно, що судове слідство разом з розслідуванням у Конгресі згодом сформують підстави для обвинувачення самого президента.

Так чи інакше, Джо Байдену варто було б перейматися власними корупційними скандалами, а не звинувачувати Україну, яка ціною життя власних воїнів захищає безпеку всього НАТО.

Олександр Чупак, керівник економічних програм Українські студії стратегічних досліджень

Leave a Reply

Your email address will not be published.