Україна та її союзники. Огляд військово-технічної співпраці в першій половині вересня

Станіслав Ткачук, військовослужбовець ЗСУ

Перша половина вересня у контексті військово – технічної співпраці прогнозовано виявилась динамічною. Варто відзначити активність США в частині виділення нових пакетів військової допомоги, прибуття перших танків «ABRAMS» до України, процеси підготовки пілотів для роботи на винищувачах F-16 та регулярну підтримку Німеччини в рамках затвердженого Бундестагом пакету військової підтримки.

Зокрема США оголосили про надання Україні чергового пакета військової допомоги на суму 250 мільйонів доларів, до якого увійшли:  ракети для систем ППО AIM-9M, боєприпаси для HIMARS, 155-мм і 105-мм артилерійські боєприпаси, засоби розмінування, Javelin та інші протитанкові комплекси, понад 3 мільйони патронів до стрілецької зброї, машини «швидкої допомоги», боєприпаси для розчищення перешкод, запасні частини, послуги, навчання і транспорт. Також очікується, що 10 американських танків M1 Abrams прибудуть в Україну в середині вересня. Водночас спікер командування армії США в Європі та Африці полковник Мартін О’Доннелл повідомив, що нещодавно українські військові на полігонах армії США в Німеччині завершили один із останніх етапів програми підготовки керування танками Abrams. США готують черговий пакет військової допомоги Україні на суму від 240 до 375 мільйонів доларів, до якого можуть увійти снаряди зі збідненим ураном для танків  Abrams.

Окрім того Міністерство оборони США оголосило про «новий пакет допомоги у сфері безпеки для забезпечення потреб України на полі бою та демонстрації непохитної підтримки України з боку Сполучених Штатів» на суму 600 млн доларів, до якого увійшли: обладнання для підтримки і зміцнення систем протиповітряної оборони України; додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS); 105-мм артилерійські снаряди; засоби радіоелектронної боротьби та протидії радіоелектронній боротьбі; боєприпаси для розмінування та знищення перешкод; обладнання для розмінування; підтримка і обладнання для тренувань, технічного обслуговування і забезпечення діяльності. Також США нададуть українським прикордонникам та поліції 190 броньованих автомобілів із посиленим протимінним захистом класу MRAP.

Важливо підкреслити активність європейських партнерів України в першій половині вересня.

Майже 200 українських військових ще декілька тижнів продовжать навчання та тренування на американських танках Abrams у Німеччині.

Німеччина передала Україні чергову партію військової допомоги: 10 основних бойових танків Leopard 1A5 і ще одну РЛС повітряного спостереження TRML-4D, 16 розвідувальних безпілотників Vector, чотири тягачі 8×8 HX81 та чотири напівпричепи, понад 13 мільйонів набоїв до вогнепальної зброї, польовий шпиталь, боєприпаси для зенітних самохідних установок Gepard.

Також уряд Німеччини відзвітував про нову доставлену в Україну партію військової допомоги: понад 10 тисяч снарядів до самохідних зенітних установок Gepard, мостоукладач Biber, чотири автівки для захисту кордону, 20 тисяч захисних окулярів, 32 вантажівки Zetros, чотири тягачі 8×8 HX81 і чотири напівпричепи, 26 880 боєприпасів 40мм, понад 8 млн. набоїв. 

Німецький автовиробник Mercedes-Benz Special Trucks передав Україні понад 100 військових вантажівок Zetros. 

Окрім того Німеччина передала Україні нову партію військової допомоги, а саме: 20 БМП Marder з боєприпасами; 3 тисячі снарядів калібру 155 мм; два танки для розмінування Wisent 1; матеріали для знешкодження вибухонебезпечних боєприпасів; 1 систему спостереження супутникового зв’язку; 2 мобільні антенно-щоглові системи; 10 систем виявлення дронів; сідельний тягач 8×8 HX81 і 4 напівпричепи; 5 вантажопідйомних машин 8×8; 9 одиниць автомобільної техніки; 3 карети швидкої допомоги; 1,5 млн набоїв до вогнепальної зброї.

Румунія найближчими днями має отримати необхідні документи, які дозволять розпочати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Компанія BAE Systems зі Сполученого Королівства відкрила в Україні представництво з метою  виробництва гаубиць L119 калібру 105 мм натівського стандарту. Лондон також готується передати Україні броньовані розвідувальні машини Scimitar Mk2.

Україна отримає комплекси Slinger для боротьби з дронами виробництва австралійської оборонно-технологічної компанії Electric Optic Systems (EOS). Віцепрезидент із оборонних систем EOS Метт Джонс повідомив, що EOS підписала з Україною два контракти на постачання 110 систем Slinger, якими оснастять бронетранспортери М113. Ще 50 систем із компанією «Практика» будуть інтегровані у бронетранспортер Bushmaster.

Бельгія планує до кінця року надати Україні близько 320 вантажівок Volvo, а також 80 бронемашин Lynx

Естонські рятувальники передали ДСНС України робота для розмінування MV-4 виробництва хорватської компанії DOK-ING.

Європейське оборонне агентство 5 вересня підписало вісім контрактів з промисловістю на спільну закупівлю 155-мм боєприпасів для України.

Україна отримає 150 дронів від французької компанії Delair.

Уряд Швеції вивчить можливість передати Україні винищувачі Gripen.

Данія анонсувала пакет допомоги на оборонні потреби України на майже 800 млн євро: загальна сума 5,8 млрд крон буде використовуватися траншами протягом 2023-2025 років. Із них найбіль

Прага передасть Україні чотири автомобілі «швидкої допомоги» Mercedes Benz ML 280 CDI 4matic, призначені для надання медичної допомоги у польових умовах.

НАТО на 2024 рік готує найбільші з часів «холодної війни» спільні командно-штабні навчання на території Німеччини, Польщі і країн Балтії, в яких візьмуть участь понад 40 тисяч військовослужбовців, від 500 до 700 літаків та  понад 50 кораблів.

Міністр внутрішніх справ Литви Агне Білотайте повідомила, що уряд  оцінює можливість закриття додаткових контрольно-пропускних пунктів (КПП) на кордоні з білоруссю.

Польща, Литва та Латвія закриють кордон із Білоруссю у разі критичного інциденту. Про це заявив міністр внутрішніх справ та адміністрації Польщі Маріуш Камінський. «Якщо дійде до критичного інциденту, незалежно від того, чи це буде кордон польський, литовський чи латвійський, ми негайно вживемо дій у відповідь. Будуть закриті всі прикордонні переходи, які поки що відкриті, як вантажні, так і пасажирські», – сказав він. Камінський також зазначив, що сусіди Білорусі вимагають від неї повного виведення групи «ПВК Вагнер» з території країни, а також відведення від кордону нелегальних мігрантів та повернення їх до країн походження.

У Литві створюється міжвідомча робоча група, що опікуватиметься виявленням потенційних загроз з боку Білорусі. До її складу увійдуть представники Національного центру кризового управління, МВС, МЗС, Мінтрансу, Мінфіну, Міністерства оборони, Прикордонної служби, Департаменту міграції, ДДБ, Міністерства юстиції.

Заступник міністра внутрішніх справ Литви Віталій Дмитрієв заявив, що Литва найближчим часом не планує закривати нові пункти пропуску на кордоні з Білоруссю, але обговорюється питання обмежень їхньої роботи.

Прогноз: Країни партнери надалі будуть нарощувати власні військово-промислові потенціали в зв’язку з агресією проти України та для того аби за рахунок української армії стримати державу-терориста. Україна вже цієї осені швидше за все отримає далекобійні засоби ураження від західних партнерів. Можна припустити, що поява великого обсягу далекобійної зброї полегшить контрнаступальні дії української армії.

Leave a Reply

Your email address will not be published.