Презентація «Індексу війни 2023»

23 січня 2024 року у приміщенні Українського кризового медіа-центру (Український дім) відбулась презентація проекту «Індекс війни 2023», підготовленого НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень».

Експерти центру вже вп’яте проводять щорічний аналіз всіх конфліктів у світі, починаючи від міждержавних воєн до локальних конфліктів, внутрішньополітичних криз та дипломатичних зіткнень. Цьогоріч партнерами проекту вчергове стали Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, Аналітичний центр балканських досліджень та Фундація Global Ukraine.

В 2023 році експертами проаналізовано 36 конфліктів. 

З них 2 міждержавні війни (між Росією та Україною та Азербайджаном і Вірменією), 

8 громадянських воєн (в тому числі 2 з іноземною інтервенцією), 

1 прикордонне зіткнення, 

11 локальних конфліктів, 

2 воєнні перевороти, 

хвиля терактів у 1 країні, 

внутрішньополітична криза у  4 державах та двох регіонах (Латинська Америка та Балкани), 

4 випадки дипломатичного протистояння. 

Бачимо збільшення кількості порівняно з 2022 роком (33 конфлікти), зокрема вдвічі більше воєнних переворотів, менша кількість помітних терактів. Загалом напруга зростає, концентруючись в окремих регіонах, насамперед в Україні.

У 2023 році головною подією у глобальному масштабі продовжує бути російсько-українська війна, що за інтенсивністю технічних засобів стала наймасштабнішим конфліктом Європи з 1945 року. Характерною рисою стало відновлення конвенційних засобів ведення війни, з фронтовим зіткненням чисельних армій.

Поряд з Україною, слід відзначити наростання напруги в Тихому океані навколо Тайваню. На території менш розвинутих держав і далі тривають багаторічні конфлікти, зокрема в Ефіопії, Ємені, М’янмі, хоча значна їх частина зменшує інтенсивність у рамках переговорного процесу. Зростає напруга в Латинській Америці, на Балканах, на Близькому Сході. Прямі військові втручання, паралельно з широким використанням невійськових інструментів тиску та примусу, посилюють тренд на використання сили як способу досягнення політичних цілей.

Також в рамках видання передбачено прогноз ймовірного перебігу конфліктів у 2024 році.

Індекс війни – проект річного моніторингу воєнних конфліктів за 2023 рік, за принципом ранжування воєнно-політичних конфліктів та дипломатичних зіткнень від найбільш гарячих і масштабних до найменш помітних, але потенційно небезпечних.

Методика визначення індексу війни – розгляд наявних у світі конфліктів, що активно проявляються за період дослідження через низку індикаторів, що окреслюють сутність, протікання конфлікту, його значення для регіональної та глобальної безпеки, класифікація їх за рівнем напруги: від найбільш гарячих до протистоянь мінімального рівня.

Участь у презентації взяли:

Юрій Сиротюк, директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», народний депутат України VII скликання, молодший сержант-гранатометник 5 окремої штурмової бригади, розкрив останні тенденції російсько-української війни з боку як безспосереднього враження від ходу бойових дій, так і глобального значення для світової безпеки. 

Він наголосив, що росія виступає головним чинником нестабільності у світі, і знищення її можливостей в інтересах не лише України, але й багатьох інших держав Європи та Азії.

“З початку російсько-української війни події в світі можна назвати тихою третьою світовою війною. Це пов’язано з геополітичними факторами: США потрохи втрачали світове лідерство, зростав Китай, з’явилися лакуни, куди намагалися влізти регіональні лідери. Ми розуміли, що цей період переходу світової гегемонії буде супроводжуватися військовими конфліктами, спробами претендувати на регіональне лідерство.

В ці процеси включилася росія, яка захотіла повернути лідерство на території пострадянського простору. Після другого перемир’я росія втрутилася в події в Сирії, зараз активно втручається в події в Африці, намагається влізти в Південну Америку.

Зараз росія намагається збудувати таку вісь зла у складі Ірану, Північної Кореї і загрожувати всьому світу, намагається дестабілізувати систему світової безпеки, перервати торговельні потоки, вкотре спровокувати енергетичну кризу.

Юрій Олійник,кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень, виклав методологію Індекса війни, та підсумував тенденції наростання конфліктів у світі з кожним роком. Також Олійник сконцентрувався на африканських конфліктах, що посилюються деструктивним впливом росії – зокрема переворот в НІгері, громадянська війна в Судані та наростання напруги між Руандою та ДР Конго.

Андрій Рудик, політичний аналітик, PhD у галузі соціальних та поведінкових наук, офіцер з комунікації в Генеральному штабі ЗСУ розкрив останні тенденції у відновленні контролю Азербайджану над Карабахом, перипетії навколо Марокко і Західної Сахари, описав громадянську війну в М’янмі. Також торкнувся тліючого конфлікту на заході Папуа (у складні Індонезії), де нещодавно лідери повстанців заявили про підтримку російської політики у світі. 

Анатолій Максимов, аналітик-міжнародник, спеціаліст з питань Східної Азії та Перської затоки, розкрив значення потужного конфлікту у Газі між Ізраїлем та палестинцями, а також проаналізував тенденції далекосхідного протистояння на Корейському півострві та довкола Тайваню.

Олександр Чупак, керівник економічних програм Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», наголосив, що події в Афганістані, розгортання подій у Ємені та агресія Венесуели проти Гаяни показують, що Вашингтон і Західний світ загалом абсолютно неадекватно реагують на виклики, що постають перед ним як перед центром глобального впливу. Особливо в Ємені, де після атак на торговельні човни в Червоному морі багато тижнів проти хуситів не вживалося жодних дій. А дестабілізація в Південній Америці через агресію Венесуели проти Гаяни означає фактичну відмову Вашингтона від так званої Доктрини Монро щодо ролі США в американському регіоні й посилення позицій росії і Китаю.

До заходу за допомогою онлайн включення долучились  Катерина Шимкевич, кандидат історичних наук, експерт Аналітичного центру балканських досліджень, та Андрій Кришталь, соціолог, експерт з розбудови миру, експерт Аналітичного центру балканських досліджень розкрили конфліктні загрози на Балканах, зокрема щодо деструктивної позиції Республіки Сербської на чолі з Мілорадом Додіком та загрози ескалації у сербо-косовських відносинах.

Аналітичне дослідження ІНДЕКС ВІЙНИ вийшло двома мовами у вигляді журналу. Про війни, конфлікти, протистояння світу у 2023 році можна почитати тут:

Українська версія:

Англійська версія:

 Для максимального ознайомлення та поширення видання пропонується також в електронному форматі. Завантажити й почитати можна тут: https://ussd.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/indeks-vijny-2023.pdf

Англійська версія https://ussd.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/indeks-vijny-2023-english-version.pdf

  Також Юрій Сиротюк розповів про інший проєкт НАЦ УССД – Глобальний прогноз на 2024 рік https://ussd.org.ua/2024/01/18/globalni-bezpekovi-politychni-ekonomichni-tendencziyi-u-sviti-ta-yihnij-vplyv-na-ukrayinu-v-2024-roczi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.