У холодній Якутії гаряче – Юрій Сиротюк

Чотири доби в республіці Саха (Якутія) не працював мобільний інтернет та соціальні мережі. Хоча влада туманно пояснює відрізання республіки від інтернету, яка вважалася однією з найбільш просунутих в росії в питаннях цифровізації, виключно технічними причинами, насправді мобільний інтернет і доступ до соціальних мереж були «погашені» через страхи влади перед можливими заворушеннями в краї.

Приводом для виникнення вибухової ситуації стало вбивство 26-річного якута Рустама Оєва 18-річним Махамадом Одінаєвим, таджицьким мігрантом. Подія трапилася 21 січня 2024 року.

Пʼяна поножовщина після побутового скандалу в одному з нічних клубів несподівано переросла у вибухову суспільну напругу. Через два дня після подій месенджери були переповнені гнівною інформацією, що від рук мігранта загинув якут, злочинця не затримують, тому треба збиратися в Якутську на площі Перемоги. Влада закликала «не піддаватися на заклики до неправомірних дій та не поширювати  неперевірені повідомлення».

Побоюючись башкирського сенарію, влада не знайшла нічого кращого, ніж вирубити мобільний звʼязок в Якутії. І все ж люди вийшли, хоча силовики перекрили доступ до всіх площ у столиці Саха Якутську, а вʼїзди у місто були закриті кордонами поліції. На головній площі Якутська зібралося понад півсотні чоловіків, які вимагали звіту представників влади. Поліція закликала протестувальників розійтися. Якути ж спробували пройти маршем до іншої локації – площі Леніна. Там вже почалися масові затримання. Понад 26 осіб було затримано і притягнуто до адмінвідповідальності. З Москви на підкріплення літаком були направлені підрозділи росгвардії.

Страхи влади зрозумілі: Якутія – один із найбільш бунтівних регіонів у РФ. У 2023 році в Саха пройшли одні з найбільших у росії антивоєнні мітинги, учасники яких вимагали припинити війну і геноцид якутів, де Росія провела брутальну масову мобілізацію. У віддалені села на світанку прилітали гвинтокрили і забирали чоловік, а далі пересилали літаками. При чому коли у серпні 2023 року Якутію охопили масштабні пожежі (горіли сотні тисяч гектарів лісів через хижацьку і колонізаторську політику метрополії), Москва не надала авіаційного транспорту для боротьби з лихом.

Якути, які після розвалу Совєцького Союзу, лише недавно змогли перевищити кількість росіян в республіці (якутів зараз майже половина, росіян – третина мешканців) вважають, що Москва зумисно кинула на убій молодих чоловіків. Зрештою, в країні давно панують антиколоніальні настрої та неприязнь до росіян, які, на думку якутів, нещадно грабують цей один з найбагатших у світі регіонів (82% запасів алмазів у Росії, 61% урану, 47% запасів вугілля, 35% природного газу і нафти Східного Сибіру та Далекого Сходу).

Більшість коштів з видобутку осідають у Москві, а одна з найбільших країн у світі (площа Якутії понад 3 мільйони квадратних кілометрів) потерпає від нерозвинутості інфраструктури, грабіжницьких цін на продукти, відсутності належних умов для виховання і навчання дітей, лікування дорослих. Міст через Лєну в Якутську, який неодноразово обіцяли збудувати і Путін, і Мєдвєдєв, коли той був Президентом, так і не зʼявився. Тому коли ріка Лєна розмерзається (десь 150 днів на рік), Якутськ перетворюється фактично на острів, де ціни на продукти та квитки неймовірно зростають.

Тому причини ненавидіти центральну владу є. Як і поширені думки про те, що варто здобувати незалежність. Чи, вірніше, повертати. У 1990 Саха вкотре проголосила декларацію про суверенітет. Після приходу до влади Путіна автономію фактично було знищено.

Тепер через чотири доби без інтернету, коли термінали враз перестали приймати кошти, не працювали валідатори у громадському транспорті, а водії висаджували навіть дітей і пільговиків, які не мали з собою готівки, люди не могли придбати найнеобхідніше в аптеках і магазинах, не працювали сервери із замовлення квитків, незадоволення зросло кратно.

Страх повторення подій в Башкортостані схилив владу діяти вкрай жорстко. І хоча до кінця тижня всі протести були подавлені, а політична опозиція давно нейтралізована, ситуація ще більш загострилась. Якутія зараз нагадує порохову вежу. Відключення інтернету обурило не лише політично активних громадян, а й усіх. Фактично повністю була блокована господарська діяльність, впали платіжні системи, лікарні не могли приймати виклики, бо запис через соцмережі, у школах перервалося дистанційне навчання. Якути не могли зв’язатися із рідними, яких кинули на війну в Україну.

Суспільне обурення діями центральної влади і бездіяльністю місцевої не має меж. Уже нині більшість якутів вважає, що маючи такий потенціал і зовнішні кордони, самостійна Якутія Саха краще б налагодила справи в краю. А відтак спеціалісти з москви, що приїхали гасити пожежу, ще більше розбурхують незадоволення людей. І звісно ніхто так і не вибачився, що майже на тиждень черес страхи москви Якутію занурили в первісно-общинний лад. І хоча на вулиці січень, Якутія нині швидше нагадує жерло вулкана, аніж північний регіон у зоні вічної мерзлоти…

Юрій Сиротюк «Мамай», директор недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», молодший сержант 5 окремої Київської штурмової бригади ЗСУ

Leave a Reply

Your email address will not be published.