Моніторинг регіональних процесів у рф / квітень 2024

Недержавний аналітичний центр “Українські студії стратегічних досліджень” продовжує довготерміновий проєкт Моніторингу регіональних процесів у рф.

Мета дослідження – фіксація та визначення динаміки конфліктогенних та дезінтеграційних факторів, що сприятимуть деконструкції російської федерації та її зникнення як геополітичної реальності.

Об’єктом моніторингу є інформаційне поле російської федерації, аналізуються найбільш популярні новини за місяць різних регіонів росії, що дасть більш-менш чітке уявлення про внутрішні процеси, що протікають на території держави-агресора та дозволить провести моніторинг конфліктогенних регіональних процесів.

Моніторинг регіональних процесів у рф

Квітень – 2024

Ситуація в росії продовжує поступово ускладнюватись, а центр втрачати контроль за подіями, зберігаючи при цьому інформаційну цензуру. Особливістю періоду стали масштабні екологічні лиха, зокрема паводки в Оренбурзькій та Курганській областях.

РЕГІОНИ

А) Кавказ

Кубань

Кубанське козацтво продовжує відігравати роль впливової регіональної сили, яка сприяє самоідентифікації населення регіону як «козаків», але не виходить за рамки дозволеного імперського світогляду та дискурсу. Тож найгучніші протестні акції пов’язані з проблемами екології, а не війни чи національної самосвідомості. Продовжується реалізації московської політики на формування кишенькового Кубанського Козацького Війська, як інструменту сучасної імперської політики. Це досягається через вільне перекручення історичної пам’яті, навіть щодо його найбільш трагічних сторінок, а також ідеологічну обробку молоді та створення комфортних умов для адміністративно-керівних еліт регіону.

Карачаєво-Черкесія

22 квітня напад на поліцейський патруль у Карачаєвську. Один з нападників – Семенов Руслан, знаходиться у списку екстремістів та терористів. Це дає підстави кваліфікувати подію не як дії кримінальників, а як прояв активності військово-політичної опозиції в КЧР.

Кабардино-Балкарія

Окупанти нейтралізували досить численне угруповання, що складалося з місцевих мешканців. Це свідчить про потенціал антисистемних рухів серед місцевих спільнот. Силовики заблокували в садовому товаристві в Нальчику 12 “бойовиків”, кількох з них убили. “Бойовики”, які ліквідували співробітники спецслужб у передмісті Нальчика, виявилися жителями Кабардино-Балкарії.

Представники влади визнають головною загрозою діяльність груп збройного спротиву, що формуються за релігійною та національною ознакою.

Чечня та Інгушетія

Загалом, можна сказати, що ситуація в Чечні та Інгушетії за першу половину квітня порівняно з другою половиною березня не змінилася. Як і раніше влада цих республік демонструє відданість і солідарність російському диктаторові та зі всіх сил намагається показати вдаваний добробут на підконтрольній території.

Знаковою подією стало затримання дагестанською поліцією за водіння у нетверезому стані голови Міністерства надзвичайних ситуацій Чечні Аліхана Цакаєва, якого потім де факто відбивали чеченські силовики. Згодом голова Дагестану Сергєй Мєліков заявив: “Інцидент, що стався на КПП «Герзель», безумовно, вимагає найуважнішого та детального аналізу і, зрозуміло, ніяк не позначиться на наших братніх та добросусідських відносинах із чеченським народом”.

Дагестан

31 березня у Дагестані в столиці регіону Махачкалі та Каспійську російські окупанти провели “контртерористичну операцію” проти бойового підпілля. При затриманні ФСБ оточило квартал на вулиці Ахмет-Хана Султана. Затримано трьох осіб, що нібито планували вибух на набережній або в парку Перемоги у Каспійську (за твердженням ФСБ, в цьому “зізнався” один із затриманих). Під час огляду місць затримання було виявлено автоматичну зброю, боєприпаси та готову до застосування снайперську гвинтівку.

Окупаційна адміністрація демонстративно нагадує про небезпеку радикальних закликів, що вказує на значенні поширення невдоволення.

В середині квітня у Дагестані  тривають кримінальні процеси проти правозахисників, однак часто місцева поліція уникає силового втручання. Водночас розгортається кампанія проти місцевих “корупціонерів” у місцевій владі, тісно найближчих до регіональної еліти.  Колишніх та чинних співробітників компаній “Россети Північний Кавказ” та філії “Дагенерго” звинувачують у розкраданні 2,8 млрд рублів з бюджету. Начальника відділу земельних та майнових відносин адміністрації Ізбербаша, обвинувачений у шахрайстві та перевищенні посадових повноважень, взято під варту. Він третій фігурант кримінальної справи про незаконну передачу компанії «ЕКО» земельної ділянки та незаконну видачу дозволів на будівництво об’єкта.

На початку квітня також проходять заходи до 150-річчя національного поета Сулеймана Стальського.

Слід відзначити поглиблення прямої економічної співпраці з мусульманськими державами, зокрема ОАЕ. Попри залежність від кремля, місцева влада приймає участь в транскордонних переговорах (передусім з Азербайджаном).

Республіка Калмикія

У розшук оголошено заступника Конгреса  ойрат-калмицького народу Владіміра Давданова.

Зустріч глави Калмикії Бату Хасіковим з владміром путіним не відбулася через зміну графіку останнього.

На початку травня мав відновити роботу аеропорт в Елісті, перший аеропорт у Південному федеральному окрузі. Однак відкриття аеропорту перенесено без вказання причин. Наразі жодна авіакомпанія не зголосилася спрямовувати рейси до Елісти.

Б) Ідель-Урал

Чувашія

У Чувашії створюється ілюзія боротьби з корупцією. Проте, як можна побачити у неофіційних новинах не все так добре. Наприклад, у новині про конкурс на просвіту з питань боротьби з корупцією розказано про те, що сам заступник голови республіки теж бере хабарі, але чомусь його не притягують до відповідальності за це.

У регіоні простежуються досить великі економічні проблеми, а також проблеми із настроями населення. Влада при цьому робить вигляд, що веде антикорупційну діяльність.

Республіка Башкортостан

Правоохоронці Башкирії затримали стрімера, який “радів” тероризму в Крокусі під час стриму та закликав до інших терактів – “Это в москве траур, а в Башкирии траура нет”.  Мінімум двох петербуржців затримали за коментарі про теракт у «Крокусі» у соцмережах.

В) Сибір і Далекий Схід

Північ

На Чукотці пройшли акції на згадку про загиблих у “Крокус-Сіті Холлі” 24 березня. На наступний день розпочалась акція “Журавлі” в декількох місцях Чукотки, де люди використовують символ білих журавлів та пісню “Журавлі” як спосіб вшанувати пам’ять загиблих. Відомо, що через теракт була заборона в республіці Комі на проведення масових заходів до 29.03.

Підлітку в Красноярську запропонували 15 тис. рублів через Телеграм за підпал релейних шаф на ділянці Красноярської залізниці у передмісті Ачинська. У Новосибірську дрон сів на дах гідроелектростанції. Запуск БПЛА там заборонений. В Тюменській області силовики зупинили діяльність майстерні з перероблення зброї. Чоловік самотужки купував компоненти та переробляв “стволи” на продаж.

Тим часом, Якутія готує снайперів для СВО. Площа тренувального полігону складає більше 400 га. Для військових, присланих з СВО, існує програма покращення майстерності. Навчання вже два рази проходило безпосередньо у зоні бойових дій.

Так звані “ЛДНР” та північні регіони: відновлення, поїздки в зону СВО, співпраця

Співпраця терористичних республік та віддалених суб’єктів федерації продовжується. 4 квітня стало відомо, що так звана ЛНР підписала домовленість про співпрацю з Якутією.  В кінці березня також вийшов репортаж в якутських ЗМІ про поїздку журналістів в тимчасово окупований Докучаєвськ. Це місто є “підшефним” Якутії, якій перейшов від Волгоградської області.

До цього Якутія два роки “опікувалась” агломерацією Кіровського. Примітно, що до району Докучаєвська відноситься й сумно відоме українцям село Оленівка. Цей регіон дуже близький до лінії фронту. В Оленівці проводили вибори президента росії у 2024 році.

Разом з відновлювальними роботами з’являться російські школи та дитячі садочки, які вестимуть російську пропаганду та індоктринацію серед тих дітей, які ще не виїхали на підконтрольну Україні територію.

Також у зоні СВО побував голова Якутії Айсен Ніколаєв, зустрівшись з головою так званої ДНР пушиліним у тому самому Докучаєвську.

Цензура у соцмережах

Зафіксовано принаймні декілька випадків за тиждень, коли люди отримували термін за пост у соцмережах.

Жительку Новосибірська засудили до року умовно “за реабілітацію нацизму”, бо вона у групі в однієї соціальної мережі “оставила оскорбительный пост в соцсетях к 9 мая. Ще одного мешканця Новосибірська також засудили за “реабілітацію нацизму” на 2 роки умовно – за роздуми в ВК стосовно УССР. 

Микола Конашенков у соцмережах опублікував пост, у якому запитав, чому був атакований “Крокус”, а не Кремль” , та був за це заарештований.

Економіка та санкції

На Чукотці планують побудувати до 1 липня “мікро-АЕС”. Також планують будівництво лижної бази в Сиктивкарі. У Республіці Комі в 2024 році планується розпочати будівництво двох міжселишних газопроводів , а також перевести вісім котелень на природний газ. З початку року на Чукотці отримали майже 3 тонни золота.

Росія через страх українських атак відправлє військові літаки ІЛ-76, які перебували у Пскові на кордоні з Естонією до Сибіру – приблизно 10 штук. Разом з ними – десь 1500 військових.

Алмази Якутії, які майже неможливо продати через санкції, купуватиме мінфін рф.  За друге півріччя 2023 року прибутки “Алроси” – найбільшого видобувача алмазів на росії – впали на 47%.  61% алмазів залишаються непроданими. Відразу після 24.02.2022 “Алроса” потрапила під санкції.

Республіка Тива

Близько 100 тувинців, переважно ув’язнених, відправлені на службу в СВО.

За офіційними даними в ЗМІ 540 тувинців були знищені під час війни в Україні.

Тува направила групу судмедекспертів в Ростов для упізнання загиблих. У Туві створено Єдиний центр для допомоги військовослужбовцям та родинам безвісти зниклих.

Республіка Бурятія

26 квітня 2024 року керівник Федеральної агенції у справах національностей РФ Абдулгамід Булатов заявив про тисячократний ріст націоналістичної та сепаратисткої пропаганди в Бурятії з початку війни.

Єдиний депутат-комуніст в міській раді Улан-Уде Віктор Єврємов написав заяву про вихід з партії.

Місцевий Хурал скасував прямі вибори мера Улан-Уде. Тепер його призначатимуть. Тепер у 17 із 21 муніципальних районів і двох міських округів Улан-Уде і Сєвєробайкальства призначатимуть по конкурсу.

 Затриманий і направлений під варту ексголова Народного Хуралу (місцевого парламенту) Цирен-Даша Доржиєв взятий під варту на 2 місяці за Ст.159 Ч.4 Кримінального кодексу «Шахрайство», його звинувачують у крадіжці 36 млн рублів під час будівництва Сосново-озьорської СШ 1 у змові з групою осіб.

У 2024 році планується ухвалення муніципальної програми захисту титульної мови з вимогою підприємців друкувати вивіски двома мовами.

23 квітня делегація Республіки Бурятія на чолі з Алєксєєм Циденовим відправилася з візитом у Китай, Лхасу столицю Сицзанського автономного округу. Мета візиту туристичне співробітництво по лінії буддизму. З 12 по 14 серпня 2024 року в Улан-Уде (столиця Бурятії) планують провести ІІ міжнародний буддійський форум на тему «Традиційний буддизм та виклики сучасності». Бурятія претендує на статус центру буддійського світу в РФ.

28 квітня громадська рада з проведення 300 річчя Кяхти підтвердила повернення до подвійної назви міста Кяхта-Троіцкосавск. Фактично повернуто колонізаційну назву міста часів російської імперії.

 26 квітня в буддійському університеті “Даши Чойнхорлін” ім. Д.Д. Іволгінського Дацана проведений конкурс по бурятській мові. У той самий час в Бурятському державному університеті закрито кафедру бурятської мови і відкрито курси російської для іноземців.

30 квітня 2024 в Улан-Уде виникли пожежі в різних частинах міста, пожежі спричинені сильним ураганним вітром, особливо велика пожежа на території військової частини в селищі Східне. Горіло близько 100 га лісу.

В Бурятії з 1 по 26 квітня проходять військові збори учнів технікумів і коледжів в рамках федерального проекта «Патріотичне виховання». Він проводиться на території 11-ої окремої гвардійської десантно-штурмової ордена Суворова бригади. За чотири тижні планується охопити 1200 курсантів. Під виглядом проведення зборів резервістів в Бурятії розносять повістки, що може розцінюватися як прихована мобілізація.

Примор’я

Прикордонне з Примор’ям китайське місто Хуньчунь запроваджує народний захід зі стабілізації ситуації на кордоні з Росією та КНДР. Набір охоронців з народу вже стартував, до них пред’являються досить серйозні вимоги. Наприклад, вони не повинні бути мешканцями прикордонних сіл Хуньчуня, повідомляє портал Biang.ru.

Депутати законодавчих зборів Забайкальського краю прийняли закон, що ліквідує посаду сіті-менеджера в місті Чита. Тепер вся влада в Читі знову має бути зосереджена в руках мера. Поділ міської влади стався у 2014 році з ініціативи губернатора Костянтина Ільковського.

Двох співробітників регіонального управління Ростехнагляду затримано за підозрою в недбалості у зв’язку з трагедією, що сталася на руднику «Піонер» в Амурській області.

Під землею залишається 13 шахтарів, хоча рятувальна операція зупинена.

Вагомою проблемою на даний момент залишається екологія, зокрема наближення періоду лісових пожеж.

У середині квітняУ новинах вимушено публікуються найбільш публічні прояви антивладних настроїв, місцеві чиновники рапортують про запобігання тероризму. Головними темами залишаються природні катаклізми .

У кінці місяця у Владивостоці помічені суттєві перебої з постачанням соціальних продуктів зокрема, круп, чаю та макаронів.

В політичному аспекті до кінця місяця головна тенденція:

 – На Далекому Сході тривають репресії проти залишків структур прихильників ексгубернатора Фургала, рух «Я/Мы Сергей Фургал» внесено до списку екстремістських.

Г) Центральні регіони

Московська область

В основному всі події за перший тиждень квітня були пов’язані з тиском на потенційних опозиціонерів, а також цькування мігрантів. Цікаво, як кремль розділив сфери тиску. Поки «низи» зайнялися погромами проти киргизів, таджиків та узбеків, суди та ФСБ зайнялися посиленням судилищ над ліберальними журналістами та правозахисниками.

Ситуація з переслідуванням опозиціонерів продовжується. Так само поширюються антимігрантські настрої. Напруга в суспільстві зростає. Все більш хаотичний пошук потенційних ворогів у країні може спричинити делоялізацію еліт владі кремля.

Особливу увагу привертає активізація “доносництва” серед російських еліт і простих громадян. Атаки українських БПЛА викликають у військових та силовиків паніку, що проявляється у “полюванні на відьом” яке поки тільки набирає обертів

Полювання на відьом торкається міністерства оборони і особисто Шойгу. За чутками Путін намагається підірвати авторитет міністерства оборони росії для збереження балансу влади в Кремлі. Подальші дії Москви будуть тільки посилювати недовіру між відомствами і можуть поглибити розпад еліт Московії

Прогноз.

Впродовж наступних тижнів можливе виникнення гарячого конфлікту між мігрантами та націоналістами. Після чого пропаганда рф знову (як перед виборами) поширить наратив про мирне співіснування в росії всіх народів і конфлікт будуть намагатися погасити (можливо навіть арештувавши кількох російських націоналістів).

Карелія

Регіоном проходить кордон із Фінляндією. Блокування кордону з боку Гельсінкі, спричинене агресивною політикою московської влади безумовно позначається на житті регіону, проте значних протестів з цього приводу в період моніторингу не зафіксовано.

Міноборони Росії розмістило у Карелії “Іскандери”. Обґрунтовуючи це як відповідь російської влади на вступ Фінляндії до НАТО.

В регіоні знаходиться урочище Сандармох, де було розстріляно, зокрема і визначних діячів українського суспільного руху 20-30-х рр. XX ст. Проте, очікувано, пам’ятка перебуває у занедбаному стані. Російська влада прагне стерти із суспільної пам’яті сталінський терор.

Суспільно перебуває у напруженому стані після теракту у Крокусі. Напруження докотилося навіть до Карелії. Обивателі нервово реагують на будь-що, що нагадує стрілянину, вибухи тощо. Скасовуються масові заходи, зокрема фестивалі. Кремлівська верхівка добилася свого – паніку посіяно.

Основними факторами суспільного хвилювання є екологічні проблеми, зокрема адекватне використання водойм та точок доступу до них. Фейкова опозиція у вигляді «Справедливої росії» намагається взяти ці процеси під контроль, очоливши їх. Їм у цьому потурає місцева влада, йдучи на поступки. Мета цього «цирку» очевидна. «Справедлива росія» таким чином позиціюється, як єдина дієва опозиція, що має допомогти їй консолідувати суспільне невдоволення навколо себе і надалі спрямовувати його у «правильне» річище.

Окремо відзначаємо стурбованість влади напередодні традиційного «побєдобєсія» на 9 травня. Цього року відчувається напруженість та паніка, що призвело до обмеження масових заходів та навіть рекомендацій перенести в режим онлайн традиційну ходу «Безсмертного полку».

Східна Слобожанщина

Перенесення бойових дій на територію країни-агресора гостро відображається на прикордонних регіонах. По завершенню виборів, інфопростір місцевих ЗМІ заповнений новинами про обстріли та сутички на кордоні з Україною. Будь які сепаратистські чи антивоєнні тенденції надходять або від армії України та російських добровольців, або від стомлених обстрілами місцевого населення.

Проект проходить у партнерстві з:

  •  ініціативою “Антиімперського блоку народів”. Партнерська сторінка: сторінки АБН та групи в мережі Facebook, сайт: https://abn.org.ua
  • громадською організацією “Український студент”.

Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» у 2024 році проведе низку дослідницьких проєктів щодо розвалу росії та національних інтересів України у світі – детальніше дивіться на наших ресурсах https://linktr.ee/nac.ussd

Запрошуємо зацікавлених експертів та організації долучатись до партнерства.

Авторський колектив

Юрій Сиротюк

Юрій Олійник

Михайло Кублій

Микола Волгов

Михайло Александров

Карина Коняєва

Ольга Яковець

Анатолій Максимов

Дарія Шаповал

Ірина Євдоченко

Ярослав Ніцой

Михайло Цирульник

Іван Янюк

Олена Маковецька

Марта Колеснік

Гришина Юлія

Недашківська Анна

Переклад на англійську – Олександр Чупак

Квітень – 2024

Leave a Reply

Your email address will not be published.