Деколонізація та деконструкція росії: моніторинг процесів московії за перше півріччя 2024 року

26 червня 2024 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація Моніторингу конфліктогенних та дезінтеграційних факторів у російській федерації за перше півріччя 2024 року, підготовленого Недержавним аналітичним центром Українські студії стратегічних досліджень.

Моніторинг проводиться в рамках проєкту ДЕКОЛОНІЗАЦІЯ РОСІЇ

Мета дослідження — фіксація та визначення динаміки конфліктогенних та дезінтеграційних факторів, що сприятимуть деконструкції російської федерації та її зникнення як геополітичної реальності.

Об’єктом моніторингу є інформаційне поле російської федерації, аналізуються найбільш популярні новини різних регіонів росії щомісяця, що дасть чіткіше уявлення про внутрішні процеси, які протікають на території держави-агресора та дозволить провести моніторинг конфліктогенних регіональних процесів.

Михайло КУБЛІЙ, експерт НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», викладач НаУКМА, кандидат історичних наук — як безпосередній керівник проекту розказав про методологію дослідження. Моніторинг відбувається за шістьма основними якісними параметрами, які розглядаються в контексті їх впливу/відповідності на посилення чи послаблення центральної влади. Таким чином визначається потенціал до дезінтеграції чи навпаки, цілісності імперії. Також вимірюється рівень конфліктності, згідно чинників:

1. Суспільно-політичний: місцеві політики, «варяги», політичні інститути, клани, процеси 2. Соціально-економічний: міжбюджетні стосунки, ділова активність, контроль за активами та грошовими потоками 3. Гуманітарний: мова, культура, освіта тощо, кіновиробництв. Заяви влади, інтелігенції, активістів щодо історичних , культурних питань 4. Релігійний: відокремлення церкви від держави, участь у державній пропаганді/контрпропаганді, вплив на політичні, культурні процеси 5. Національний – становище корінних народів, їхній вплив на ситуацію в регіоні, визвольна боротьба 6. Екологічний – забруднення довкілля і викликані ним протести. 7. Військовий – вплив війни та мобілізації на суспільно-політичну ситуацію Експерт звернув увагу на те, що всі показники в десяти ключових регіонах опрацьовані у формі графіків

Юрій ОЛІЙНИК, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук, охарактеризував основні результати дослідження:

Важливою подією всеросійського рівня стали так звані вибори путіна у березні 2024 року, які потягнули за собою «перезавантаження влади» на федеральному та регіональному рівнях, урядові зміни, відставка частини очільників субʼєктів Федерації. Відсторонено міністра оборони Сєргєя Шойгу, якого призначено секретарем Ради безпеки рф (замість Ніколая Патрушева-старшого). Найімовірніше ця відставка є покаранням за невдале ведення війни

Ще однією тенденцією, що прослідковується в новинах є те, що російський режим стикається з неспроможністю воювати без загальної мобілізації і через це масово вербуються найманці з Африки та Азії. Також у червні ряд регіонів в десятки разів збільшують виплати з місцевих бюджетів на підтримку “добровольців”. Однак влада боїться повної мобілізації і масових протестів після цього На регіональному рівні найбільш конфліктними стають регіони північного Кавказу, зокрема Дагестан. Високий рівень протесаної активності в Якутії та Башкортостані»

Юрій СИРОТЮК, директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» сержант 5-ї окремої штурмової бригади ЗСУ зазначив: «Найбільший вплив на процеси в росії в першому півріччі 2024 року здійснює агресивна війна росії проти України (так звана СВО), переведення країни на воєнні рейки, звуження громадських та національних прав. Головними суспільними конфліктогенним подіями на території РФ стали січневі протести в Башкортостані, весняні масштабні екологічні лиха, зокрема паводки в Оренбурзькій та Курганській областях, великі пожежі. Ситуація в росії продовжує поступово ускладнюватись, а центр продовжує втрачати контроль за ситуацією, зберігаючи, однак, інформаційну цензуру в країні та силові важелі впливу

Варто відмітити наростання економічних проблем, які посилюються західними санкціями

Проєкт проходить у партнерстві з ініціативою “Антиімперський блок народів”, а також громадською організацією “Український студент”.Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» у 2024 році проводить низку дослідницьких проєктів щодо розвалу росії та національних інтересів України у світі.

___________________________________________________

Детальніше дивіться на наших ресурсах https://linktr.ee/nac.ussd

Підтримати діяльність НАЦ «УССД» можна за реквізитами:https://send.monobank.ua/jar/9B5D37fB7w

5375 4112 0091 5481

PayPal: yuriy.syrotyuk@svoboda.org.ua (Yuriy Syrotyuk)

Завантажити моніторинг можна за посиланнями:

Повна українська версія https://ussd.org.ua/…/monitoryng-regionalnyh-proczesiv…/

Пдф файл https://ussd.org.ua/…/06/monitoryng_pivrichnyj_2024.pdf

Скорочена українська версія https://ussd.org.ua/…/monitoryng-regionalnyh-proczesiv…/

Пдф файл https://ussd.org.ua/…/monitoryng_piivrichnyj_2024…

Full English version https://ussd.org.ua/…/06/monitoring-first-half-2024.pdf

Pdf file https://ussd.org.ua/…/06/monitoring-first-half-2024.pdf

Short English version https://ussd.org.ua/…/monitor-regional-processes-in…

Pdf file https://ussd.org.ua/…/monitoring-first-half-2024…

Над моніторингом працювалиЮрій СиротюкЮрій ОлійникМихайло КублійМикола Волгов Михайло Александров Андрій Михайліченко Карина Коняєва Ольга Яковець Анатолій Максимов Дарія Шаповал Ірина Євдоченко Ярослав Ніцой Михайло Цирульник Іван Янюк Олена Маковецька Марта Колеснік Гришина Юлія Недашківська Анна

Leave a Reply

Your email address will not be published.