Москва рекламує стійкість російської економіки, заявляючи про постійне зростання та підвищення рівня життя, незважаючи на санкції. Проте варто дослідити глибинні причини такого результату та те, яке майбутнє може чекати економіка агресора.
Що відбувається
Якби на початку 2022 року економічні експерти зазирнули на два роки в майбутнє, вони б розгубилися. Російська економіка, попри безпрецедентні санкції, на третій рік війни не зазнала прогнозованого краху. Навпаки, вона демонструє неабияку життєздатність.
На початку повномасштабної війни економіка агресора помітно загальмувала через вихід іноземних компаній, еміграцію та загальні негативні очікування. Проте нині все змінилося: росіяни витрачають більше, ніж будь-коли раніше, а внутрішній бізнес процвітає.
Причиною цього є рішення уряду наповнити кишені громадян грошима, радикально збільшивши державні витрати. Як стверджують у Німецькому інституті з міжнародних питань і безпеки, зарплатня пересічних росіян зростає неймовірними темпами. Ті, хто до повномасштабного вторгнення жив на копійки, нині заробляють величезні гроші.
За даними Росстату, за два роки реальна (зважена на інфляцію) зарплатня росіян зросла на 14 %, а споживання товарів і послуг — на 25 %. Очікується, що за підсумками 2024 року заробітна плата зросте ще на 3,5 %. Водночас безробіття впало до історичного мінімуму у 2,6 %.
Санкції в поєднанні з жорстким контролем за рухом капіталів фактично позбавили російський бізнес можливості витрачати кошти за кордоном. Замість того щоб купувати нерухомість або інші активи у Великій Британії чи в інших країнах, заможні росіяни тепер інвестують удома.
Держава всіляко заохочує внутрішні інвестиції, наприклад через пільгове кредитування. Завдяки низьким відсотковим ставкам значно виріс іпотечний ринок: 2023 року сума іпотечних угод зросла на 34,5 %. Як зазначає Financial Times, російські забудовники нині купаються в грошах, адже продали свої будівельні проєкти на три роки вперед.
Чому так сталося
Бум споживання в росії пов’язаний із суттєвим зростанням державних видатків. Починаючи з 2022 року уряд спрямував величезні кошти в оборонний сектор, а також на підтримку сільського господарства, інфраструктури й ринку нерухомості. Як порівняти з 2021 роком, уряд витрачає на 20 % більше, а частка держави в економіці росії зросла до 50–70 %. Центральний банк росії (ЦБР) визнає, що саме держава є головним рушієм зростання економіки країни.
Частка витрат на війну й пов’язані галузі, разом з виготовленням одягу для військовиків, виробництвом пального й виплатами родинам загиблих, зросла з 23 % перед початком вторгнення до 40 % нині.
Згідно з трирічним бюджетним планом на 2024–2026 роки, воєнні витрати росії мали б бути зменшені вже 2025 року. Проте, зважаючи на постійне зростання інтенсивності бойових дій, московський уряд буде змушений змінити наміри. Ознакою цього є ініціативи щодо збільшення податків, зокрема для нафтогазового сектора.
Що буде далі
Перед повномасштабною війною експерти розуміли, що росія має значні резерви, накопичені завдяки десятиліттям домінації на ресурсних ринках, передусім на енергетичному. Однак вони, очевидно, недооцінили готовність москви багато витрачати тривалий час. Крім того, росія змогла частково переорієнтуватися на нові ринки збуту, продаючи нафту й газ Індії та Китаю замість Європи.
Без сумніву, російські урядовці розуміють ризикованість такого підходу. Financial Times наводить слова колишнього кремлівського чиновника, якому не подобається, що економіка зростає тільки через державні програми: «Сільське господарство. Оборона. Енергетика. Усе фінансується через один і той самий механізм, хоч до 2022 року ми намагалися його обмежити».
Центральний банк росії виступає як сила, що намагається протидіяти збільшенню витрат. Банкіри-консерватори розуміють, що така політика невдовзі призведе до перегрівання економіки й зростання інфляції. Зростання цін у росії нині фіксується на рівні 8,7 %, і це значення збільшується попри підвищення базових ставок ЦБР. Хай яких заходів вживатиме центральний банк, він не зможе нічого вдіяти, якщо уряд і надалі закидатиме економіку дешевими грошима.
За висновками Віденського інституту міжнародних економічних досліджень, інфляція та нестача робочої сили спричинять уповільнення темпів зростання економічної активності вже до кінця 2024 року. Російське міністерство праці очікує, що до 2030 року дефіцит працівників становитиме 2,4 мільйона осіб. Віцепрем’єр Дєніс Мантуров стверджує, що оборонному сектору вже зараз не вистачає 160 тис. працівників, попри те що мільйони росіян перейшли працювати до оборонної промисловості.
Загалом російська економіка опинилася в стані максимальної невизначеності щодо майбутнього. З одного боку, зростання державних витрат спричинило справжній бум споживання, що дало змогу уряду посоромити тих, хто прогнозував швидкий крах економіки рф. З іншого боку, такі шалені інвестиції в сектор оборони не можна підтримувати тривалий час: кошти рано чи пізно скінчаться, а економіка може швидко перегрітися з наслідками у вигляді гіперінфляції. До того ж акцент на оборонній галузі сформує нездорову структуру національного господарства й створить великі проблеми в разі потреби переходити до мирної економіки.
Так чи інакше, для України й союзників головним завданням є перекривання доступу росії до джерел поповнення державного бюджету. Для цього потрібно накладати санкції на всі можливі галузі економіки, посилювати контроль за вже введеними обмеженнями й працювати з країнами, що не хочуть дотримуватися санкційного режиму.
Хай би якими яскравими в росії нині були економічні індикатори, їх досягнули в абсолютно неприродний спосіб, і вони не втримаються на цьому рівні тривалий час. Нашим завданням є продовжувати, зокрема, економічний тиск на агресора, щоб його падіння відбулося якнайшвидше.
Leave a Reply