Останні події на Корейському півострові, військові навчання Китаю навколо острова Тайвань та участь військових із КНДР у російсько-українській війні вже стали приводом для політиків по всьому світу говорити про початок Третьої світової війни. Чи так це насправді й що чекати в найближчому майбутньому розповідає експерт Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Олександр Чупак.
Протистояння Китай/Тайвань
Напруженість між Китаєм і Тайванем спорадично виникає через претензії Китаю на Тайвань як «відколоту провінцію» та прагнення Тайваню зберегти свій самоврядний статус. Нагадаємо, Тайвань (офіційно — Республіка Китай) — острівна держава з обмеженим міжнародним визнанням. З 1912 року Республіка Китай знаходилася на материку, але програвши громадянську війну комуністам у 1949 році, уряд країни евакуювався на острів.
Китай регулярно проводить військові навчання навколо Тайваню, підкреслюючи готовність застосувати силу для так званого «возз’єднання».
— США, хоч і офіційно визнають Пекін, залишаються ключовим союзником Тайваню та надають йому оборонну зброю. Напруженість між США і Китаєм загострюється через посилення підтримки Тайваню з боку Вашингтона. Протягом кількох попередніх років Китай неодноразово нібито демонстрував готовність атакувати Тайвань, однак прямого зіткнення поки не відбувається.
Китайці постійно вдаються до залякування. Наприклад, 15 жовтня Тайвань повідомив, що його оточили 153 китайських військових літаки під час масштабних навчань. Під час військових маневрів Китаю під назвою «Joint Sword-2024B» були залучені винищувачі, безпілотники, військові кораблі та берегова охорона, що розташувалися навколо Тайваню. 90 літаків увійшли в зону ідентифікації повітряної оборони, на що Тайвань відповів розгортанням своїх сил та підвищенням бойової готовності.
Китай традиційно виправдовує навчання як попередження проти «сепаратистських дій» або у відповідь на заяви тайванських політиків. Напруга навколо острова зберігається на високому рівні. Китайці однозначно спостерігають за ситуацією навколо російсько-української війни в контексті готовності Заходу реагувати на дії окупанта. Якщо США та союзники продовжуватимуть діяти нерішуче, Пекін вважатиме, що наслідки нападу на Тайвань будуть незначними.
Північна та Південна Корея
14 жовтня Володимир Зеленський заявив, що Північна Корея фактично включилась у війну проти України. Йдеться не тільки про постачання зброї, яка використовується проти України, а й про передачу людей до російських військ.
Ще 19 червня цього року російський лідер володимир путін вперше за 24 роки прибув до КНДР. У межах візиту був підписаний договір про «всеосяжне стратегічне партнерство». Сторони домовилися надавати одна одній «військову та іншу» допомогу, якщо одна з них зазнає «збройного нападу».
Нещодавно в КНДР оголосили про перегляд морських кордонів, які тепер, звісно, чомусь мають проходити південніше. Потім заявили, що південнокорейські БПЛА нібито порушили повітряний простір та скидали листівки, а ще один такий інцидент призведе до катастрофічних наслідків. А потім підвели свою артилерію до демілітаризованої зони, підірвали дороги та лише за тиждень мобілізували 1,4 млн громадян. А ще Кім Чен Ин провів «нараду з безпеки та оборони» з усією військовою командною ланкою, включно із начальниками управлінь генштабу.
Ввечері 14 жовтня очільник кремля вніс проєкт про ратифікацію договору «всеосяжне стратегічне партнерство» на розгляд до російської держдуми. Тим часом ГУР повідомило, що рф вже формує «особливий бурятський батальйон» з громадян КНДР.
— Напруга на Корейському півострові вже стала приводом для політиків по всьому світу говорити про початок Третьої світової війни. Особливо цікавими ці події є в контексті фактичного залучення КНДР в російсько-українську війну як постачальника не тільки озброєння, але й живої сили для росії.
15 жовтня Північна Корея підірвала частини двох основних автомобільних і залізничних шляхів, лінії Кьонгі та Тонхе, які з’єднували її з Південною Кореєю. Цей крок, хоча й символічний, оскільки дороги не використовувалися протягом кількох років, підкреслює зростання напруги між двома країнами. Причиною цих дій стали звинувачення з боку Пхеньяна, що Південна Корея нібито запустила дрони з пропагандистськими матеріалами над столицею Північної Кореї, а також офіційна заява про відмову від мирного возз’єднання. Погіршення відносин супроводжується взаємними погрозами: лідер Північної Кореї Кім Чен Ин погрожує ядерним ударом у відповідь на будь-які провокації, тоді як Південна Корея заявляє про серйозні наслідки у разі використання ядерної зброї.
У Південній Кореї кажуть, що це лише тактика Пхеньяна для створення виправдань подальших провокацій. Водночас Сеул активно розвиває свою систему захисту від дронів після інциденту у 2022 році, коли п’ять північнокорейських дронів увійшли в її повітряний простір і протягом кількох годин літали над столицею.
Зруйновані шляхи сполучення були символом зближення між країнами, зокрема після саміту 2018 року, коли лідери Півночі та Півдня оголосили про нову еру миру та припинення війни. Проте Північна Корея відновила присутність важкого озброєння у демілітаризованій зоні, фактично анулювавши військову угоду 2018 року про зниження напруги.
Хоча напруга справді зросла, ймовірність прямого зіткнення нині є невисокою. Особливо цікаво буде спостерігати за подіями в разі обрання Дональда Трампа президентом США. Він мав теплі стосунки з Кім Чен Ином, можливо, навіть спробує організувати з ним свою вже другу зустріч. Імовірно, повторне зближення Пхеньяна з Вашингтоном матиме вплив і на участь Півночі в російсько-українській війні.
Перемовини Китай-росія/США
14 жовтня міністр оборони росії андрій бєлоусов прибув до Китайської Народної Республіки з офіційним візитом на тлі двосторонніх військово-морських навчань в північно-західній частині Тихого океану. Це однозначно свідчить про інтенсифікацію співпраці між рф та КНР у сфері оборони.
— Уже багато років росія виступає якщо не розмінною монетою, то максимум молодшим партнером Китаю в переговорах зі США. В контексті російсько-української війни Пекін можна вважати основним фактором ядерного стримування москви, адже Сі Цзіньпіну дуже не хотілося б руйнувати чинний світовий порядок через ядерну війну.
13 жовтня Джо Байден знову заявив про важливість продовження роботи над зниженням ядерної загрози та готовність до переговорів з росією, Китаєм та Північною Кореєю для зменшення ризику застосування ядерної зброї. Раніше, 25 вересня владімір путін заявив про оновлення ядерної доктрини країни, яка тепер передбачає можливість застосування ядерної зброї навіть у разі агресії із застосуванням звичайних озброєнь, якщо це створює «критичну загрозу». Також нова доктрина дозволяє використовувати ядерну зброю у разі агресії проти Білорусі. Це можна трактувати як спробу ядерного шантажу і спробу росії викликати паніку серед західних політиків.
На жаль, нині ми можемо говорити, що США більше не мають того авторитету, силою якого вдавалося протистояти ссср в часи Рейгана. У кремлі тепер більше зважають не на можливу збройну відповідь Вашингтона і НАТО, а на слово генсека Комуністичної партії Китаю. Зважаючи на недавні події, до яких в першу чергу ми відносимо катастрофу США в Афганістані й неспроможність озброїти Україну, Байден вже не може говорити з позиції сили. Прикладом неповаги до Вашингтона є також залучення КНДР до російсько-української війни; «дозвіл» на такі дії міг дати лише Пекін.
Важливою подією в контексті переговорів США-Китай-росія стане саміт G20, що відбудеться в Бразилії 18-19 листопада. До того часу вже будуть відомі результати американських виборів і відбудеться засідання у форматі Рамштайн. Американцям важливо почати здобувати успіхи на міжнародній арені, що посилять їхні позиції в переговорному процесі. І першим таким успіхом має стати надання Україні всього потрібного озброєння для зупинки російського наступу.
Коментар для АрміяInform
Leave a Reply