8 квітня 2025 року в Українському кризовому медіа-центрі, що у Києві, відбулася експертна дискусія «Національна ветеранська політика в Україні». Основна мета якої обговорення та напрацювання рекомендацій щодо комплексної програми підтримки та супроводу ветеранів та членів їх сімей на державному та місцевому рівнях.
Організаторами дискусії виступили Недержавний аналітичний центр “Українські студії стратегічних досліджень”, комбатантське об’єднання “Легіон Свободи”, ВГО “Сокіл”, за інформаційної підтримки проекту “Хлопці з лісу”.

Захід почався привітаннями співорганізаторів – до учасників звернулись народний депутат України, позафракційна Оксана Савчук, директор Українських студій стратегічних досліджень, головний сержант роти вогневої підтримки 5 окремої Київської штурмової бригади ЗСУ Юрій Сиротюк, капітан Національної гвардії України (батальйон «Свобода», бригада НГУ «Рубіж»), офіцер «Легіону Свободи» Андрій Іллєнко, голова проводу ВГО «Сокіл», військовослужбовець ЗСУ Юрій Черкашин.

Серед основних питань які обговорили учасники дискусії:
– державної підтримки та розвитку потенціалу ветеранів і членів їх сімей;
– підтримки та розвитку потенціалу ветеранів/членів їх сімей на рівні громад;
– залучення ветеранів до розбудови системи національного спротиву та військово-патріотичного виховання цивільного населення;
– вшанування пам’яті, популяризації позитивного образу захисника України у суспільстві, формування шанобливого ставлення до нього.

Дискусію модерував Костянтин Денисов – ветеран московсько-української війни, начальник
Відділу у Запорізькій області Мінветеранів України (2020-2023).
Під час дискусії зазначені питання обговорювали:
Богдан Бутковський – голова Тернопільської обласної ради, ветеран московсько-української
війни.
Костянтин Василькевич – капітан медичної служби ЗСУ, ветеран московсько-української війни.
Андрій Старух -міський голова Монастириськ (Тернопільська область), ветеран московськоукраїнської війни.
Лілія Матвійчук – фахівець зі звʼязків з громадськістю КЗ «Ветеранський центр Полтави»
Полтавської міської ради, дружина Героя України.
Володимир Жемчугов – організатор та активний учасник руху опору проти російської окупації
на Луганщині, Герой України.
Ольга Коновал – дружина Героя України, керівниця «Фонду імені Сергія Коновала».
Василь Курилович – ветеран московсько-української війни, 14-та бригада Національної гвардії України “Червона калина”.






- У ході обговорень експерти дійшли згоди, що стратегічними напрямками ветеранської політики
в Україні мають стати: соціальний захист родин полеглих; соціальна підтримка та супровід;
соціальна та професійна адаптація (зокрема через всебічну підтримку ветеранського бізнесу)
ветеранів; медичне забезпечення, лікування, реабілітація, відновлення фізичного та
ментального здоров’я; паліативний та патронатний догляд за ветеранами з важкими
пораненнями, інвалідностями, ампутаціями; вшанування чину та пам’яті кожного захисника і
захисниці; всебічне залучення досвіду ветеранів до розбудови системи територіальної та
національної оборони.
Першочерговими кроками на законодавчому рівні мають стати:
Дискусію модерував Костянтин Денисов – ветеран московсько-української війни, начальник Відділу у Запорізькій області Мінветеранів України (2020-2023).

Під час дискусії зазначені питання обговорювали:
Богдан Бутковський – голова Тернопільської обласної ради, ветеран московсько-української війни.
Костянтин Василькевич – капітан медичної служби ЗСУ, ветеран московсько-української війни.
Андрій Старух -міський голова Монастириськ (Тернопільська область), ветеран московсько-української війни.
Лілія Матвійчук – фахівець зі звʼязків з громадськістю КЗ «Ветеранський центр Полтави» Полтавської міської ради, дружина Героя України.
Володимир Жемчугов – організатор та активний учасник руху опору проти російської окупації на Луганщині, Герой України.
Ольга Коновал – дружина Героя України, керівниця «Фонду імені Сергія Коновала».
Василь Курилович – ветеран мрсковсько-української війни, 14-та бригада НГУ “Червона калина”.

У ході обговорень експерти дійшли згоди, що стратегічними напрямками ветеранської політики в Україні мають стати: соціальний захист родин полеглих; соціальна підтримка та супровід; соціальна та професійна адаптація (зокрема через всебічну підтримку ветеранського бізнесу) ветеранів; медичне забезпечення, лікування, реабілітація, відновлення фізичного та ментального здоров’я; паліативний та патронатний догляд за ветеранами з важкими пораненнями, інвалідностями, ампутаціями; вшанування чину та пам’яті кожного захисника і захисниці; всебічне залучення досвіду ветеранів до розбудови системи територіальної та національної оборони.



Першочерговими кроками на законодавчому рівні мають стати:
1. Поширення державних соціальних гарантій в частині виплати 15,0 млн.грн. одноразової грошової допомоги сім’ям добровольців Сил територіальної оборони, членів добровольчих формувань територіальних громад, осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних протягом дії воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
2. Створення правового підґрунтя для всебічної підтримки ветеранського підприємництва в громадах, що сприятиме соціальній та професійній адаптації ветеранів після служби, їх реінтеграції у мирне життя.
Існуючий десятиліттями підхід «ветеран-клієнт соцзахисту та отримувач виплат» слід змінити на «ветеран-агент місцевого та національного економічного розвитку, платник податків, наповнювач бюджету і рушій змін».
3. Запровадження соціально-трудових гарантій для демобілізованих ветеранів, які залучаються до заходів із підготовки населення до національного спротиву, у дні безпосередньої участі у таких заходах.
Набутий ветеранами бойовий досвід слід спрямувати на розбудову системи підготовки цивільних до національного спротиву, їх національно-патріотичне (військово-патріотичне) виховання. Слід всебічно підтримувати участь ветеранів у такій діяльності.
4. Створення правового підґрунтя для залучення громадських об’єднань ветеранів війни до військово-патріотичної підготовки цивільного населення, насамперед дітей, підлітків і молоді, за всебічної підтримки органів державної та місцевої влади.
Громадські об’єднання ветеранів війни мають досвід і ресурси для підготовки цивільного населення до національного спротиву, його національно-патріотичного (військово-патріотичного) виховання. В умовах розбудови сталої цілісної системи територіальної оборони вони можуть розглядатися як її первинні ланки на рівні окремих громад, особливо тих, що межують із країною-агресором.

Підсумки експертної дискусії, у вигляді резолюції з пропозиціями, передані відповідним органам державної та місцевої влади для розгляду.
Leave a Reply