Вихід CША із Сирії матиме наслідки і для України – коментар експерта

На початок січня заплановано вихід американського контингенту з Сирії. Вашинґтон по суті віддає ініціативу Кремлю чи лише звільняє місце для маневру союзників? Міркуваннями на тему близькосхідного конфлікту для видання InfA поділився експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Як відомо, Дональд Трамп заявив про поступове згортання безпосередньої воєнної присутності в регіоні. На знак незгоди з цими планами міністр оборони Джеймс Маттіс навіть подав у відставку.

Білий дім шукає шляхів оптимізації присутності в Передній Азії, де зростає кількість проблемних точок (конфлікт у Ємені, зростання впливу талібів у Афганістані тощо). Натомість, має бути посилено військово-технічну допомогу проксі-силам, які сковуватимуть сили супротивників США, насамперед Кремля, – зауважує експерт.

На його думку, Києву варто уважніше стежити за тенденціями на Близькому Сході.

«Це, зокрема, питання ефективності американської політики передачі відповідальності молодшим партнерам (Туреччині та, можливо, Саудівській Аравії, якщо та досягне вагомих успіхів на своїй ділянці відповідальності – у протистоянні з Іраном в Ємені). Дуже важлива і позиція Тель-Авіва, що здатний сковувати значні сили ірано-російського блоку. Скажімо, буквально днями в черговий раз російська ППО не змогла запобігти ізраїльським бомбардуванням передмість Дамаску – осердя влади Башара Асада. Та й загалом, контроль над більшою частиною територій проасадівським блоком доволі непевний. Тим часом знову загострюються турецько-російські протиріччя, що ставить під питання успішне завершення проекту «Турецького-потоку». Анкара готується провести чергову військову операцію у Сирії «Щит Євфрату», щоб розширити «подушку безпеки» для власних проксі-сил.

Загалом, констатує аналітик, наскільки Росія відчуватиме скутість чи вільний простір для маневру – настільки збільшується можливість посиленого проникнення Росії в будь-які регіони з метою створювати проблеми для Заходу.

«Це і Лівія, і Судан, і Афганістан. Ну і, звісно ж, відновлення експансії в Центрально-Східній Європі, на Балканах, а насамперед – в Україні. Чи стане Америка більше звертати увагу на нашу державу після виходу з Сирії? Можливо, але лише в рамках фінансово-технічної підтримки. Кістяком супротиву Московії лишатиметься українське військо, технічне забезпечення і тренування якого треба посилено нарощувати, насамперед авіаційний та ракетний компоненти».

Leave a Reply

Your email address will not be published.