Моніторинг законодавчих ініціатив у питанні безпеки Українських студій стратегічних досліджень (грудень 2019 року)

 

 

Проєкт Закону про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами України військової служби (Здобський, Сушко, Лаба, Бакумов, Завітневич, Брагар, Любота, Кузнєцов, Божик, Нестеренко, Микиша, Пивоваров, Березін, Пасічний) 2592

Проєкт пропонує виключити Державну прикордонну службу України та Службу безпеки України з переліку військових формувань, у яких не можуть проходити військову службу військовослужбовці, визнані військово-лікарськими комісіями за станом здоров’я непридатними до військової служби, для збереження і передачі наступним поколінням потрібного досвіду.

 

Проєкт Закону  про внесення змін до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (щодо надання пільг на санітарно-курортне лікування без урахування сукупного доходу сім’ї) (Зінкевич, Герасимов, Бондар, Величковив) 2593

Проєкт виключає норму щодо прив’язки пільги на санаторно-курортне лікування військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) та членів їх сімей до прожиткового мінімуму.

Зараз відповідні пільги надаються, якщо сукупний дохід одного члена сім’ї за попередні 6 місяців не перевищує трьох прожиткових мінімумів. Насправді це дуже незначна сума, що дискримінує широкий прошарок військовослужбовців та ветеранів. Тому ініціатива доцільна, попри певне зростання видатків із бюджету (до того ж не всі користуються можливістю відповідного санаторно-курортного лікування).

 

Проєкт Закону  про внесення змін до Закону України “Про протимінну діяльність в Україні” (Геращенко, Верещук, Касай, Мисягін, Припутень, Кицак, Завітневич, Брагар, Забродський, Кузьміних, Здебський, Копитін, Безугла, Заремський, Дирдін) 2618

Передбачається оптимізація системи протимінної діяльності в Україні, спрощення вимог у прийнятому нещодавно Законі, для того щоб він міг почати працювати. Оскільки мінна небезпека залишається серйозним ризиком, особливо в прифронтових зонах.

 

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораціонізм) (Савчук) 2549

Передбачає впровадження кримінальної відповідальності за колабораціонізм шляхом тюремного ув’язнення та конфіскації майна, з ранжуванням відповідно до задіяної шкоди національній безпеці.

Конструктивний законопроєкт, що впроваджує поняття колабораціонізму в законодавче поле, і може стати запобіжником уникнення відповідальності відповідних осіб.

 

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони сепаратних переговорів з представниками держави агресора (Вакарчук, Потураєв, Осадчук) 2612

Вводить поняття виду державної зради шляхом вступу – “шляхом вступу, без належного уповноваження органів державної влади України, в переговори з питань внутрішньої, зовнішньої політики України з посадовими особами іноземної держави, визнаної Верховною Радою України агресором”, за яке вводиться покарання. Також забороняє виправдання злочинів держави-агресора в телерадіотрансляціях.

 

Проєкт Закону про внесення зміни до Закону України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” (Остапенко. Третьякова, Арахамія, Геращенко, Рахманін, Цимбалюк, Тищенко, Чернєв, Медяник, Бабенко, Безугла, Арсенюк, Фріз, Василенко, Зінкевич, Безгін, Руденко) 2636

Передбачає легалізацію добровольців як осіб що “ які самоорганізувались для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та які взаємодіють зі Збройними Силами України, Службою Безпеки України, Національною Гвардією ”.

Позитивно, що законопроєкт підтримують представники більшості фракцій. Цінність новели в тому, що нема хронологічних обмежень (як в інших нормативних актах – 2014-15 роками).

 

 

Юрій Олійник, експерт Українських студій стратегічних досліджень

Leave a Reply

Your email address will not be published.