Чого Болгарія хоче від Києва – коментар експерта

20 травня Парламент Болгарії виступив підтримав заяву з протестом проти деталей адміністративно-територіальної реформи в Одеській області України (109 депутатів Народних зборів проголосували за, 19 утримались). Йдеться про можливість розподілу Болградського району Одеської області (історичні Буджак-Басарабія), де компактно проживає болгарська етнічна меншина, на 5 об’єднаних територіальних громад. Болгарські депутати вважають це загрозою для “адміністративної єдності” 300-тисячної громади, у зв’язку з чим закликають свій уряд втрутитись і вплинути на позицію офіційного Києва.

Тут слід пригадати, що жодна меншина не має територіального статусу в Україні, а потреби культурно-освітнього розвитку задовольняються на низовому рівні. Виникають асоціації з угорськими прагненнями створити єдиний угорськомовний район в Закарпатській області, що може стати розсадником сепаратизму. Болгарія, звісно, не має спільного кордону і важкої історії взаємовідносин з Україною. Однак такі заяви не можна розглядати інакше як втручання у внутрішні справи суверенної держави. МЗС України у відповіді наголосив, що питання адміністративно-територіального устрою – виключна компетенція державної влади України. Однак чи не чекати подальшого загострення, в тому числі за допомогою російських агентів у Болгарії?

Ситуацію для НАЦ УССД прокоментувала Катерина Шимкевич, кандидатка історичних наук, експерт Аналітичного центру балканських досліджень:

“Якщо чесно, то Болгарія втручається у внутрішні справи України та придумує проблеми там, де їх немає. Я живу у місті, де діє декілька болгарських організацій, в Запорізькій області є Приморський регіональний українсько-болгарський багатопрофільний ліцей, у Запорізькому національному університеті є можливість вивчати болгарську філологію та мову, аби стати потім перекладачем з цієї мови. Це лише локальний приклад того, що права болгар, як зазначають Народні Збори Болгарії, ніхто не порушує.

У Болградському районі Одещини негативно реагують на проекти укрупнення, бо це історична територія проживання болгар, які переселилися сюди з турецьких володінь на Дунаї ще в 19 столітті. Міністерство регіонального розвитку цей аспект до уваги не взяло, як на мене, або вважає його не вагомим. Права національних меншин децентралізація не порушує, але законопроект по укрупненню до уваги етнічну специфіку Одеської області до уваги не взяв. Відповідно, подібне ставлення і викликало обурення Болгарії.

З іншого боку, прийняття Народними Зборами Республіки Болгарія Декларації щодо адміністративно-територіальної реформи в Україні і захисту прав та цілісності болгарської спільноти – досить звична дипломатична практика, але документ є декларативним, вимагати нічого не може.Проте з цієї ситуації можуть роздути скандал на рівному місці”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.