Погрозами на погрози: як маємо відповідати на залякування Москви? – коментар експерта

Нещодавно Моніторингова місія Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) виявила сліди важкої військової техніки на непідконтрольних Україні територіях псевдореспублік «ЛДНР». Нікого вже не дивує той факт, що ця техніка приїхала з Росії, яка, у свою чергу, розпочинає свої військові навчання на підступах до наших кордонів.

Проте, не технікою єдиною. Ватажок терористичного угруповання «ДНР» Денис Пушилін заявив, що його «республіка» готується до повномасштабної наступальної війни. Не важко здогадатись, що жертвою такої агресії має стати Україна.

То як можна пояснити такі дії Москви, чи справді піде Росія на нас відкритою війною та як у такій ситуації має поводитись українська влада? Про це для ІА «Вголос» прокоментував міжнародний експерт НАЦ УССД Юрій Олійник.

Повну версію дивіться за адресою https://vgolos.com.ua/news/pogrozamy-na-pogrozy-yak-mayemo-vidpovidaty-na-zalyakuvannya-moskvy_1244104.html

Як можна пояснити такі дії Росії?

Юрій Олійник:

По-перше, навіть попри Мінські угоди, Росія постійно стратегічно вдається до таких більш жорстких засобів впливу. Ми можемо згадати, як представники окупантів на Донбасі періодично говорили,що «можем павтаріть», вийти на кордони областей, розпочати відкриту війну і так далі. Мова йде про Плотницького, Захарченка, Чепушиліна і всіх решта. Це все мало відбуватись у випадку, якщо ми не будемо виконувати їхні умови.

З іншого боку, Росія це використовує як елемент впливу на того ж Зеленського, щоб зробити його більш піддатливим. Тим більше, що США, наприклад, зараз зайняті своїми питаннями економіки і виборів.

Тому ми маємо пам’ятати, що це вже далеко не перший раз відбувається така ескалація конфлікту в Криму та на сході України. Ми мали обстріли, вони самі себе обстрілювали з метою провокації та проводили масштабні військові навчання на підступах до наших кордонів. Тож, тут немає нічого нового.

Проте не варто забувати про ще один фактор: роль цих маніпуляцій для російської аудиторії. Зараз Росія заглибилась у свої особисті проблеми: економіка, падіння доходів, ріст цін, епідемія коронавірусу та інше. Все це не додає російському народу лояльності до влади, їм треба більше видовищ. Тому оце «брязкання зброєю» і демонстрація, які вони сильні – для того, щоб викликати в людей гордість за свою країну. Це мало відбутись 9-го травня під час величезного параду на честь 75-річчя завершення європейського етапу ІІ Світової війни. Москва навіть запросила до себе на парад лідерів країн Великої сімки, але їм це не вдалось через об’єктивні причини. Ймовірно, що до цього всього Росія ще й ескалуватиме якісь дипломатичні, а може й не лише, зіткнення з Україною. Тим більше, що у Лівії та Сирії вони зараз лише програють і не мають жодних успіхів. Це все не дає Кремлю місця для маневрів і, можливо, саме через Україну вони пробують показати свою силу і вплив.

Наскільки можливий відкритий наступ з боку РФ?

Юрій Олійник:

Я думаю, що такі шанси є невеликими, але я б їх повністю не виключав. Якщо Україна буде готова, також стягне війська і покаже сили, то нічого не відбудеться. Але якщо дотримуватись старих концепцій, що ми «перестрінемось» лише частково на Донбасі, ми ніде не наступаємо, а Росія «тільки бавиться», то ворог може показати свої можливості переходити наш кордон у несподіваних місцях. Слід не забувати, що Азовом та Донбасом наш кордон з РФ не обмежується.

Якими можуть бути наслідки такої політики для України?

Юрій Олійник:

Головним наслідком є те, що війна продовжується. Знову ж таки, ми маємо збагнути, що Мінські угоди вже давно недієздатні і є лише ілюзія, що проходить якийсь миротворчий процес. Він вигідний Європі та США, які вважають, що все потроху мирно налагоджується, але не для нас. Насправді ж ніяких активних переговорів немає, триває слабка фаза війни, яка може різко перерости у гаряче протистояння. Протиріччя не вирішені, питання Донбасу не вирішене, а Крим досі анексований. Але ще менше вирішена головна мета Росії – стратегічний контроль над Україною. Поки він не буде забезпечений, або сама РФ не втратить змоги нас контролювати, весь цей процес буде продовжуватись.

На вашу думку, як слід діяти українській владі у цій ситуації?

Юрій Олійник:

Наша влада мала б, по-перше, продемонструвати , що вона усвідомлює загрозу. Має бути скликання РНБО, звернення до парламенту і посилене перекидання груп військ до східних кордонів нашої держави. По-друге, треба, врешті решт, оголосити стан війни, якщо не по всій території України, то в прикордонних областях. Тут важливо це зробити не лише на Донеччині та Луганщині, а по всіх областях, які межують з Росією.

Якщо коротко, то влада має чітко пояснити, що ми готові до різних варіантів розвитку подій, ми їх прораховуємо і нам не доводиться говорити про  жодну актуальність Мінського процесу при таких діях ворога

Leave a Reply

Your email address will not be published.