Чому мільйони українців не ходять на вибори? – коментар Юрія Сиротюка

Директор НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” прокоментував для ІА Вголос проблеми з низькою явкою на виборах. Повну версію дивіться за посиланням https://vgolos.com.ua/news/chomu-miljony-ukrayintsiv-ne-hodyat-na-vybory_1326973.html

Чому люди свідомо відмовляються брати участь у виборах?

Юрій Сиротюк:

По-перше, слід зазначити, що явка виборців в Україні є набагато вищою, ніж у розвинених країнах Європи. Тобто, не можна казати, що наша ситуація є екстремальною в цьому плані. По-друге, право обирати і бути обраним – це ключове право кожного громадянина і в Україні, і у світі. І той факт, що його ігнорують, означає лише одне – кризу електоральної демократії. Люди банально не вірять, що такий спосіб народовладдя, через делегування свого права керівництва країною, дозволяє ефективно впливати на рівень урядування. У зв’язку із цим явка на виборах і є заниженою.

З іншого боку, у нас є чимала частина народу, який звик жити в етатистському суспільстві, тобто в «совєцькому» рабстві, де за них все вирішували. Такі люди просто не готові брати відповідальність на себе ні шляхом участі у виборах, ні шляхом несення відповідальності за результати виборів. Бо у нас навіть ті, що голосують, неготові нести відповідальність за свій вибір.

А ще минулі вибори були такою собі дихотомією «старі та нові». Тобто, виборців переконали, що будь-які «нові» будуть кращі, ніж «старі». Люди надали безпрецедентну підтримку Зеленському, як у свій час і Порошенку, і сьогодні люди шоковані своїм вибором вже вдруге поспіль. Тому тепер люди бояться будь-якого вибору.

Є держави, які практикують санкції за ігнорування виборів. Такі речі працюють насправді?

Юрій Сиротюк:

Тут є один приклад: первісне слово «політика» означало мистецтво управляти містом, тобто полісом. Тому всі громадяни були змушені брати участь в житті міста і називались «політиками». А тих, хто не хотів цього робити, позбавляли такого права і для них існував політичний термін «ідіот». Тому буває по-різному, але я вважаю, що санкції не надто впливають на свідомість виборців. Іншими словами, хто хоче проголосувати – той проголосує, хто ні – його не «затягнеш» на дільницю.

Яким чином можна збільшити явку на виборах в Україні?

Юрій Сиротюк:

Змушувати людей голосувати не можна і це не дасть необхідного результату. Громадянам треба дати можливість повністю реалізувати свій вибір. Я маю на увазі, щоб у випадку помилки люди мали змогу відкликати того чи іншого кандидата.  На жаль, у нас ця процедура працює дуже слабо.

Крім того, громадяни повинні врешті зрозуміти, що їхня неучасть у виборах – це не «плюс» для них, а «мінус». Певна кількість електоральних органів все одно буде сформована. Людина, яка нічого не хоче і в усьому розчарувалась, не пішла на вибори, але замість неї пішов хтось, кому заплатили гроші. Тому електоральна втеча завдає шкоду самому виборцю, оскільки вибори – це єдиний час, коли діє абсолютне народовладдя.

Як я вже казав, у світі є загальна криза електоральної демократії. Люди розуміють, що це не працює, тому, на мою думку, нам слід шукати якомога більше механізмів прямої демократії. Громадяни повинні більше брати участь у вирішенні проблем. Ця пострадянська система себе вичерпала. Тому для того, щоб люди почали довіряти, треба зробити кілька елементарних речей: заборонити платну політичну рекламу і жорстко карати за маніпуляцію і ЗМІ. Ми часто говоримо про підкуп виборців безпосередньо, але маніпуляція починається набагато раніше, коли йде тотальна атака на мізки людей через політичну рекламу, замовну соціологію і «чорну» готівку олігархів, яка не обліковується. Тобто, і політичний клас має зробити кроки до цього, і самі люди повинні розуміти, що якщо вони не прийдуть на вибори, то зроблять тільки гірше.

Leave a Reply

Your email address will not be published.