Бразилія Болсонару: коронавірус як перешкода для економічних реформ

Матеріал експерта НАЦ УССД Олександра Чупака, випускника Селкірк коледжу (Канада), аудитора Grant Thornton

Для Бразилії 2020 рік був дуже непростим. За кількістю жертв коронавірусу країна посідає друге місце у світі, а її економіка скоротилася на 4%. Незважаючи на це, президент Жаїр Болсонару починає третій рік свого терміну зі стабільно високим рівнем підтримки населення у понад 30%: достатньо багато для країни зі строкатою мапою електоральних уподобань.

На початку пандемії бразильський Конгрес підтримав пропозицію уряду виплачувати малозабезпеченим громадянам по 600 реалів ($107) щомісячно. Державний борг за підсумками 2020 р. зріс з 76% до 94% ВВП. Надзвичайні економічні заходи боляче вдарили по планах Болсонару щодо скорочення видатків на соціальну сферу: це було однією з його головних передвиборчих обіцянок у 2018 р. Нині існує небезпека, що в разі погіршення ситуації із захворюваністю держава буде неспроможна платити за боргами.

Через надмірні витрати бюджету і їхнє постійне зростання у 2016 р. Конгрес установив так звану «стелю»: максимальну суму бюджетних видатків, яку не можна перевищувати. Здавалося, після прийнятої у 2019 р. пенсійної реформи витрати надалі будуть знижуватися і про обмеження можна буде забути. Але коронавірусна криза, виплати малозабезпеченим, падіння податкових надходжень і ВВП загалом знову поставили країну на межу, перехід якої означатиме неплатоспроможність. Депутати вже розробили проєкт рішення про надзвичайну ситуацію, що дозволить перевищити «стелю», якщо буде така потреба.

На порядку денному бразильського Конгресу нині перебуває питання податкової реформи. Чинний податковий кодекс вирізняється складністю і був раніше ухвалений з метою підтримки величезних соціальних витрат. Метою реформи є спрощення умов ведення бізнесу і стимулювання іноземних інвестицій. Разом з цим, Болсонару прагне реалізувати низку власних програмних пунктів, наприклад, розширення прав для власників зброї, а також надання доступу до певних ділянок лісів Амазонії для видобувних і лісопереробних компаній.

Амазонські ліси вже третій рік поспіль перебувають у центрі уваги світового кліматичного лобі. Раніше Болсонару міг не зважати на критику, позаяк мав підтримку дружньої адміністрації США на чолі з Дональдом Трампом. Але зі зміною президента США очолять кампанію проти бразильського уряду, якому в найгіршому разі можуть загрожувати санкції.

Найбільший привід для оптимізму сьогодні – початок вакцинації населення. Наприкінці січня перші бразильці були щеплені продуктом марки Oxford/AstraZeneca (тієї ж, яку зараз отримують перші українці). На кінець лютого вакцину отримали понад 5,5 мільйонів осіб: надзвичайно мало для країни з населенням 213 мільйонів. Але саме від темпів вакцинації залежить швидкість відновлення економіки такої густонаселеної держави як Бразилія.

Болсонару, термін якого розрахований на 4 роки, вже має замислюватися над виборами, що пройдуть у 2022 р. Не маючи власної політичної партії, він зміг згуртувати навколо себе консервативних політиків, зокрема, велику групу з 221 депутата в Конгресі (всього в парламенті 513 місць) під назвою «centao» (великий центр). У розрізі електоральних настроїв, впадає в око величезна підтримка президента з боку християн, особливо протестантів-євангелістів. Їх приваблює прихильність Болсонару до консервативних ідей: недопущення легалізації абортів (за аборт у Бразилії передбачене ув’язнення від 1 до 3 років для жінки, що відмовляється від материнства, від 1 до 4 років – для лікаря, що проводить операцію), жорстка критика гендерної ідеології, підтримка розширення прав власників зброї, створення сприятливих умов для малого і середнього підприємництва тощо.

Leave a Reply

Your email address will not be published.