17 червня 2021 року  представники НАЦ УССД Юрій Сиротюк та Юрій Олійник взяли участь у вебінарі на тему “Авторитарний режим Білорусі та окупація Криму”.
Захід організував Кримськотатарський Ресурсний Центр за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні
Вебінар пройшов на платформі Zoom

Спікери:

Ескендер Барієв – голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатарського народу (модератор);

Борис Бабін – д.ю.н., професор, експерт Кримськотатарського Ресурсного Центру;

Рефат Чубаров – голова Меджлісу кримськотатарського народу;

Юрій Сиротюк – директор недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”;

Юрій Олійник – експерт недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”, кандидат політ. наук;

Станіслав Шушкевіч – радянський і білоруський партійний, державний і політичний діяч, Голова Верховної Ради Республіки Білорусь (1991-1994);

В’ячеслав Сівчик – засновник та лідер руху солідарності “Разам”.

Експерти обговорили наступні питання:

1. Зовнішньополітична підтримка режимом Лукашенка дій РФ

2. Економічна підтримка режимом Лукашенка кримської економіки

3. Військове і оборонне співробітництво режиму Лукашенка з РФ

4. Перспективи “кримської моделі” спроби анексії Білорусі РФ

На основі дискусії будуть напрацьовані відповідні рекомендації для української влади.

Юрій Сиротюк наголошує:

” Сьогодні Білорусь намагаються перетворити на плацдарм російської агресії шляхом ув’язнення активістів, які виступають проти режиму Лукашенка. За допомогою Москви, Лукашенко готує Білорусь для того, щоб агресія Росії стала можливою. Він сьогодні приймає закони в неконституційний спосіб.

Регулярно проводяться загрозливі для України, Польщі та балтійських держав навчання Захід -2017, 2018, 2019, 2020.

Білорусь в безпековому плані є важливою для України, адже у разі поглинання її Росією Україна буде оточена ворогом з усіх сторін. Сьогодні увага до ситуації в Білорусі сильно знизилася. Це загрозлива ситуація. Росія не покинула спроб захопити Білорусь

З 1996 року Білорусь є частиною Союзної держави з Росією. Після цього було укладено ще ряд безпекових угод, де ці держави зобов’язані сприяти одна одній, допомагати й підтримувати — в тому числі у військовому сенсі.

Економіка Білорусі глибоко інтегрована в російську економіку, вона глибоко кредитована російським бізнесом, є прямі дотації щороку. Четверта частина ВВП Білорусі формується прямими подачками Кремля. Інтервенція, захоплення Білорусі почалося набагато раніше і пришвидшилося останнім часом..

Бачимо однозначні паралелі між електроенергією з АЕС та водою в Крим. Починаючи з грудня 2020 Україна закуповує електроенергію з білоруської АЕС (Островець, Гродненська область біля литовського і латвійського кордонів), хоча про ситуацію кричать не лише експерти – президент Литви  Ґітанас Науседа у зверненні до Верховної Ради просив наших депутатів зупинити це неподобство

Про вплив Москви говорять також затримання українців за останні роки в Білорусі  (Павло Гриб, Павло Шаройко – в’язні Кремля у 2017-19 роках).

Поряд з цим, бачимо регіони, де було найменше протестів проти Лукашенка. Зокрема на півночі у Вітебській області, де найбільша концентрація російської меншини. Там же активно роками діють парамілітарні казачі організації, що виховують дітей у любові до русского міра (Белорусское казачество, Витебский казачий округ). Додамо й економічне тяжіння закордон – до російського Смоленська. Росія здатна розхитуватати ситуацію”.

Юрій Олійник стверджує:

“Хоча Білорусь не визнала анексії Криму, проте починаючи з 2018 регулярно голосує проти резолюцій Генеральної асамблеї ООН щодо порушень прав людини,. Тут є нюанс – половина держав ООН (зокрема з регіонів Азії та Африки) просто утримуються, бо побоюються західного втручання у свої справи через звинувачення у порушенні прав людини. Але відкрито проти – лише позиція десятка найближчих друзів Росії (Куба, Зімбабве, Нікараґуа, Вірменія).

Хоча до серпня 2020 Мінськ намагався вдавати  миротворчість (згадаймо знакову зустріч міністра зовнішніх справ Макєя з тодішнім головою Державного департаменту Майклом Помпео у лютому 2020), але зараз все більш чітко демонструє російську позицію. І легітимація слідчих органів терористичної організації “лнр” у справі Протасевича – це лише останній сигнал.,

Російські військові вже долучені до ситуації в Білорусі. Російські спецслужби перебувають там на постійній основі, так само є і російські військові бази. Білоруське КДБ тісно інтегроване з російським ФСБ, вони перебувають на одному поверсі у Мінську.

У березні 2021 року Росія посилює позиції у все більш підконтрольній Білорусі – для Лукашенка надійшла перша партія російських керованих ракет 9М120 “Атака”, з РФ.

2 лютого відбулась важлива зустріч Владіміра Путіна та Алєксандра Лукашенка. Після цього на VI Всебілоруських народних зборах 11-12 лютого Лукашенко анонсував зміни до Конституції Білорусі, однак обіцяв, що посилення рівня інтеграції Союзної держави не буде.

У зверненні 21 квітня Путін повністю підтримує шиту білими нитками версію Мінська про державний переворот. А відразу опісля відбувається засекречена зустріч двох диктаторів з анонсами важливих змін у відносинах. Вочевидь, Союзну державу і повзучу анексію Білорусі таки дотискатимуть.

Використання зелених чоловічків завжди може актуалізуватись.через підтримку з російських баз для проросійських рухів, починаючи з Вітебської області

Як вказують експерти Центру військово-морського аналізу США (CNA), між Смоленськом та Лугою досі існує 400-кілометрова діра, і незрозуміло, чи зможе Кремль оперативно перекрити цю лінію новими частинами. Наразі лінія оборони винесена по суті до Західного Бугу з залученням частин Збройних Сил Білорусі. Тому втрата контролю над західним сусідом досить критична для воєнної машини РФ.

Отже, найближча точка біфуркації – це навчання Захід-2021, коли Росія, занепокоєна зростанням прозахідної протестної активності, може спробувати повністю окупувати територію Республіки Білорусь.

Кремль підтримує альтернативні варіанти потенційних “народних республік” за лекалами Донбасу та Криму. Зокрема,піонерські табори” у Вітебській та Гомельській областях організовані за участі вихователів, які воювали на російській стороні на українському Донбасі. Згадаймо листівки що розвішуються вночі на вулицях Вітебська – “на кшталт Витебск город русский””.

Leave a Reply

Your email address will not be published.