«Гальчевський Фест-2021»: дух патріотизму та нові культурні горизонти

 

6-7 листопада в смт Літин Вінницької області відбувся Всеукраїнський патріотичний фестиваль «Гальчевський Фест», який об’єднав учасників і гостей довкола пам’яті про нашу боротьбу за українську державність.

Захід проводиться кілька років поспіль Мистецьким об’єднанням «Глечик». Цьогоріч фестиваль відбувся саме на Літинщині, адже це місце уродин видатного громадського діяча, учителя, офіцера Дієвої армії УНР, легендарного командувача повстанських сил Правобережної України Якова Гальчевського (отамана Орла) та його боротьби за незалежність та територіальну цілісність України.

Фестиваль став проєктом Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» та відбувся за фінансової підтримки  Міністерства молоді та спорту України, за сприяння Вінницької обласної державної адміністрації та Літинської селищної ради.

«В боротьбі сентиментів немає» –  щоразу ці слова Якова Гальчевського стають центральним гаслом усіх фестивальних подій. У складні часи сьогодення, попри пандемічну світову кризу, ми не забуваємо що російсько-українська війна досі триває, та перемога над ворогом – це не лише задачі військового, але й культурного фронту.

Завдяки національно-патріотичним заходам  створюються умови для всебічного розвитку особистості, об’єднуються як провідні українські виконавці так і місцеві фольклорні колективи, а також відомі громадські діячі, історики, активісти із різних куточків України.

Як зазначає художній керівник та режисер фестивалю Валерій Гладунець, «метою реалізації проєкту було підвищення рівня знань про видатних осіб українського державотворення, борців за незалежність. Тому нам вкрай важливо, аби легендарний командувач повстанських сил Правобережної України Яків Гальчевський та його боротьба за територіальну цілісність України надихнули численних учасників та гостей фестивалю на нове осмислення ролі історичних постатей у культурному контексті нашої країни».

Під час фестивалю проходили не лише історичні диспути й гутірки, але й виконувалося чимало історичних пісень. Зокрема, біля пам’ятника визначному Отаману у виконанні Святослава Силенка прозвучала пісня, яку виконував та поклав на музику його батько,  – нині покійний кобзар Тараса Силенко – присвячена Якову Гальчевському.

Варто зазначити, що, окрім молодих кобзарів та гуртів, музичну шану «Орлу-Гальчевському» віддавали такі знакові особистості як народний артист України, лідер гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко, автор легендарних пісень Василь Лютий, відомий лірник з  Рівного Андрій Ляшук, бард та «голос Майдану» Володимир Гонський, а також кобзарі Сергій Волченко та Михайло Гречкин.

Фестиваль між тим був насичений виставковою частиною: окрім презентації українських видань на патріотичну та духовну тематики, проводилася експозиція майстрів традиційного декоративно-прикладного мистецтва. Презентації своїх книжок та творчі зустрічі провели наживо Лариса Ніцой, Сашко Обрій та Володимир Гонський. А молодий поет з Вінничини Дмитро Луняка розчулив публіку своєю лірико-патріотичною поезією.

Важливими програмними блоками фестивалю стало висадження дубової алеї і освячення меморіальної дошки на честь українського державника Якова Гальчевського, подільського отамана “Орла” і його козаків, на території гімназії в його рідному селі Малинівка Літинської громади на Вінниччині.

Символічно, що урочиста хода Літином, екскурсії місцевих науковців та краєзнавців відбулися саме у Дмитрієвську поминальну суботу, – адже в цей день біля могили захисників УНР була проведена панахида за упокоєння воїнів, які віддали своє життя за Україну та мирних жителів, що загинули від рук ворога.

Під час фестивалю відбулося кілька історичних гутірок, під час яких можна було дізнатися нову інформацію про отамана Якова Гальчевського та провести паралелі між боротьбою за українську державність зараз та 100 років тому. Для детального осмислення історичних питань до участі у фестивальних заходах були запрошені Богдан Галайко (кандидат історичних наук), Микола Ляхович (експерт з питань національно-патрітичного виховання) та Юрій Олійник (кандидат політичних наук? аналітик-міжнародник, експерт Українських студій стратегічних досліджень), Костянтин Завальнюк (кандидат історичних наук, член Історичного клубу «Холодний Яр», провідний науковий співробітник Державного архіву Вінницької області), Валерій Кривий (громадський діяч, краєзнавець), Руслан Зелінський (літинський краєзнавець), Олександр Масний (голова ГО «Кипорів Яр», директор Уладівської середньої школи), Андрій Мельничук (заступник директора Вінницького обласного молодіжного центру «Квадрат») та ін.

На великій концертній сцені можна було послухати найщиріших і одних з найкращих українських музикантів сучасності: «Рутенія», «ТаРута», «PoliКарп», «Телері», «Варйон», й дует Тараса Компаніченка з Сергієм Охрімчуком.

Саме такий синтез форм та жанрів провокував молодіжні обговорення, нові знайомства та етно-сейшн учасників й гостей: професійних, аматорських та автентичних колективів з різних областей України та Літинської громади.

Адже дух патріотизму, що зазвичай панує на «Гальчевський Фесті», поза сумнівом, відкриває нові культурні горизонти й об’єднує українців.

На зображенні може бути: 8 людей, люди стоять, на відкритому повітрі та пам’ятник

На зображенні може бути: одна або кілька осіб

На зображенні може бути: текст

На зображенні може бути: одна або кілька осіб, люди грають на музичних інструментах, люди стоять та гітара

Leave a Reply

Your email address will not be published.