25 листопада 2021 року у брифінгу  “Останній аргумент “останнього диктатора”. Чи втягне Лукашенко Україну до штучної міграційної кризи?” в приміщенні Українського кризового медіацентру взяли участь директор НАЦ Українські студії стратегічних досліджень Юрій Сиротюк та співголова Руху солідарності “Разам” В’ячеслав Сівчик. Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/lukashenko-stav-taranom-kremlya-v-ukmts-obgovoryly-ryzyk-povtorennya-migratsijnoyi-kryzy-na-ukrayinskomu-kordoni

Білоруський узурпатор Олександр Лукашенко вже давно погрожував західним сусідам: якщо його не сприйматимуть на рівних, то він зніме бар’єри для міграційних потоків, наркотрафіку та інших загроз західній цивілізації. Після фальсифікації минулорічних виборів, брутального придушення мирного протесту та спроб повітряного піратства, Лукашенко потрапив у найжорсткішу ізоляцію за весь час свого правління. І дістав останній козир – штучно спровокував міграційну кризу на східних кордонах ЄС. На відміну від подій 2015 року, потік мігрантів значно менший, ці люди не тікають від наступу ІДІЛ і в багатьох встановлених випадках придбали недешеву білоруську транзитну візу, “повівшись” на запевнення місцевих представників Лукашенка. Він свідомо тисне на больові точки ЄС, домагаючись свого визнання. І наступним кроком його дестабілізуючої поведінки може стати поворот проти України. Після 2020 року білоруський режим повністю перейняв кремлівський пропагандистський дискурс щодо України. Будь-які проблеми нашої держави корисні йому як продукт “внутрішнього вжитку”, засіб виживання. Тож українській владі варто бути напоготові, що живий щит Лукашенка з’явиться на прикордонних заставах на Волині, Рівненщині чи Чернігівщині. Перші кроки вже прийнято – в цих регіонах розгорнуті додаткові частини Нацгвардії.

“Лукашистська влада не має жодного представництва в іракському Курдистані – однак його там має Москва… На щастя, мігранти вже зрозуміли, яким бандитським є лукашистський режим”, – заявив Сівчик. На завершення учасники обговорення констатували відсторонення від подій Міжнародної організації з міграції та ООН. Наразі Україна не використовує доступні їй інструменти в ОБСЄ.

Також Роман Безсмертний та Юрій Сиротюк закликали українську владу активізувати не тільки контакти з Польщею та Литвою та європейськими структурами загалом, але й союзниками поза ЄС – в першу чергу, з Великою Британією.

Питання для оговорення:

Чи здатна Україна опиратися спробам затягти її до “міграційної кризи”?

Наскільки дії Лукашенка скеровуються Кремлем?

Якою має бути консолідована реакція Заходу на тактику “живого щита” від Лукашенка? Чи можна контакти з Мінськом назвати переговорами з терористом – особливо в контексті погроз Лукашенка перекрити газовий транзит?

Чи зможе він витиснути своє визнання від Брюсселю, Берліну та Парижу?

 

Cпікери:

Роман Безсмертний, експосол України в Білорусі. Ірина Геращенко, народна депутатка України, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики. Юрій Сиротюк, директор центру “Українські студії стратегічних досліджень”. В’ячеслав Сівчик, співголова Руху солідарності “Разам”

 

Юрій Сиротюк, директор центру “Українські студії стратегічних досліджень”, озвучив свою позицію, згідно якої за останній рік з’явився новий, білоруський фронт україно-російської війни. А події на польському кордоні є спецоперацією Москви, яка дозволяє говорити про гібридну Третю світову війну. Сиротюк вважає, що Путін використовує тему міграції як слабке місце ЄС, використовуючи розбіжності між країнами-членами щодо надання прихистку відповідно до Дублінських угод.

“Лукашенко є повним сателітом Путіна. 4 листопада цього року Путін і Лукашенко підписали разом дві угоди – про воєнну доктрину і концепцію міграційної політики. Для них це знак рівності! Тобто вони міграційну політику бачать продовженням їхньої воєнної доктрини! Тому треба забути про якийсь мінський майданчики і від цього відходити”, – заявив Сиротюк.

 

До обговорення дистанційно долучився В’ячеслав Сівчик, співголова білоруського Руху солідарності “Разам”. Білоруський опозиціонер погодився, що міграційна криза виникла у межах гібридної війни Кремля – а режим Лукашенка відіграв лише технічну роль виконавця.  Сівчик нарікнув, що за межами Білорусі не розуміють глибину гуманітарної катастрофи, в якій опинилася країна за останній рік. Зокрема, навів приклад білоруський опозиціонер, там повернули карну психіатрію. Більшість політв’язнів правозахисникам поіменно невідомі через прямі перешкоди та заборону усіх організацій, які раніше цим займалися.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.