Звіт Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» за 2021 рік
Працючи над зміцненням суверенітету Української Самостійної Соборної Держави недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» продовжує комплексну аналітичну робота у сфері національної безпеки, розробку дієвих рекомендацій для уряду та ознайомлення громадськості з проблемами у сфері національної безпеки та оборони.
 

У 2021 році НАЦ «УССД» з метою сприяння реформам у секторі національної безпеки та оборони:

 • проводили аналітичні, наукові, експертні дослідження щодо стану та перспектив військової організації держави, інформаційної, економічної, енергетичної, екологічної безпеки;
 • здійснювали системний аналіз законодавчих ініціатив;
 • аналізували зовнішні загрози щодо української державності;
 • працювали над законодавчими рекомендаціями та екпертизою у сфері національної безпеки і оборони:
 • проводили інформаційно-просвітницьку роботу у сфері національно-патріотичного виховання, протидії росйській пропаганді;
 • впливали на формування громадської думки щодо державних реформ у сфері національної безпеки і оборони;
 1. Аналітична робота

Щорічний глобальний прогноз Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень».

Дослідження спрямоване на вироблення прогнозу глобальних тенденцій у світі, їхнього впливу на ситуацію в Україні протягом 2021 року. Прогноз містить аналіз поточних тенденцій та рекомендації для поведінки політичних акторів. Після огляду глобальних безпекових та економічних тенденцій дослідження аналізує процеси у ключових регіонах світу. Особливої уваги приділено політиці Росії як головного воєнно-політичного ворога України. Виходячи зі світових тенденцій НАЦ «УССД» аналізує внутрішні та зовнішні ризики для суверенітету та стабільності України протягом 2021 року.

Ознайомитися з дослідженням можна тут: https://ussd.org.ua/2021/01/13/globalni-bezpekovi-politychni-ekonomichni-tendentsiyi-u-sviti-ta-yihnij-vplyv-na-ukrayinu-v-2021-rotsi/

ІІІ. Індекс війни

Індекс війни – проект річного моніторингу воєнних конфліктів у світі за 2020 рік, за принципом ранжування воєнно-політичних конфліктів та дипломатичних зіткнень від найбільш гарячих і масштабних до найменш помітних, але потенційно небезпечних. Експерти УССД аналізують війни різної інтенсивності, прикордонні зіткнення, локальні конфлікти, воєнні перевороти, теракти, внутрішньополітичні кризи і дипломатичне протистояння. Роблячи прогнози на ситуацію в світі зауважено, що проекція сили, використання воєнних та невоєнних механізмів є трендом міжнародної політики. Тобто війни, воєнні конфлікти, військова сила стали серйозним інструментом міжнародної дипломатії. Світ фактично перебуває у стані “тихої третьої світової війни”.

Презентація проекту «Індекс війни» за 2020 відбулася 21 січня 2021 року у приміщенні Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/indeks-vijny-2020

З текстом дослідження можна ознайомитися тут: https://ussd.org.ua/2021/01/21/indeks-vijny-monitoryng-voyennyh-konfliktiv-u-sviti-2020-roku/

 

IV.Білоруський інформаційний центр

У 2021 році Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» продовжував проект «Білоруський інформаційний центр» започаткований у липні 2020 року спільно з Рухом Солідарності «Разом» (Білорусь) з дослідження подій у сусідній державі та об’єктивного інформування української громадськості та влади.

Щомісяця відбувались брифінги у стінах Українського кризового медіаценту за участі представників білоруської опозиції, українських політиків та представників громадськості. Брифінги були присвячені як і внутрішнім проблемам Білорусі, політичним переслідуванням громадян, так і загрозам з боку Мінська і Москви для сусідів у гуманітарному та військовому аспектах.
27 травня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану у Києві відбувся круглий стіл на тему «Білорусь – країна, небезпечна для українців».

28 травня в Українському кризовому медіа-центрі взяли участь в публічному обговоренні «Зупинити Лукашенка. Що може зробити Україна?»

 

V.Бандерівські читання

Бандерівські читання – це найбільший інтелектуальний націоналістичний захід в Україні, що об’єднує громадськість, політиків, експертів націоналістичного та консервативного спрямування для обговорення актуальних проблем розвитку української державності та нації
8 лютого 2021 року в Києві, в приміщені Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану відбулись VIII Бандерівські читання на тему: «Український націоналізм у сучасному ідеологічному протистоянні».
Учасники читань також порушували теми багаторівневого громадянства, протистояння гібридному націоналізму, права народу на повстання, наступу неконтрольованого неоліберального хасу та низки інших. Модерував подію кандидат історичних наук, начальник центрального відділу Українського інституту національної пам’яті Богдан Галайко.
Наприкінці заходу, коли презентували перевидання збірника статей Степана Бандери «Перспективи Української революції».
Протягом року відбулись презентації проекту та видання «VІII Бандерівські читання» у ряді міст України.

VI. Культурно-просвітницькі заходи

6.1. Всеукраїнський національно-патріотичний фестиваль «Олевська Республіка» у смт. Рокитне Рівненської області.
Цьогоріч за фінансової підтримки відділу Національно-патріотичного виховання Мінмолодьспорту НАЦ УССД організував чотири культурно-просвітницькі заходи.
9-10 жовтня пройшов Всеукраїнський національно-патріотичний фестиваль «Олевська Республіка» у смт. Рокитне Рівненської області.
Фестиваль спрямований на вшанування пам’яті про події, що включали формування першого штабу УПА «Поліська Січ» у м. Рокитне та створення у 1941 році «Олевської Республіки», з центром у м. Олевськ, що на кілька місяців стала осередком вільної від німецької та совєцької влади боротьби за українську державність.
6.2. Всеукраїнський патріотичний фестиваль «Гальчевський Фест».
6-7 листопада в смт Літин Вінницької області відбувся Всеукраїнський патріотичний фестиваль «Гальчевський Фест», який об’єднав учасників і гостей довкола пам’яті про боротьбу за українську державність.
Під час фестивалю відбулося кілька історичних гутірок, під час яких можна було дізнатися нову інформацію про отамана Якова Гальчевського та провести паралелі між боротьбою за українську державність зараз та 100 років тому. Для детального осмислення історичних питань до участі у фестивальних заходах були запрошені Богдан Галайко (кандидат історичних наук), Микола Ляхович (експерт з питань національно-патрітичного виховання) та Юрій Олійник (кандидат політичних наук, аналітик-міжнародник, експерт НАЦ УССД), Костянтин Завальнюк (кандидат історичних наук, член Історичного клубу «Холодний Яр», провідний науковий співробітник Державного архіву Вінницької області), Валерій Кривий (громадський діяч, краєзнавець), Руслан Зелінський (літинський краєзнавець), Олександр Масний (голова ГО «Кипорів Яр», директор Уладівської середньої школи), Андрій Мельничук (заступник директора Вінницького обласного молодіжного центру «Квадрат») та ін.

6.3, Всеукраїнська акція «Вшанування героїв Базару».

20-21 листопада до 100-річчя Української революції 1917-1921 рр. недержавним аналітичним центром «Українські студії стратегічних досліджень» за фінансової підтримки Міністерства молоді і спорту України було проведено всеукраїнську акцію «Вшанування героїв Базару». Другий Зимовий похід або Листопадовий рейд Армії УНР став останньою спробою українських національно-державних сил відкритим військовим шляхом відновити незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917—1921 рр.

6.4. Всеукраїнський фестиваль «Донцов Фест».

4 – 5 грудня 2021 року у Мелітополі та Запоріжжі відбувся Всеукраїнський фестиваль «Донцов Фест» присвячений публіцисту, філософу, мислителю, засновнику українського інтегрального націоналізму Дмитру Донцову, який народився у м. Мелітополь.

Фестиваль організований Недержавним аналітичним центром «Українські студії стратегічних досліджень» за підтримки Міністерства молоді та спорту, Запорізької облдержадміністрації та Мелітопольської міськради.

Перший день фестивалю відбувався одночасно в трьох місцевостях. Запоріжжі, Мелітополі та селі Снігурівка.
У Запоріжжі недержавним аналітичним центром «Українські студії стратегічних досліджень» було проведено історичний диспут «Актуальність ідей Дмитра Донцова та виклики сучасності». У Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці доповідали директор УССД Юрій Сиротюк, професор Києво-Могилянської академії, міністр освіти і науки України (2014-16) Сергій Квіт, голова Івано-Франківської обласної ради доктор політичних наук керівник Інституту наукових студій націоналізму Олександр Сич, професор Запорізького національного університету Федір Турченко, головний редактор «Шляху перемоги» Віктор Рог, викладач Запорізького національного університету Юрій Щур, народний депутат України VIII скликання Ігор Артюшенко, керівник літературного клубу «Світогляд», представник Наукового центру імені Дмитра Донцова в Дніпрі Максим Дорофєєв, начальник відділу Міністерства у справах ветеранів України у Запорізькій області Костянтин Денисов, експерт з питань національно-патріотичного виховання Товариства сприяння обороні України Микола Ляхович, керівник дослідницьких програм НАЦ УССД, кандидат політичних наук Юрій Олійник, експерт НАЦ УССД, кандидат філософських наук Тетяна Бойко.
Другого дня в Мелітополі відбувся історичний диспут «Дмитро Донцов – видатна постать в українській історії», виступи кобзарів та лірників. На зустрічі з молоддю було презентовано видання письменниці Лариси Ніцой.

На завершення прозвучали відроджені пісні української революції 1917-1921 р. у виконанні народного артиста України Тараса Компаніченка.

VII. Видання

У 2020 році за участі та фінансової підтримки НАЦ «УССД» було здійснено видання праць Степана Бандери «Перспективи української Революції».

Традиційно за наслідками Бандерівських читань було видано книгу «Український націоналізм у сучасному ідеологічному протистоянні” (із серії «Бандерівські читання»).

У книзі висвітлюються проблеми:

 • співвідношення національної ідентичності та транснаціональних процесів;
 • українського націоналізму та нових викликів сучасності: лівого популізму, гендеру, постправди, «руского міра»;
 • вплив геополітичних проектів і популізм як контреакція;
 • методи дії м’якої сили імперіалізму/космополітизму: від транснаціональних фондів до Російської православної церкви.
 • Вийшов друком «Індекс війни» за 2021 р.
 • Ознайомитися з нашими виданнями і придбати їх можна тут: https://ussd.org.ua/2021/03/03/kramnychka-ussd

VIII. Презентації видань

Директор НАЦ УССД Юрій Сиротюк провів презентацію видання творів Степана Бандери «Перспективи української революції», VIII Бандерівських читань та інших видань НАЦ УССД в Каневі, Житомирі,  Миколаєві, Херсоні (9 червня), Одесі (10 червня), Луцьку, Базарі, Запоріжжі, Мелітополі.

Також Юрій Сиротюк взяв участь у Фестивалях нескореної Nації Холодний Яр 2021 та Бандерштаті. За його участі відбулася дискусія «Про можливість чи не можливість вибити російських окупантів у 2014 році і зараз у 2021-му» та була проведена презентація книги «Перспектив української Революції» на гутірковій галявині.

Книги можна замовити в крамничці УССД: https://ussd.org.ua/2021/03/03/kramnychka-ussd/ або написавши на nac.ussd@gmail.com.

   

Директор та експерти аналітичного центру активні у роботі різних публічних заходів. Зокрема 18 листопада директор НАЦ УССД Юрій Сиротюк та керівник дослідницьких програм, к.пол.н., Юрій Олійник взяли участь у щорічному науковому форумі «Революція Гідності: на шляху до історії», 2 вересня Міжнародному круглому столі «Кавказький капкан для Росії» та 17 квітня конференції «Соборність як фундаментальна складова ідеології українського націоналізму» у дискусії «Роль особистостей в історії України ХХ століття», яка відбулася в рамках Книжкового арсеналу. Юрій Сиротюк бере систематично участь у радіо та телепередачах.

Leave a Reply

Your email address will not be published.