Московська пропаганда намагається замовчати втрати і проблеми, підтримуючі звіти про переможні реляції, яким наганяють популярність через ботоферми. Однак якщо поглянути на окремі регіони РФ, то ситуація помітно відмінна. Ось невеликий аналіз за останню добу.
На загальномосковському рівні, звісно в топі про бравого Кадирова, що записує відосики до бандерівців з погрозами. Новина про Зеленського і мирні переговори. Також стаття “”Воєнна операція на Україні. Робота над помилками”. І одна в п’ятірці – про загибель в Україні контрактника з Нижньокамська (Татарстан) Ільнура Сібгатуліна.
Але відкриваємо топ-новин у Татарстані – на перших позиціях 4 новини про смерть і похорон Сібгатуліна, їхнього земляка, в Україні і про пам’ятний мітинг в його честь. І ще одна більш практична – що буде з ринком нерухомості на фоні економічного колапсу. У групах соцмереж часом у коментарях проскакують антипутінські й антиросійські фрази і меми, проте багато де пишуть про мітинг в пам’ять загиблого земляка, коментарі – про те що він сам вибрав такий шлях, хоча є і коментарі про підтримку і співчуття. Також пишуть про події в “днр”.
В поволзькій республіці Марій Ел – у пабліках інформація і коментарі як за, так і проти.
В сусідній Башкирії домінують місцеві новини – ДТП ,статистика коронавірусу. Ніби бояться цензури. Однак по деяких пабліках є інформація, проросійського змісту або про санкції і як вони вплинуть на людей. Під дописами є як антипутінські, так і пропутінські коментарі.
А от у далекому Владивостоці – в топі новина про японські претензії на Курили, вихід Shell з Північного потоку-2. І у 5-ці хроніка операції в Україні.
Перемістимось до Бурятії. Крім місцевих новин, в 5-ку ввійшло повідомлення про відкриття гарячої лінії для рідних військовослужбовців, які “звільняють Донбас”. В тексті йдеться про контакт між московським та українським омбудсменами. Процитую: “З 1 березня в Управлінні з прав людини Бурятії працює телефон гарячої лінії для громадян, чиї родичі беруть участь у спецоперації в Україні. Уповноважений РФ з прав людини Тетяна Москалькова працює над налагодженням контактів з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини для гуманітарного співробітництва, взаємодопомоги у визначенні місця перебування військовослужбовців та перевірки умов утримання”. Видно, що бурятам болить. , Люди по-різному коментують, хтось за, хтось проти. Українці скидують справжню інформацію.
Ще цікавіше в північній Якутії. Друга за популярністю новина про фінського актора Вілле Хаапасало, що засудив агресію Москви. П’ята – про чеки в ресторанах та магазинах Якутська, на яких пишуть заклики “Ні війні”. Журналісти виявили, що ці заклади обслуговуються українською компанією Poster. Стаття описує, як дніпровська компанія засуджує війну, відключає від послуг клієнтів з РФ та Білорусі. Але показово нейтрально, що вже показово.
Поруч Хакасія – пишуть про відключення від СВІФТ, що у Росії не було іншого виходу.
Черкесія: в одному з черкеських пабліків були антипутінські пости.
І врешті Чечня: у групах запощені офіційні проросійські новини, проте в коментарях під ними ідуть дискусії між проросійськими і антиросійськими дописувачами. Один із коментарів написаний людиною із українським прізвищем, де говориться, що зараз це шанс у всіх поневолених народів РФ здобути свою незалежність. У деяких коментарях згадується в позитивному ключі Джохар Дудаєв, і Путін зображений Гітлером. Багато де вже наші співгромадяни поскидали заклики повставати.
У підсумку – бачимо, що по регіональних ЗМІ можна побачити набагато більше занепокоєння війною та кризою, яке приховують на центральних каналах та ЗМІ. Помітний виняток – смерть казанського татарина Ільнура Сібгатуліна, яку очевидно не змогли приховати саме через особливі настрої в Татарстані.
Далі буде..
Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук
Михайло Кублій, координатор проекту Вільний університет, кандидат історичних наук
Leave a Reply