Економіка в умовах блокади: Московія готується до життя під санкціями

У Кремлі заявляють, що країна готова протистояти «ворожим діям», але водночас визнають, що санкції за вторгнення в Україну завдадуть значної шкоди російській економіці.

Економісти очікують, що санкції спричинять глибоку кризу в Московії, яка супроводжуватиметься підвищенням інфляції. З іншого боку, навіть такий рівень обмежень не призведе до повної економічної руйнації, допоки влада і народ будуть готові витримувати погіршення рівня життя. Статус Владіміра Путіна і російські військові цілі можуть залишатися незмінними протягом тривалого часу за умови стабільної підтримки московитами обраного курсу на протистояння в облозі. Речник Путіна Дмітрій Пєсков визнав, що російська економіка зустрінеться із серйозним тиском і отримає важкий удар, але ніхто не збирається відмовлятися від чинної стратегії, і тим більше зупиняти так звану «військову операцію» в Україні.

Зараз влада вживає усіх можливих заходів для стримування відтоку капіталу за кордон: від заборони вивезення валюти до обмеження продажу активів іноземцями. Коли завершиться перший шоковий період після введення санкцій, вони чинитимуть хронічний вплив на економіку, обмежуючи зростання, обсяги імпорту і можливість витрачати нафтогазові доходи. Економіка стане набагато більш ізольованою, але експорт енергоносіїв продовжить створювати торгівельний надлишок (перевищення вартості експорту над імпортом).

Досвід Ірану

Очікується, що санкції проти Московії матимуть вплив, подібний на заходи проти Ірану, застосовані Дональдом Трампом у 2018 р. після виходу США з ядерної угоди, хоча тут ідеться про різні масштаби. У випадку Ірану, метою було конкретно зниження до нуля доходів від нафтового експорту.

До сьогодні, Іран повністю відрізаний від світової фінансової системи включно зі SWIFT. Його економіка зазнала значної шкоди. За оцінками МВФ, втрати ВВП Ірану протягом 2018-2019 склали 15%, а повернення до рівня життя зразка 2016 іранцям доведеться чекати мінімум десятиліття. Інфляція, що досягла 48% на кінець 2018-го, досі сягає понад 25%.

Хороші новини для Московії в тому, що Іран продовжує продавати нафту дружнім країнам, і його економіка не була повністю зруйнована. Полиці супермаркетів зазвичай повні, а на заправках немає дефіциту палива. Багаті іранці, що мають зв’язки з правлячою верхівкою, зберегли розкішний спосіб життя. Завдяки диверсифікації ринків, а також тісним стосункам з Китаєм, влада в Тегерані дозволяє собі заявляти, що країна вижила і «перемогла» в економічній війні.

Початкові оцінки в цифрах

Як стверджують експерти Інститут Міжнародних Фінансів, санкції чинитимуть значний вплив на російську фінансову систему. Падіння рубля, навіть на тлі заходів з контролю руху капіталів і намагання зупинити відтік коштів за кордон, збільшить інфляцію і призведе до помітного скорочення обсягів виробництва вже цього року.

У Goldman Sachs стверджують, що санкції проти центробанку і подальше знецінення рубля піднімуть інфляцію до 17% наприкінці 2022 р. Це доволі консервативна оцінка, пов’язана зі збільшенням облікової ставки з 9,5% до 20%.

Якщо говорити про зростання ВВП, то прогноз на 2022 р. наразі скоригований від плюс 2% до мінус 7% (падіння на 9 процентних пунктів). Державні й приватні споживчі витрати мають впасти на понад 10%. Зниження доволі суттєве, але після 6-9 місяців економіка почне пристосовуватися, особливо, коли налагодяться канали експорту енергоносіїв і резерви центробанку отримають поповнення. Почне відбуватися переорієнтація на внутрішнє господарство.

Що робити далі?

Станом на початок березня можна зробити висновок, що російська економіка зазнаватиме великих втрат, хоч і недостатніх для повного руйнування. Головною умовою тут є готовність влади і суспільства жити в облозі за іранським зразком. Очевидно, що основний акцент у Москві робитимуть на пошук нових ринків нафти і газу, в першу чергу – налагодження тісних відносин з Китаєм. Експорт сировини і підтримка населення стануть ключем до порятунку російської економіки, а, відповідно, і її здатності продовжувати бойові дії.

Таким чином, санкції щодо нафтогазового експорту повинні стати основною ціллю української дипломатії на економічному напрямку. Зараз від російських енергоносіїв на державному рівні мають відмовитися ЄС і США. Далі, як це було з Іраном, під загрозу санкцій будуть поставлені приватні компанії, що закуповують російську сировину. Якщо зробити це негайно, московити не зможуть отримувати вигоду від підвищення світових цін на нафту.

Якими б руйнівними не були економічні санкції, їхня дія майже ніколи не буває миттєвою. Тому протягом наступних місяців потрібно сподіватися виключно на перемоги безпосередньо на полі бою.

Олександр Чупак, експерт Недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”

Leave a Reply

Your email address will not be published.