Моніторинг інформаційного поля РФ (4 березня 2022 р)

Аналіз інформаційного поля Росії, виходячи з  порівняння загально московських трендів та популярності тематичних новин щодо російсько-української війни по окремих регіонах.

Все більше воєнних новин попадає в загальноросійський топ. На першому місці очікувано псевдоаналітична пропаганда, нібито Зеленський втік до Румунії. Чому саме туди – бо друга новина “з’ясовує”, хто 2 березня збив румунський винищувач та вертоліт на кордоні України (винищувач МіГ-21 Lancer ВВС та вертоліт IAR-330 Puma). Далі новини про кількох загиблих з Татарстану та Башкортостану. Також помітно, що пропаганда вже починає використовувати мирну риторику в стилі “діти різних народів за мир” (Комсомольська правда про студентський поетичний вечір у Петербурзі).

Новини з Татарстану – в топі ще одна загибель в Україні виходця з Бавлінського народу Станіслава Герасимова. Також популярні новини про можливий дефолт та можливий бум криптовалют. У Башкортостані в топі новини про двох загиблих місцевих уродженців – лейтенанта Алексєя Кондратьєва та сержанта Кузьму Ніколаєва.

Бачимо, що в Татарстані та Башкортостані вчора поширювали новини про загиблих з російськими прізвищами. До речі, аналогічна лііня помітна в Бурятії – багато новин про похорони лейтенанта Ільї Сємьонова. Там же популярна новина вже про вісім загиблих в Україні, але їхніх прізвищ не розголошують. Також згадують про 40 поранених тільки з Бурятії. І в топ потрапила заява місцевого провладного Комітету солдатських матерів, що закликають боротись з “ворожою пропагандою” та “телефонними аферистами”. На спеціальному круглому столі в Улан-Уде учасники прямо визнавали, що програють інформаційну війну на власній території. Річ не лише про інтернет-мережу. Вночі у місті були розкидані листівки з зображеннями тіл загиблих. Також хоча офіційно підтверджують 3 полонених, визнають що прийняли з заявами більше 80 батьків та рідних.

Вочевидь, це спроба заспокоїти населення – мовляв, не лише башкир і татар посилають на війну. Бо таку проблему обговорюють башкирські націоналісти. Зокрема на телеграм-каналі “Тот самый из Башкорт” на підставі оприлюднених українською стороною прізвищ загиблих та полонених приходять до висновку, що більше 30 % окупантів – представники поневолених народів. Що вочевидь має два завдання – зменшити антивоєнні настрої серед московської більшості населення, а також “виправити демографічну ситуацію”, зменшивши кількість молодих представників національних меншин.

А от в Республіці Алтай борються з “фейками” – спікер місцевого парламенту (Ел курултаю) Артур Кохоєв закликає не вірити “чуткам” та підтримувати війська.

У Смоленську знову в топі пропаганда про Зеленського, що покинув Україну. Але тепер вже його направили до Польщі. Згадується також про обстріл смоленського журналіста на Донбасі.

В Санкт-Петербурзі в основному цікавляться економічними темами – злетом цін, виходом з РФ західних компаній. Однак є й новина про “першого” загиблого з Ленінградської області.

Білгород – близько половини новин регіону стосуються теми війни. Серед тих, які найбільше цікавили місцеве населення – про збір гуманітарки для України і про біженців, також про російські колони і можливі звуки вибухів у прикордонних районах. У соцмережах у найбільших пабліках, які контролюються проросійськими адміністраторами, серед основних новин – підтримка адміністрацією міста і громадянами війни в Україні. Правда, під цими дописами нема жодного коментаря. Хоча вподобання таких дописів у абсолютній більшості схвальні. У одному з пабліків поширюють відео станом на 5 березня, із начебто окупованими значними територіями України. Під дописом про санкції і припинення постачання товарів іноземних брендів майже всі коментарі у підтримку Росії. Також є закинуте відео з Президентом України, у якому він звертається до НАТО щодо відмови закрити небо над Україною. У коментарях під відео виключно проросійські настрої, поодинокі, які не вписуються в московську методичку видаляють.

Воронеж – офіційні новини на тему війни за останню добу не увійшли до топ-5, проте такі новини присутні серед менш популярних. Серед них – про санкції проти Росії, прогноз, коли закінчиться криза через них. Російський віце-прем’єр Юрій Борисов заявив, що вона протриває 3-5 місяців. Також є новина про заяву Британії, де запропонували розміщувати українських біженців в конфіскованих помешканнях російських олігархів у Британії. У цій же статті є посилання на депутата Держдуми РФ, який пропонує біженців з Донбасу розміщувати у квартирах росіян, які померли від коронавірусу. У соцмережах на найбільшому пабліку Воронежа у вконтакті найбільше обговорюють блокування мережі фейсбук. У коментарях більшість дописувачів підтримують дії російського уряду. Також обговорюють інші санкції проти Росії.

Ростов-на-Дону – серед топ 5 новин пропозиція воронезьких чиновників віддати свою зарплату на потреби біженців з Донбасу. Також багато новин стосується теми санкцій і виходу брендів із ринку росії, серед них – у нейтральних тонах сповіщається про заяву Нуланд про те, що санкції знімуть тільки тоді, коли Росія виведе всі війська з України, допоможе відновити знищену інфраструктуру і визнає суверенітет і територіальну цілісність України. Найбільші пабліки підтримують війну, пишуть офіційні новини, проте під дописом про підтримку воєнних дій велика кількість коментарів має антивоєнний характер.

У пабліках Чечні популярні новини про підтримку муфтієм Чечні війни в Україні. Серед коментарів більше на підтримку війни, хоча є і ативоєнні.

 Дагестан – серед офіційних новин і у пабліках в соцмережах за останні дні нових статей і дописів нема.

Таким чином, урядова пропаганда продовжує домінувати, однак змушена звертати більше уваги на хід війни. Дуже активно ведеться контроль над ЗМІ та коментарями в прикордонних регіонах, а в національних республіках бачимо невдалі спроби зупинити українські інформаційні атаки. Особливо проблемна для режиму інформаційна ситуація в Бурятії, де навіть відбувся спеціальний круглий стіл за участі чиновників та провладного місцевого відділення Комітету солдатських матерів. Також Росія намагається акцентувати на участі саме росіян у війні, вихідців з національних республік, аби стримувати невдоволення корінних народів. З іншого боку, у великих містах (Петербург) жителів поки що цікавить економічний аспект.

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук
Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.