Моніторинг інформаційного поля Російської Федерації (6-8 березня)
Продовжуємо моніторинг медіасфери по Російській Федерації.
6-8 березня. Частина 5.
В загальноросійському полі популярні ряд новин про переговори. Повідомлення Медінського (члена переговорної групи) про те, що очікування від перемовин не вдались. Новина про Зеленського, який наполягає на продовженні переговорів. А також ще одна новина, нібито Зеленський готовий обговорювати статус Криму. Повідомлень про воєнні досягнення Москви, чи “жахи фашизму” не було в топі (окрім однієї, на 15-му місці, нібито про вхід московських військ до міста Ізюм). Натомість є новина про “режим тиші”, нібито оголошений РФ 8 березня. Також популярні повідомлення про наслідки санкцій та західні корпорації, що зупиняють роботу на московській території.
У Владивостоці та Забайкаллі лише в топ-20 увійшло кілька новин про складені списки недружніх до Московії держав. Також популярна новина з Чити про дзвінки з невідомих номерів, що транслюють звук сирени повітряної тривоги.
Важливі новини з Якутії – популярна новина про одиночний пікет екстдепутатки якутських Державних зборів (Іл Тумен) Сулустаани Мираан проти бойових дій в Україні з закликом до миру та переговорів (за широкої участі представників громадськості обох держав). Її затримала поліція. Показове інше – в новині на одному з головних новинних порталів республіки Якутия.Инфо розлого викладена аргументація жінки, і відсутній осуд чи підтримка дій влади. Також ця інформація набула популярності в Хабаровській області.
В Архангельську в топі новина про загибель в Україні уродженця Коношського району Анатолія Щєколдіна. В коментарях половина засуджує агресію та невмотивовану війну, інша транслює пропагандистські кліше та звинувачує незгодних у страху перед санкціями.
А в сусідній Вологді в топ-15 новини про переговори (нібито Україна “благає” їх продовження), і про охолодження ставлення Зеленського до НАТО. пропаганда щодо наміру голови Сумської цивільно-військової адміністрації розстрілювати гуманітарні конвої з РФ.
У Мурманську достатньо охоплення новини про обіцянку Путіна не посилати в Україну призовників, та відсутність потреби у мобілізації резервістів запасу. Такі обіцянки висловлені у привітанні жінок з днем 8 березня. Але більше увагу населення приділяє тема санкцій – тому великого охоплення набув маніпуляційний матеріал про внуків високопоставлених есесівців, які буцімто впроваджують зараз антимосковські обмеження.
У південному Волгограді найбільш популярною стала новина про загибель двох високопоставлених офіцерів – колишнього начальника штабу десантного полку з Волгоградської області Константіна Зізевського та Юрія Агаркова. Обидва поховані в Псковській області.
В Татарстані в топ-2 потрапила новина про неуспішність чергового раунду переговорів. Також увагу приділено економічним проблемам – масовій скупці гречки та інших продуктів.
У напіванклавному Калінінграді посилена увага до війни – велике охоплення в новин про можливість визнання “днр/лнр” та Криму, розчарування Зеленського в НАТО. Але найбільше охоплення в повідомленні про вхід двох американських есмінців до акваторії Балтійського моря.
В Краснодарському краї популярності набула стаття про дивні звуки приглушених вибухів над містом Шахти, що могли бути результатом випробування реактивної авіації. Також в топі новини про звернення Ківи до Зеленського про передачу влади Януковичу.
У сусідньому Ставропольському краї тематичних новин більше, насамперед щодо загибелі трьох вихідців з регіону в Україні. Також популярності набули новини про чотирьох нагороджених вихідці з Північної Осетії, теж вбитих в Україні. І вже менш цікава, але набула охоплення пропаганда про кадирівців, які в Україні нібито допомогли вчительці знайти дітей, що застрягли в сусідньому селі.
Дагестан – 6 березня преса Табасаранського району заявила про загибель в Україні двох жителів цього району. Крім того, у статті зазначається про загибель інших дагестанців під час воєнних дій в Україні. Також у нещодавніх новинах регіону згадувалося про загибель інших їхніх земляків, а також про прийом біженців із Донбасу. У соцмережі “вконтакті” серед найбільших пабліків інформації за останні дні про війну нема. Один із найбільших пабліків, який об’єктивно висвітлює події в Україні – “Правильний Дагестан” – має 14,4 тис. підписників. Адміністратори пабліка коментують, що вони за справедливість і не підтримують жодну із сторін війни.
Чечня – Муфтій Чечні назвав участь чеченців у війні з Україною джихадом. У соцмережах багато чеченців не підтримують війни. Називають її марною загибеллю своїх співгромадян. Хоча трапляються і ті, які активно підтримують висловлювання Кадирова.
Північна Осетія – з новин регіону – про те, що будь-які несанкціоновані акції на території регіону будуть жорстоко придушуватися, а громадян просять на них не реагувати. У соцмережі “вконтакті” великих пабліків цього регіону нема. Новини, які би стосувалися війни, не дуже часто зустрічаються. Серед поодиноких – про гуманітарну підтримку Донбасу і про заперечення того, що продукти можуть зникнути із прилавків. Коментарів під дописами нема.
Курськ – важливих новин на тему війни нема. Серед поодиноких, які би стосувалися теми України – про гуманітарні коридори на Курщину для біженців із України і про те, що цими коридорами скористалися 11 іноземних студентів, які виїхали із Сумських університетів після того, як їх там “відрахували”. До студентів має приїхати посол Танзанії. Також серед новин – про вручення російського паспорта підлітку із Донбасу. Також пишуть про те, що торгові мережі встановили обмеження на кількість продуктів у одні руки. У соцмережах під новиною про акцію у підтримку російських окупаційних військ більшість коментарів все ж у підтримку дій Росії, проте є багато і антивоєнних, називаючи війну непотрібною загибеллю синів, або називаючи акцію проплаченою. Також трапляються дописи про економічні санкції. Загалом, під дописами можна знайти антивоєнні і антирежимні, чи хоча б, більш-менш адекватні коментарі.
Білгород – серед головних новин міста і регіону однією з найпопулярніших є про вибух у Білгороді у приватному секторі. Губернатор відкинув інформацію, що це був ракетний обстріл, проте не виключають імовірність обстрілу з гранатомета. У коментарях під новиною є висловлювання, що людям набридло жити, не знаючи справжнього стану справ і про потенційну недовіру владі через подібні замовчування. Також пишуть про гуманітарні коридори і про затримання учасників антивоєнних акцій. У пабліках соцмережі активно коментують новину про вибухи. У коментарях проскакує інформація про обстріл Харкова російськими військами.А під відеозверненням російських військових, деякі дякують білгородцям за допомогу, у коментарях проскакують реальні числа знищених російських окупантів, відео допитів. У коментарях точаться жорсткі баталії.
Воронеж – у новинах по темі війни не надто багато. Однією із топових, яка стосується московсько-української війни, а точніше санкцій, накладених на Росію – інформація для воронежців, куди їм звертатися у разі виявлення подорожчання продуктів у магазинах. У соцмережах пишуть про “героїчний вчинок” російського майора під Сумами, який наче б то прорвався із українського оточення, винісши поранених, ще й устиг вбити наших військових. У коментарях, окрім захоплень і схвальних відгуків у його сторону, є і коментарі негативного змісту. А один із коментарів про те, що цього офіцера вчора похоронили. У інших групах схвально відгукуються про блокування мережі тік-ток. Також обговорюються питання гуманітарної допомоги для мешканців Донбасу і для російських окупаційних військ.
Ростов на Дону – серед новин велика кількість стосується війни в Україні. Топова новина – про вибух у небі над Азовом. Також сьогодні пишуть про перші похорони у Ростовській області російського військового. Крім того, у топ новин потрапила заява Пушиліна, керівника бандформування “ДНР”, що українські військові планували почати війну проти Донбасу і Криму 8 березня. При цьому, він посилається на документи, які, ні бито, знайшли у розбитому штабі Правого Сектору. Крім документів, там начебто знайшли ноутбук із маркуванням НАТО. Окупанти заявляють, що таку ж інформацію вони отримали і від українських полонених.
Саратов – серед топових новин – про загибель свого земляка. Що цікаво, у статті пишуть, що загинув “В Україні”, а не “на”, як прийнято в країні-агресорі. Також серед новин – про економічні санкції, які торкнулися регіону, зокрема, про закриття магазинів. У соцмережах регіону згадують про затвердження урядом РФ списку недружніх країн. Відгуки мають діаметрально протилежний зміст. Під іншими дописами проросійського характеру також можна зустріти антипутінські висловлювання. Серед новин – про відкриття в Саратові кол-центру, на який можна подзвонити і дізнатися про наявність продуктів у магазинах.
Удмуртія – у десятку найпопулярніших новин за останню добу потрапила лише про затвердження списку недружніх країн. У соцмережі “вконтакті” на найбільших пабліках за останні дні про події в Україні не було жодних згадок. Єдиний найбільший паблік, учасниками якого є близько 14,3 тис підписників і називається “Удмуртия против”, пише про війну в Україні з антивоєнної сторони.
Перм – ЗМІ регіону пишуть про загиблих трьох омонівців із Пермського краю. При тому, пишуть, що вони загинули “в Донбасі”. У пабліках соцмереж за останню добу пишуть про автопробіг у підтримку війни. Проте серед коментаторів можна знайти негативні висловлювання у сторону війни.
Челябінськ – серед найпоширеніших новин – про їхнього утилізованого льотчика Олександра Подшивалова. Новина з’явилася лише вчора, проте загинув ще 24 лютого в Гостомелі. Пишуть, що до того він воював у Сирії. Також пишуть про проблеми челябінців, які через закриття авіаційного сполучення не змогли полетіти в Європу. У соцмережі “вконтакті” серед обговорень за останню добу – закриття мережі “тік-ток”. Інших новин, пов’язаних із війною чи санкціями, не обговорюють.
Таким чином, поки що населення РФ більше цікавлять економічні проблеми та санкцій. Однак у прикордонних регіонах набагато більше уваги до війни. Пропаганда змушена визнавати кількість жертв, і більше просуває дискурс швидкої перемоги/ волі до переговорів. Водночас по регіонах помітний порівняльно менший контроль над ЗМІ в далекосхідних регіонах (особливо в Якутії). Також за коментарями наростає сумнів щодо потрібності війни.
Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук
Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.